Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 06.2 Architecture


iovo

Recommended Posts

  • 3 months later...
Παιδιά, επειδή και εγώ είχα δυσκολία στην χάραξη στέγης κατέβασα το Autocad Architecture (πρωην Architectural Desktop).

Έχει εργαλείο που βγάζει την κάτοψη στέγης αυτόματα. Εσύ δίνεις μόνο το περίγραμμα.

 

Ποια η διαφορα του Autocad Architecture με το "απλο" autocad ??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μετά το ADT 2006, ξεκίνησα να δουλέψω με το acad Architecture 2010, σε καλό υπολογιστή που έχω πάρει προ έτους και δούλευα καλά με το ADT 2006, αλλά στην πράξη το 2010 είναι τόσο αργό που δεν μπορώ να δουλέψω... Βέβαια, κάνει ταχύτατο rendering. Έχει κανείς εμπειρία; Τι μπορεί να γίνει;

αλέκος

Link to comment
Share on other sites

@CVENG: έχει προεγκατεστημένες βιβλιοθήκες δημιουργίας 3d στοιχείων, πόρτες, παράθυρα κλπ κλπ. Γενικά ό,τι περίπου θα βρεις σε ένα από τα πολλά αρχιτεκτονικά addon προγράμματα που κυκλοφορούν για το απλό AutoCAD.

 

@kibari: σαφώς και το 2006 θα δουλεύει ταχύτερα από το 2010 σε έναν δεδομένο υπολογιστή. Από εκεί και μετά εκτός από καλό επεξεργαστή χρειάζεται και καλή κάρτα μνήμης με αρκετή ποσότητα RAM (και στην κάρτα και στο σύστημα) για να είναι ανεπαίσθητη η απώλεια σε ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

 

@kibari: σαφώς και το 2006 θα δουλεύει ταχύτερα από το 2010 σε έναν δεδομένο υπολογιστή. Από εκεί και μετά εκτός από καλό επεξεργαστή χρειάζεται και καλή κάρτα μνήμης με αρκετή ποσότητα RAM (και στην κάρτα και στο σύστημα) για να είναι ανεπαίσθητη η απώλεια σε ταχύτητα.

 

Δεν είναι απλά αργότερο το architecture2010, κυριολεκτικά σέρνεται... (εκτός όταν κάνει render).

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε τότε μην υπάρχει κάποιου είδους ασυμβατότητα με την κάρτα γραφικών ή κάτι άλλο. Εγώ δοκίμασα την έκδοση 2009 σε pc με 4GB RAM (βλέπει μόνο τα 3,2 λόγω XP), με core2duo E7300 και κάρτα γραφικών Nvidia 9500GT 512MB RAM και τρέχει άψογα! Από όσο ξέρω οι διαφορές του 2010 με το 2009 είναι αμελητέες. Μήπως στο 2010 τρέχεις τα σχέδια σε φορμά dwg 2004?

Link to comment
Share on other sites

Οι εκδόσεις του autocad 2009 και 2010 είναι αρκετά "βαριές" και χρειάζονται αρκετά καλό (και σχετικά καινούργιο) Υπολογιστή. Το PC που αναφέρει ο/η cna είναι αρκετά καλό για χρήση autocad. Εξάλλου η Autodesk δίνει και system requirements. Καλό είναι να τις κοιτάμε. :)

Όσο για το Architecture, δεν έχει απλά κάποιες βιβλιοθήκες, αλλά πολλά χρήσιμα εργαλεία για ένα ολοκληρωμένο πακέτο αρχιτεκτονικής σχεδίασης (κατόψεις, όψεις, τομές, 3d). Δείτε κανένα demo video στο youtube για να καταλάβετε περίπου, όποιος ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία.

 

Πως είναι δυνατόν η κατασκευάστρια εταιρεία του πιο πάνω λογισμικού να μην έχει κάνει καμία ακόμα αναφορά, και εν τω μεταξύ διάφορα σάιτ να έχουν γεμίσει απο την πλήρη 32μπιτη η 64μπιτη εφαρμογή ήδη.?? (για download εννοείται... όχι preview)

 

Απο που αντιγράφονται και διανέμονται αυτά.??? Μήπως η ίδια η εταιρεία κάνει τις διαρροές.?? Και αν ναι, με ποιο σκοπό.??

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

παιδια μολις ολοκληρωσα ενα project στο architecture 2009 και μου μενει το τοπογραφικο και το διαγραμμα καλυψης. γνωριζει κανεις τα βηματα που ακολουθουνται για τη δημιουργια και εμγανιση αυτων?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.