Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός...από παράδοση...


ksan8ia_optasia

Είναι σημαντικό για έναν νέο μηχανικό να προέρχεται απ  

218 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Είναι σημαντικό για έναν νέο μηχανικό να προέρχεται απ

    • Ναι, θα έχει καθοδήγηση και στρωμένη δουλειά.
      130
    • Όχι, αν δουλεύει σκληρά και γουστάρει το επάγγελμα θα τα καταφέρει μια χαρά.
      88


Recommended Posts

Προφανώς και είναι σημαντικό . Αλλά δεν είναι το παν . Ποιος μπορεί να διαφωνήσει ;

 

Και το " Όχι, αν δουλεύει σκληρά και γουστάρει το επάγγελμα θα τα καταφέρει μια χαρά. "

Το ότι μπορεί κάποιος να δουλέψει σκληρά και να τα καταφέρει μια χαρά δε σημαίνει πως ο γόνος μηχανικών δεν έχει πλεονέκτημα !!!

 

Επίσης , το να έχεις γονείς μηχανικούς δε σημαίνει πως είσαι απαραίτητα χαλαρός και πως δεν αγαπάς το επάγγελμα . Πολύ πιθανό είναι να το έχεις αγαπήσει από μικρή ηλικία .

 

Ξεκαθαρίζω πως είμαι δασκαλοπαίδι άρα συγκαταλέγομαι στην άλλη ομάδα των αυτοδημιούργητων .

Απλά δε μου αρέσει η απλούστευση . ( Εννοείται ούτε και μπάρμπας μηχανικός)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καμία βοήθεια. Μόνος αυτοδημιούργητος και το γουστάρω γιατί καθημερινά απολαμβάνω αυτό που δημιουργώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι αν βρεί κάποιος στρωμένη δουλειά θα βοηθηθεί πολύ... Όπως είναι σίγουρο ότι αν δουλέψει και κουραστεί και αγαπήσει τη δουλειά του μπορεί να πάει μπροστά.... Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί οι δύο περιπτώσεις αποτελούν δίλημμα για γκάλοπ... Νομίζω ότι ισχύουν και οι δύο 100%

 

Θα το έγγραφα :

1. Θα βοηθηθεί πολύ

2. Δεν παίζει ρόλο...

Link to comment
Share on other sites

βλέπω υπάρχουν αρκετοί ρομαντικοί και δουλευταράδες.

 

Ο έχων έχει.

 

Ο μη έχων (σαν εμένα) κυνηγάει...

Link to comment
Share on other sites

Ο έχων έχει.

Ο μη έχων (σαν εμένα) κυνηγάει...

Και πως κυνηγάει!!! Οι μεν με τζίπ, sniper rifle και GPS, οι δε με ακόντιο (και μη φανταστείτε πως έχει και καμία λόγχη της προκοπής!!! Ούτε καν πέτρινη!)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι δεν υπάρχει δίλλημα:

 

1) Προέρχεσαι από οικογένεια: + θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα γιατί θα έχεις "πατήματα", - αν δεν φανείς "αντάξιος" του ονόματός σου μπορεί να μην καταφέρεις και πολλά αν δεν προσπαθήσεις, κοινώς να "καταστρέψεις" τα έτοιμα...

 

2) Είσαι αυτοδημιούργητος: - όλα θα πρέπει να τα μάθεις μόνος σου, πληρώνοντας ακριβά τα όποια λάθη, + αν τα καταφέρεις θα έχεις την επιπλέον χαρά ότι το έκανες από μόνος σου...

 

Συνεπώς, αν δεν ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ σε καμία από τις δυο περιπτώσεις δεν θα τα καταφέρεις..

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από εμένα στην "υποψήφια" και εν δυνάμει συνάδελφο που άνοιξε αυτό το ενδιαφέρον θέμα.

 

Αναφέρθηκαν πολλές και ενδιαφέρουσες απόψεις για το θέμα της διάδοχης κατάστασης αλλά θεωρώ ότι οι περιπτώσεις συναδέλφων που έχουν ήδη στρωμένο έδαφος (γραφείο, επιχείρηση κλπ) από πατέρα, αδελφό/ή κλπ είναι περιορισμένες συγκριτικά με το συνολικό αριθμό των μηχανικών, και για το λόγο αυτό πρέπει να θεωρούνται ως εξαίρεση και όχι ως κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Το πρωτο τοπογραφικο στην καριερα το ειχα κανει Μαρτιο...το δευτερο Σεπτεμβριο....

Τωρα τρεχω και δε φτανω....sniff

Aπλα, αν δεν εχεις background πρεπει να στησεις μονος σου το "δικτυο διανομης"΄;)

no problem...

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να εχεις μια σχετικη ωθηση αλλα το "τζακι" θα αφησει τα ψιχουλα για τους υπολοιπους . δυστυχως ειμαστε στην ελλαδα κυριοι και εκτος απ'τα τζακια εχουμε κ τους υπολοιπους παντογνωστες.αν εχεις αντοχη και γνωσεις ΓΟΚ και βασικες αρχες κοινωνικοτητας το χιλιαρικο θα βγει για τα τσιγαρα και την εσπρεσσομηχανη ......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.