Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή τοπογραφικού


Recommended Posts

Θα ήθελα μια εκτίμηση για αμοιβή τοπογραφικού. Είμαι νέα συνάδελφος. Ευχαριστώ.

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum. Επίσης άλλαξε την ειδικότητά σου στο προφίλ σε Ελληνικά. Τα greeklish επίσης απαγορεύονται.

Ευχαριστώ, GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αμοιβή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως εάν είναι εντός ή εκτός ρυμοτομικού σχεδίου, την κλίμακα αποτύπωσης την πυκνότητα των σημείων, τη βλάστηση τη κλίση κλπ κλπ....

Διάβασε τον 696/74 όπου αναλύονται κατά βάση οι αμοιβές τοπογραφικών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα.είμαι τοπογράφος μηχανικός και θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με την αμοιβή για τοπογραφικά που έκανα.μια φορα την πάτησα θέλοντας να κάνω καλή εντύπωση αλλα την παραπάτησα και δεν θέλω πάλι.

δουλεψα τα εξής:

σήμανση κορυφών 3 αγροτεμαχίων.

Το πρώτο έκτασης 5,5 στρ. Με 5 κορυφές

το δεύτερο έκτασης 6 στρ. Με 3 κορυφές

το τρίτοο έκτασης 6 στρ. Με 3 κορυφές

και ένα τεμάχιο έκτασης 4 στρ. Με αποτύπωση-χάραξη-σήμανση κορυφών και σχέδιο με κλίμακα 1:500.

Όλα είναι εκτος σχεδίου.

Έχω υπολογίσει το κόστος με τα προγραμματάκια που υπάρχουν εδώ μέσα αλλα θα μπορέσει να με βοηθήσει κανεις να μου πει χοντρικά ποσο βγαίνει το κόστος?

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων και συγχαρητήρια για άλλη μια φορα για το φόρουμ και τον τρόπο λειτουργίας του.

 

 

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, gvarth.

 

Παρατήρηση: Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία.

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων.

Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, καλώς ήρθες.

 

Η αμοιβή που υπολόγισες με τα "προγραμματάκια" είναι η σωστή, αν τα τροφοδότησες με σωστά στοιχεία, και πιστεύω πως θα σε ικανοποιεί.

 

Από 'κεί και πέρα θα πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και να εφαρμόζεις αυτά που υπολογίζεις και αποφασίζεις.

 

Αυτό το φόρουμ δε μπορεί να σε κατατοπίσει στα μύχια μυστικά της σωστής τιμολόγησης του κόπου ενός τοπογράφου, τουλάχιστον όχι περισσότερο απ' αυτά που έχουν ήδη γραφτεί σε παλαιότερα post που σε ωθώ να αναζητήσεις και να ξεκοκαλλίσεις.

 

υγ. για το 3ο αγροτεμάχιο, 6 στρ με 3 κορυφές, γουστάρω σχήμα, σαν κινέζικος αετός :)

Link to comment
Share on other sites

καθε δουλεια εχει τις ιδιαιτεροτητες της.αποστασεις μεταξυ τους και απο το γραφειο,

κλπ κλπ κλπ.δες ποσο βγαινουν και δες και τι σε ικανοποιει..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για τον υπολογισμό αμοιβής τοπογραφικού σε γήπεδο εκτός σχεδίου πόσα σημεία πολυγωνομετρίας βάζουμε? Ισχύει το 1 σημείο ανά 2 στρέμματα?

Link to comment
Share on other sites

Το 1 ανά 2 στρ. είναι που ζητάνε κατ' ελάχιστον στον έλεγχο των φορολογικών απ' όσο γνωρίζω. Φυσικά αν χρειάζεται περισσότερα, τα βάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.