Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μαστορέματα - Πρακτικές λύσεις


Γιαννης-ιος

Recommended Posts

Γιάννη κάνεις τραγικό λάθος και μάλλον δεν παρακολουθείς το μάθημα. Με 2-3 εκ δεν λύνεις το πρόβλημα. Χρειάζεται συγκεκριμένες λύσεις. Ακόμα και με 2-3 εκ μπορώ να σου πώ οτι κινδυνεύεις περισσότερο αφού οταν η αποφλοίωση θα γίνει εμφανής η απώλεια διατομής, διαρροής και σίγουρα ολκιμότητας θα είναι τραγικά χαμηλή.

 

Σίγουρα αυτά που λέτε είναι σωστά.

Απλώς εγώ προσπαθώ να πω το ελάχιστο που πρέπει να προσέχουμε για να μην περνά το οξυγόνο, και οξειδώνει τον χάλυβα.

 

Το ότι υπάρχουν πρόσθετα μέτρα για τον σκοπό αυτό, και καλό είναι, και επιθυμητό.

Δυστυχώς όμως, στην πλειοψηφία των κατασκευών δεν εφαρμόζονται.

Link to comment
Share on other sites

Το μόριο του αέρα θα περάσει και πρέπει να περάσει για να επιτρέψει το hydration του σκυροδέματος που διαρκεί για αρκετά χρόνια (>30), όπως επίσης και να δώσει στο σκυρόδεμα την δυνατότητα της εξαγωγής της υγρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Τότε πως προστατεύουμε τον χάλυβα από την οξείδωση?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την περίπτωση. Στην θάλασσα πχ που σε ενδιαφέρει θα πρέπει να βρούμε την συγκέντρωση ιόντων για την έναρξη, να υπολογίσουμε τον ρυθμό διάχυσης, να υπολογίσουμε τον χρόνο για να καλύψει την επικάλυψη, να υπολογίσουμε πρόσμικτα στο σκυρόδεμα, να υπολογίσουμε νεα διάχυση, να υπολογίσουμε προστασία απο αστάρωμα, βαφή, να υπολογίσουμε αστοχίες, να ξανά υπολογίσουμε χρόνο διάχυσης, να κοστολογήσουμε σε βάθος χρόνο, να βγάλουμε το λόγο να ανθεκτικότητας προς κόστος, να κάνουμε τα παραπάνω με ανόδια να υπολογίσουμε τον λόγο να τους συγκρίνουμε και να βρούμε μια οικονομικά βέλτιστη λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

να σας ρωτήσω κι εγώ την άποψη σας , σε ενα ξύλινο πάτωμα που σε κάποια σημεία τρίζει θέλω να τοποθετήσω πλακάκια ή λαμονετ με κόλλα πάνω στο υπάρχον πάτωμα για να αποφύγω το ξύλωμα των υπαρχόντων ξύλων και τα μπαζώματα. θα έχω προβλήματα ? θα ήθελα την συμβουλή σας εκ των προτέρων σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχη να κάνω τοποθέτηση πλακιδίων πάνω σε ξύλο, σε μεγάλη επιφάνεια.

Έχω τοποθετήσει πλακάκια πάνω σε ξύλινο τραπέζι, το οποίο μετά από μία πενταετία δεν μου παρουσίασε πρόβλημα.

 

Τι έκανα, και γιατί το έκανα.

 

Ξέρουμε ότι το ξύλο έχει μεγάλες συστολές διαστολές, πολύ διαφορετικές από ότι έχει το πλακάκι.

Για να παραληφθεί αυτή η διαφορετικότητα, χρειάζεται ένα υπόστρωμα ελαστικής κόλλας.

Η μόνη κόλλα που μπορεί να τις παραλάβει, είναι η ξυλόκολλα.

Κατασκευή.

Παρασκεύασα πρώτα κόλλα πλακιδίων, με προσθήκη ξυλόκολλας, ( στα 25 κιλά κόλλας πλακιδίων,πρόσθεσα 3 κιλά ξυλόκολλα. )

 

Μετά άπλωσα σταδιακά με ένα πινέλο, ή μία σπάτουλα σκέτη ξυλόκολλα πάνω στην επιφάνεια του ξύλου, πριν τοποθετήσω το πλακάκι.

 

Στην επιφάνεια του πλακιδίου, ( και όχι πάνω στην επιφάνεια του ξύλου,) άπλωσα με την οδοντωτή σπάτουλα το κράμα της κόλλας πλακιδίων με την κόλλα του ξύλου.

 

Μετά έκανα την τοποθέτηση του πλακιδίου, πάνω στην ξύλινη επιφάνεια, που προηγουμένως την είχα αλείψει με σκέτη ξυλόκολλα.

Συμπέρασμα

Αυτός ο ελαστικός συνδυασμός κόλλησης , πιστεύω βοηθάει στην συνεργασία (παραλαβής συστολών διαστολών ) των δύο διαφορετικών επιφανειών προς κόλληση.

Κατασκευή

Εκεί που το ξύλο τρίζει, άνοιξε μία τρύπα με τρυπάνι,και βάλε μέσα πολιουρεθάνη.

Αυτή όταν διογκωθεί,θα σταματήσει το τρίξιμο, και το παίζω του πατώματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που το ξύλο τρίζει, άνοιξε μία τρύπα με τρυπάνι,και βάλε μέσα πολιουρεθάνη.

Αυτή όταν διογκωθεί,θα σταματήσει το τρίξιμο, και το παίζω του πατώματος.

 

Πρόσεξε την πολιουρεθάνη όμως .. Λίγο λίγο .. Έχω δει πατώματα με βυζιά απο πολιουρεθάνη..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά . την πολιουρεθάνη την έβαλα σε δυο δόσεις και με προσοχή , όσο για το πάτωμα κατασταλάζω να βάλω λαμονετ για πιο σιγουριά . και πάλι ευχαριστώ πολύ και καλές δουλειές για όλους

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Φίλε Γιάννη, 8α ήθελα να μου πεις τις αναλογίες για τη παρασκευή σοβά, αν δεν υπάρχουν αυστηρές, πές μου τις δικές σου, θα σοβατίσω ένα υπόγειο και ο τοίχος είναι χτισμένος με τσιμεντόλιθους.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.