Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μαστορέματα - Πρακτικές λύσεις


Γιαννης-ιος

Recommended Posts

gio

 

πάχος τοιχίου και Φ σωλήνας ?

 

πρόσεχε αν τα μπήξεις να έχεις αρκετό πάχος μπετόν ένθεν κακείθεν της σωλήνας.

 

Γιατί δεν κολλάς το κάτω μέρος του με χιαστί βοηθητικά σιδεράκια με τον υπόλοιπο οπλισμό του τοίχου ?

Link to comment
Share on other sites

TheoTDM900

Λόγω οικονομίας για τον πελάτη το πάχος θα ειναι 20εκατοστα και ο σωλήνας Φ48.

Καλή λυση με το σίδερα χιαστι σαν "πάτος" για να πατήσει ο σωλήνας.

 

Γιαννης-ιος

To θεμα μου ειναι να στερεωθουν καλα οι πασσαλοι μεχρι να στεγνωσει το σκυροδεμα. Η αλφαδια επίσης. Αν τα βαλω πιο μεσα αντε να βρεις αλφαδία μετα. θα δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

λίγο το 20άρι για Φ48. Μπορεί να βγάλει πρόβλημα στο μέλλον. Γιατί δεν σκέφτεσαι λάμα ?

Δεν ξέρω μήκος τοίχου και τι παίζει με άνεμο αλλά αν την πακτώσεις έως θεμελιάκι και προτρυπημένη εκεί που θες και γαλβάνι, θα είναι μπόμπα.8-)

και πιο οικονομικό είναι.

 

Πάλι αυτό που έχω δει να κάνουν στεγαστράδες όταν αγκυρώνουν σε τοιχία μικρά είναι το εξής:

 

λαπατσάκια upn και αγκυρώσεις και και χ και Y με ντίζες γαλβανιζέ.

Link to comment
Share on other sites

H καλύτερη λύση για εμένα είναι το χιαστή ή το τετράγωνο πατάκι.(είναι το ίδιο πράγμα)

 

Ξέρουμε ότι ο χάλυβας όταν σκουριάσει μεγαλώνει 3 φορές το μέγεθός του, και σπάει το σκυρόδεμα.

 

Δεδομένου ότι έχουμε σωλήνα, αυτό σημαίνει ότι σε μία βροχή θα γεμίσει νερό, και θα σκουριάσει εύκολα, σπάζοντας το σκυρόδεμα.

 

Προτείνω το χιαστή ή το πατάκι, για να μην πάθει ζημιά το σκυρόδεμα, και να μπορεί να αποκατασταθεί η σωλήνα όταν σκουριάσει.

 

Ακόμα τάπωμα της σωλήνας στο πάνω μέρος για να μην μπαίνουν νερά.

 

Η ένα μικρό χάραγμα με τροχό στο κάτω μέρος της σωλήνας, για να φεύγει το νερό της βροχής.

Αυτό το χάραγμα να γίνει πριν οξυγονοκολλήσεις το πατάκι

 

Γιάννη πολυ ωραίο θέμα άνοιξες..όπου μπορώ να βοηθήσω και `γω πολύ ευχαρίστως!!:wink:;-)

Όλες οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν σκέφτεσαι λάμα ?

Δεν ξέρω μήκος τοίχου και τι παίζει με άνεμο αλλά αν την πακτώσεις έως θεμελιάκι και προτρυπημένη εκεί που θες και γαλβάνι, θα είναι μπόμπα.8-)

και πιο οικονομικό είναι..

 

Λάμα εννοεις γωνιά;

το να βαλω πασσαλο περιπου στο διπλο μήκος ειναι διπλη σχεδον τιμη που για τον πελατη ειναι αρνητικό. Σαφως και θα ηταν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Από ότι ξέρω φίλε achille η παρετίνα είναι για στοκάρισμα.

Για εξήγησε καλύτερα τι θέλεις να πεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.