Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθός νέου Πολιτικού Μηχανικού


belbos

Recommended Posts

31 λεπτά πριν, civilara said:

Καλησπέρα,σαν φοιτητής της σχόλης πολιτικών μηχανικών βλέπω αυτά που γράφονται και με πιάνει η ψυχή μου αλήθεια είναι:neutral:.Επειδή σαν στόχο έχω να τελειώσω την σχολή αλλά και θα ήταν προτιμότερο για μένα να μείνω στην Ελλάδα τι άλλο θα μπορούσα να κάνω πέρα από το καθαρά μηχανικό αλλά να συνδέεται με την σχολή πολιτικών μηχανικών ώστε να ζήσω σχετικά αξιοπρεπώς, όχι να βγάλω πολλά λεφτά εννοείται.

Να μην ασχοληθείς με εργασίες τύπου τεχνικού γραφείου (ΠΕΑ, αυθαίρετα, οικ. άδειες κτλ.).

Ψάξε από τώρα να δικτυωθείς με εταιρίες που ασχολούνται με μεγάλα πρότζεκτ, είτε κατασκευαστικά είτε μελετητικά. Πλέον μόνο ο εξειδικευμένος μηχανικός πληρώνεται, δυστυχώς όμως οι θέσεις και οι ευκαιρίες είναι λίγες στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

:lol: βλέπω με θυμάσαι φιλέ directionless.Τα τόσα topic ήταν λάθος μου λόγω αμέλειας και δεν πρόκειται να ξαναγίνει ,συζητήσεις επί συζητήσεων θα συμφωνήσω.Για τα οικονομικά και πληροφορική συζητήθηκε και για να μην βγώ εκτός θέματος είπαμε ότι δεν γίνεται να ασχοληθείς καθαρά μ αυτά αλλά εξηζητημένα και σε ειδικές περιπτώσεις.Κρίμα πάντως που μια σχολή πενταετής σε περιορίζει μόνο στην κατασκευή και δεν σου δίνει ευελιξία για κάτι άλλο.

Μάλιστα ευχαριστώ sito.

Edited by civilara
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 20/4/2019 at 6:05 ΜΜ, sito said:

Να μην ασχοληθείς με εργασίες τύπου τεχνικού γραφείου (ΠΕΑ, αυθαίρετα, οικ. άδειες κτλ.).

Ψάξε από τώρα να δικτυωθείς με εταιρίες που ασχολούνται με μεγάλα πρότζεκτ, είτε κατασκευαστικά είτε μελετητικά. Πλέον μόνο ο εξειδικευμένος μηχανικός πληρώνεται, δυστυχώς όμως οι θέσεις και οι ευκαιρίες είναι λίγες στην Ελλάδα.

έχω πάει σε συνέντευξη πριν κάποια χρονια σε μέση κατασκευαστική. Δεν θέλει να μάθει ο φίλος πόσα δίναν για τρελά ωράρια. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2019 at 6:09 ΜΜ, civilara said:

πέρα από το καθαρά μηχανικό αλλά να συνδέεται με την σχολή πολιτικών μηχανικών

σε περιορίζει μόνο στην κατασκευή και δεν σου δίνει ευελιξία για κάτι άλλο.

αν υπήρχαν θέσεις εργασίας και σε άλλα πράγματα θα στην έδινε και η σχολή την ευελιξία. μη νομίζεις ότι εκτός κατασκευής οι υπόλοιπες δουλειές πάνε καλά. χειρότερα πάνε.. για να σε προστατέψει από άχρηστη πληροφορία σε περιορίζει στην κατασκευή! το 'χουν ψάξει πολλοί πριν από σένα αυτό για να καταλήξουν τελικά μόνο στην κατασκευή.

θεωρητικά πάντως, η σχολή δε σε περιορίζει καθόλου. κάθε εξειδίκευση του πολιτικού μηχανικού είναι συναφής και με εκτός του στενού πλαισίου της κατασκευής δραστηριότητες, συνήθως ερευνητικές. με βάση όσα έχεις διδαχθεί, μπορείς να τις φανταστείς και μόνος σου.. πχ από γεωτεχνικό ή αντισεισμικό τομέα να το γυρίσεις σε σεισμολογία.. αυτό όμως και στον καλό καιρό δεν είχε δουλειά...

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημερα συναδελφοι,

Θα ηθελα και γω με τη σειρα μου να σας γραψω την δικη μου εμπειρια. Γενικα πριν λιγο καιρο πηρα το πτυχιο μου και την βεβαιωση μαστερ απο τη σχολη και ξεκινησα και γω να ψαχνω εργασια. Ηρθα λοιπον σε ενα μελετητικο γραφειο για 8ωρη εργασια δευτερα με παρασκευη. Οταν συζητησαμε για τισ μισθωδοσιες μου ειπαν πως για ατομα σαν εμενα χωρις προυπηρεσια προβλεπετε μισθος στα 900 ΜΕΙΚΤΑ (συν το οτι ηθελαν να ανοιξω και μπλοκακι αλλα αρνηθηκα) . Με τα πολλα για να μην σας κουραζω τα καθαρα που θα με πληρωνουν τον μηνα ειναι 540 με συμβαση. Εχω απογοητευτει παρα πολυ με αυτο το ζητημα

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.