Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθός νέου Πολιτικού Μηχανικού


belbos

Recommended Posts

Εσύ vasili δεν γράφεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ οπότε δεν το πληρώνεις. Μόνο αν βγάλεις ΜΕΚ και ΜΕΕΠ θα μπορείς να γραφτείς στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά εμπειρία θα αποκτήσεις βρε amelie;Nα σου πω εγω θα είσαι το παιδί για τις

εξωτερικες δουλιές πολεοδομια,εφορια,ικα κλπ,θέλω να πω (γνωρίζω την αναγκη για

εργασια και μέσω αυτης την απόκτηση εμπειριας) οτι οι νεοι συναδελφοι πρέπει οσο το

δυνατόν να αναζητήσουν εργασία σε μεγάλα μελετητικά γραφεία ή αν θελουν να

ασχοληθούν με τις κατασκευές σε αντιστοιχη εργοληπτική εταιρεία.

όταν δεν έχεις εργαστεί ποτέ ακόμα και να μάθεις που βρίσκεται η πολεοδομία και τι χαρτιά σου ζητάνε είναι ένα κομμάτι εμπειρίας κατά τη γνώμη μου.Εγώ προσωπικά εμπειρία εργασιακή θεωρώ ακόμα και το να μάθει κανείς να συγκρατεί τα νεύρα του όταν τον κράζουν για κάτι ή να μάθει να κάνει καφέ χωρίς να δείχνει ότι ενοχλείτε...από το να κάθομαι σπίτι μου και να αράζω μπροστά στο pc οτιδήποτε προέκυπτε εργασιακά δεν θα το υποτιμούσα ακόμα και αν δεν έπαιρνα χρήματα για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα. Έτσι σκεφτόμουν πριν βρω δουλειά.Άλλο ότι τα πράγματα ήρθαν καλύτερα για μένα και αυτή τη στιγμή εργάζομαι και παίρνω κάποια χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είσαι ψαρομένος.....γιατί ακούς ένα σωρό πράγματα για το πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα στην αγορά εργασίας και προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι μπορείς να υποστείς τα πάντα αν χρειαστεί αρκεί να έχεις μια ευκαιρία. Δεν λέω ότι είναι το σωστό αυτό αλλά ξέρω πολλούς νέους μηχανικούς σαν και μένα που έχουν υποστεί τέτοια πράγματα και λένε και ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες εργασιακές συνθήκες οταν υπαρχουν ειναι για να ευννοούν την εκμετάλευση.Πίστεψε με δεν πρόκειται να κερδίσεις τίποτα πιέζοντας τον εαυτό σου να υπομένει τέτοιες συμπεριφορές απο προισταμενους-αφεντικα.

Μαθε να χρησιμοποιεις τα νευρα σου αντι να τα συγκρατεις ,για να διεκδικεις.

Στο κατω κατω μηχανικος εισαι οπως κι αυτοι.Και ειμαι σιγουρος οτι εισαι και "συνεργατης"("υπαλληλος"όμως).

 

 

Εργασιακή εμπειρια αποκτας απο τη στιγμη που αρχιζεις να παιρνεις αποφασεις μονος σου πανω στη δουλεια και να δινεις λυσεις στα τεχνικα προβληματα.

Δεν αποκτας εμπειρια με το να μαθαινεις να εκτελεις διαταγες καθε φορα και καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι κλασικά!και το αστείο ήταν προχτές που πήγα να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ!εκεί να δεις γκάφα...με ρώτησε η κυρία που με εξυπηρετούσε σε ανύποπτο χρόνο αν εργάζομαι και της απάντησα ναι σε μια εταιρία...οπότε επειδή στην Ελλάδα λειτουργούν όλα ρολόι αυτή φυσικά δεν καταλάβαινε γιατί εγώ μετά από 5 λεπτά τη ρώτησα από που θα πάρω φορολογική ενημερώτητα αφού έπρεπε να είμαι μισθωτή!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ήμουν με δελτιο παροχης αλλα το τσμεδε το ειχα απαιτησει και μου το πληρωνε η εταιρεια,μπορουν "λογιστικα" να το κανουν αυτο.

 

Παντως ενας τροπος να εκτιμησεις αν θα σε ωφελησει η συγκεκριμενη εργασια ειναι να δεις κατα ποσο ειναι προθυμοι να σου μεταδωσουν γνωσεις και πληροφοριες -ωστε να παιρνεις αποφασεις μονη σου.

Να παρατηρησεις αν οι εργασιες που σου αναθετουν εξελλισονται με το καιρο.

Αν δεις οτι σε "κρατανε" στα ιδια και στα ιδια,δεν θα ειναι καλο.

Ας εισαι νεα μηχανικος,προσπαθησε να τη κρινεις τη δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

Γενικά προβληματίζομαι σε αυτό που λες και γω και ελπίζω και εύχομαι να έρθει μια μέρα που να μη μετανιώνω για τις επιλογές μου.Γιατί δεν είναι μόνο αν υπαρχει εξέλιξη αλλά και πόσο σε ενδιαφέρει το αντικείμενο με το οποίο ασχολείσαι...άλλωστε το ξέρεις και συ από πρώτο χέρι ότι το φάσμα του πολιτικού μηχανικού είναι ευρύ...και δεν θέλω να νιώσω παγιδευμένη.Θα δείξει αρχή είναι ακόμη... Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ σε αυτό που λες. Ισως στην αρχή πρέπει να τα δουμε (και να τα κάνουμε) όλα, να αποκτήσουμε εμπειρία σε πολλές πτυχές του επαγγέλματος μας. Άλλωστε αν αρότερα κάνουμε δική μας δουλεια θα αναγκαζόμαστε να αναλαμβάνουμε πολλων ειδών έργα. Λίγοι έχουν τη πολυτέλεια να πλασάρουν τους εαυτούς τους ως ειδικούς πχ στα μεταλλικά μόνο, στα πέτρινα μόνο και να επιβιώνουν άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.