Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθός νέου Πολιτικού Μηχανικού


belbos

Recommended Posts

Με τον προκαταβλητέο φόρο, το 20% τι γίνεται;Eίναι του εργοδότη ή δικό μας;

900E με ΤΣΜΕΔΕ και προκαταβλητέος 20% ή το 20% πληρώνεται εξτρά;

Link to comment
Share on other sites

Τα είπαν ήδη οι συνάδελφοι:

1) Το μεταπτυχιακό ΔΕΝ το πληρώνεσαι. Θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα τυχερός ώστε ή α) να είναι προαπαιτούμενο για την θέση (και δεν μιλάω για τεχνικό γραφείο) ή β) να πιάσεις δουλειά σε μια μεγάλη εταιρεία που θέλει να στο πληρώσει (για μικρά τεχνικά γραφεία το αποκλείω).

 

2) Οι τιμές κυμαίνονται όπως ανέφεραν οι συνάδελφοι από 600 - 1200, αναλόγως στην τύχη σου...

 

Γενικά είναι από άσχημα έως χάλια τα πράγματα. Πάντως φταίμε και μεις οι νέοι που πάμε με όσα μας δίνουν. Αλλά και τι θα κάνεις όταν σε πνίγουν τα έξοδα θα μου πεις... Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα....:(

Link to comment
Share on other sites

Με τον προκαταβλητέο φόρο, το 20% τι γίνεται;Eίναι του εργοδότη ή δικό μας;

με ΤΣΜΕΔΕ και προκαταβλητέος 20% ή το 20% πληρώνεται εξτρά;

Πολύ σημαντικές παράμετροι, οι οποίες -αρκετές φορές- δεν ξεκαθαρίζονται εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Chilon.... Από προσωπική εμειρία:

1080 μικτά => περίπου 190 για ΦΠΑ, ΤΣΜΕΔΕ δικό μου (περίπου 160 ευρώ) και παρακράτηση δικιά του...

 

Πρακτικά έπαιρνα 700 καθαρά στο χέρι + την παρακράτηση στο τέλος του χρόνου...

 

Χρειάζεται δειυκρίνηση με αυτά τα πράγματα γιατί ακούς πχ 1100 ευρώ, λες ΟΚ, για αρχή καλά είναι και μετά διαπιστώνεις ότι παίρνεις πρακτικά 700 στο χέρι... Προσοχή λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Δική μου προσωπική εμπειρία 850Ε καθαρά πρώτος μισθός (χωρίς δώρα). Να σκεφτείς όμως υπήρχε κοπέλα σε συνέντευξη πριν από μένα που ζήτησε να εργασθεί κ να πληρώνεται μόνο το ΤΣΜΕΔΕ της. Κάτι τέτοια ακούνε κ άντε μετά να δόσουν κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τους συναδέλφους παραπάνω , είναι οι συγκυρίες τέτοιες που διαμορφώνουν την αμοιβή σου.Από την άλλη φταίμε και εμείς που δεν διεκδικούμε!αλλά τι να λέμε τώρα,όταν βλέπεις αγγελία ζήτησης εργασίας,πολιτικος μηχανικός να λέει ενδιαφέρεται για εργασία έστω και αμμισθί...καταλαβαίνεις τι ψάχνουν!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επειδή και εγώ είμαι νέα μηχανικός (αποφοίτησα μόλις τον Ιούνη) να απαντήσω στην olga και να πω ότι ίσως να μην φταίει η κοπέλα που έκανε ένα τέτοιο συμβιβασμό γιατί και γω όταν έδωσα το πρώτο μου βιογραφικό και με κάλεσαν για συνέντευξη και μου έθεσαν την ερώτηση << τι οικονομικές απαιτήσεις έχετε?>> δεν ήξερα ειλικρινά ποια ήταν η σωστή απάντηση...

από την μία σκεφτόμουν ότι είναι ξεφτίλα να απαντήσω ότι δεν έχω οικονομικές απαιτήσεις μετά απο 5 χρόνια σπουδών και από την άλλη σκεφτόμουν ότι χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία μάλλον <<ζημειά>> κατά μία έννοια θα του έκανα παρά καλό...χώρια που θυμήθηκα ένα καλοκαίρι που είχα πάει σε ένα τεχνικό γραφείο μέσω ενός προγράμματος του πανεπιστημίου να κάνω πρακτική άσκηση τον μηχανικό να λέει σε μία συζήτηση που είχαμε (ήμουν μόλις στο 2ο έτος της σχολής) ότι αν έρθει κάποιος με το που τελειώνει τη σχολή και του ζητήσει δουλειά επί πληρωμή θα το θεωρήσει θράσος...οπότε μπαίνεις σε μια λογική του τύπου από το να μην έχω καθόλου δουλειά ας αποκτώ εμπειρία έστω και χωρίς να πληρώνομαι....αυτοί μας βάζουν σε τέτοιες διαδικασίες να υποτιμάμε τον εαυτό μας άρα και να έχουμε χαμηλές απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ... Ισως στη τελική να πρέπει να συμβιβάζεσαι αρχικά και μόνο αρχικά προσπαθώντας να μάθεις και να βελτιωθείς ώστε να αποκτήσεις τη πείρα να κάνεις κάτι δικό σου ή έστω να πας κάπου καλύτερα. Το θεωρώ και εγώ κατάντια όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά εμπειρία θα αποκτήσεις βρε amelie;Nα σου πω εγω θα είσαι το παιδί για τις

εξωτερικες δουλιές πολεοδομια,εφορια,ικα κλπ,θέλω να πω (γνωρίζω την αναγκη για

εργασια και μέσω αυτης την απόκτηση εμπειριας) οτι οι νεοι συναδελφοι πρέπει οσο το

δυνατόν να αναζητήσουν εργασία σε μεγάλα μελετητικά γραφεία ή αν θελουν να

ασχοληθούν με τις κατασκευές σε αντιστοιχη εργοληπτική εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.