Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός νέου Πολιτικού Μηχανικού


belbos

Recommended Posts

Ο αρχικός μισθός στην αρχή πρέπει να είναι χαμηλός, από την στιγμή που δεν γνωρίζεις το αντικείμενο αλλά το μαθαίνεις από τον εργοδότη.

 

Συνάδελφε ο εργοδότης μου είναι παντελώς άσχετος με τεχνικά θέματα. Άρα θα έπρεπε να παίρνω 3 με 4 χιλιάρικα. Παρόλα αυτά παίρνω 930 καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

700 με 800???

Μπάρμαν τα καλοκαίρια που δούλευα σαν φοιτητής έβγαζα 1300 με 1400.

Γιατί να σπουδάζουμε τότε ρε παιδιά? Ας πηγαίναμε οικοδομή με 55 ευρώ μεροκάματο.

 

Καλά είμαστε σοβαροί?

Άλλος με προϋπηρεσία πιάνει 1200-1500 (μελετητικά γραφεία) και θέλεις ο νέος να πάρει τα ίδια?

Μα δεν ξέρει ο άνθρωπος τι να πληρωθεί?

Να τον μαθαίνουμε την δουλειά και από πάνω να τον πληρώνουμε ή να τον πληρώσουμε επειδή έχει πτυχίο???

 

Συνάδελφε ο εργοδότης μου είναι παντελώς άσχετος με τεχνικά θέματα.

χαχαχαχα

φίλε να σε προσγειώσω λίγο γιατί ξέφυγες...

Ανοίγει ένας αγράμματος μάντρα υλικών και εργοτάξιο...με δικά του χρήματα και ρίσκο...επιλέγει και προσωπικό και ξεκινά...επειδή σε προσέλαβε και ξέρεις περισσότερα μήπως θες να παίρνεις κανένα 10ρικο???

Αν είσαι μάγκας άνοιξε δική σου επιχείρηση και δώσε στον εαυτό σου 10.000...

 

βέβαια ένα θέμα είναι για ποιο χρονικό διάστημα ένας μηχανικός θεωρείται νέος..

Εάν μπορεί και βγάζει μόνος του δουλειές που του αναθέτουν σωστά και κανονιστικά παύει να είναι νέος...

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή όμως δεν γίνεται πλεον να ζήσεις με 700 ευρώ (επιβίωση λέγεται και η διαφορά μεταξύ ζωής και επιβίωσης δεν είναι μόνο φιλολογική), καλά κάνει και ζητάει ο νέος μηχανικός παραπάνω λεφτά. Και ας μην ξέρει την δουλειά. Πρέπει να ζήσει και αυτός "κάπως".

 

Όσο για το δεύτερο, δεν θέλω 10ρικο. Και να σου πω συνάδελφε δεν είναι θέμα μαγκιάς πλέον αλλά το ποιός έχει τα φράγκα. Εγώ δεν τα έχω, δεν τα είχα, και επειδή βλέπω πως σκέφτονται τα αφεντικά εδώ και χρόνια δεν θα τα έχω.Και στην τελικά επάνω σε εμένα και στο πτυχίο μου πατάει για να βγάλει λεφτά. Όχι στα ολόλευκα δόντια του και στην αστραφτερή ολοκαίνουρια mercedes (εν μέσω κρίσης) του. Άρα γιατί να μην ζητάω περισσότερα?

Link to comment
Share on other sites

Άρα γιατί να μην ζητάω περισσότερα?

1. Και να ζητάς δεν θα πάρεις επειδή δεν ξέρεις.

2. Είναι θέμα τύχης να σε πάρουν στην περίπτωση που δεν έχεις προϋπηρεσία.

3. Για οτιδήποτε άλλο περί μισθών τα παράπονά σας στους πολιτικούς.

 

Και ας μην ξέρει την δουλειά. Πρέπει να ζήσει και αυτός "κάπως".

Ναι, δεν μπορεί όμως να ζήσει εις βάρος του άλλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαστε σοβαροί?

Αν είσαι μάγκας άνοιξε δική σου επιχείρηση και δώσε στον εαυτό σου 10.000...

 

Εμείς κάνουμε μάγκες κάθε κατασκευαστική εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεμματα η κατασταση ειναι πολυ δυσκολη...

Το χειροτερο ειναι οτι λογω των δυσκολων καιρων δεν δινεται καν η ευκαιρια σε νεους μηχανικους να δουλεψουν και να αποδειξουν αν αξιζουν ή οχι...

 

Το οικονομικο για μενα ερχεται σε 2η μοιρα....οταν ξεκινας εισαι σε φαση που ''αγοραζες'' για να μπορεις μετα αργοτερα να ''πουλησεις '' την γνωση σου και την εμπειρια σου...στον εκαστοτε εργοδοτη.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάνουμε μάγκες κάθε κατασκευαστική εταιρεία.

Αυτό είναι άλλο θέμα...

Αν μπορείς άνοιξε εσύ εταιρία και να δίνεις τους υπαλλήλους σου 2000 και 4000 μισθό για αρχή...

 

οταν ξεκινας εισαι σε φαση που ''αγοραζες'' για να μπορεις μετα αργοτερα να ''πουλησεις '' την γνωση σου και την εμπειρια σου...στον εκαστοτε εργοδοτη.

κάπως έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Εις βάρος ποιού μωρέ?

Δεν θα πάει διακοπές 10 μέρες το αφεντικό και θα πάει 9? Δεν θα είναι 3000cc το καινούριο του αμάξι και θα είναι 2900cc?

Και ο άλλος πρέπει να μένει με τους γονείς του μέχρι τα 30+?

 

1.Αν δεν ξέρω και δεν του κάνω ας με διώξει. Δεν το κάνει όμως άρα μάλλον κάτι ξέρω και του κάνω, που μεταφράζεται σε απλά ελληνικά ότι κερδίζει από την δουλειά μου πολλά περισσότερα από ότι κερδίζω εγώ.

2.Κανενός το πτυχίο δεν έρχεται με προϋπηρεσία. Άρα δεν θα βρει κανείς δουλειά με αυτό το σκεπτικό παρά μόνο όποιος του κάθεται το τζόκερ.

3.Και σε αυτούς που τους (ξανα)ψηφίζουνε.

Link to comment
Share on other sites

Παντως θα ειχε πολυ ενδιαφερον η αποψη ενος πρωην εργοδοτη μου ( για λιγο ευτυχως ) εν ονοματι Δ.Α (αδελφος ιδιοκτητη μιας εκ των μεγαλυτερων μοναδων παραγωγης μπετον στην Ελλαδα).Η τακιτκη του ηταν ν αλλαζει μηχανικους καθε 2-3 μηνες και φυσικα να τους πληρωνει οσο οσο...

 

Νεοι ειναι , τι να τους κανω?Κανονικα επρεπε να μ ευχαριστουν κιολας...:)

 

Βεβαια οι νεοι, ετρεχαν σαν τρελοι απο δω κι απο κει ολη μερα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.