Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πολυκρυσταλλικά, μονοκρυσταλλικά ή Thin Film?


BP_NTUA

Recommended Posts

προς gkoump

και εγώ αυτό σκέφτηκα, ότι θα υπάρχει σφάλμα στην εγκατάσταση για να παράγουν λιγότερο από τα πολυκρυσταλικα, αλλά έχω τις εξής απορίες

1) Πώς γίνεται όταν έχουμε ήλιο το δικό μου πχ να βγάζει 60kw και ένα πολυκρισταλικό να βγάζει 65 και άνω.

2) Όταν έχει συννεφιά το δικό μου βγάζει πχ 30kw ένα πολυκρισταλικό 45 και ένα 5αρι πολυκρισταλικό να φτάνει κοντά 25.

πιστεύω αν υπήρχε σφάλμα όταν έχει ήλιο δεν θα εβγαζε 60, απλώς όταν έχει συννεφια είναι πολύ κατώτερο από τα πολυκρισταλικά,

και δεν ισχύει το +25% τα σολύνδρα από τα πολυκρισταλικά γιατί όταν έχει ήλιο θα έπρεπε να βγάζει πάνω από 70kw όταν ένα πολυκρισταλικό βγάζει 65kw κοντά σε εμένα.

 

θελει ελεγχο ολη η εγκατασταση και η παραμικρη λεπτομερεια οπως διατομες οδευσεις ντισι ,προσανατολισμος σκιασεις και πολλες αλλες λεπτομερειες, θελει τοποθετηση πυρανομετρου και ντατα λογγερ κλπ. την εγκση εκανε ενας ηλγος νεαρος απο πυργο που εχει σχεση με ολυμπια στον τιτλο?

παντως το πιο απλο και αξιοπιστο ειναι να μπη ενα αμπερομετρο ντισι στην πλευρα ντισι και να δεις ποσα αμπερ βγαζει σε ολα τα καιρικα φαινομενα.οποτε αν βγαζει αμπερ και δεν κανει παραγωγη ισχυος εχει προβλημα. αν δεν βγαζει ρευμα τοτε εχει ελλατωματικο ενα η ολα τα πανελ, και τα αλλαζει η εταιρεια.πιστευω να βοηθησα, οσο μπορουσα.αν θελεις κατι αλλο πρακτικο ρωτησε. παντως γενικα την ευθυνη την εχει ο εγκ/της ηλ/γος.

επισης την σολυνδρα την ενδιαφερει να εχει γινει η εγκατασταση συμφωνα με ολους τους κανονισμους που δινει η σολυνδρα, και εχει και κατι περιεργους κανονισμους,που αν δεν τηρηθουν ολα σου κανει τον κινεζο. και στις λεπτομερειες ολα.πχ μαξ κλιση 10 μοιρες και πολλα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια Παντελάκη μου...

 

Τα εκτός θέματος μηνύματα διεγράφησαν. Παρακαλώ μείνετε στο θέμα και χρησιμοποιείστε επιχειρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερώτήματα αναφορικά με συγκεκριμένα κυλινδρικά, που δικαιολογούν αρκετά θέματα με τις διαφορές απόδοσης..

 

1)Οταν αγοράζω πάνελ, ο κατασκευαστής έχει συνυπολογίσει και και την ισχύ που προκύπτει απο το φαινόμενο της αντανάκλασης. Ποιό το υλικό που χρησιμοποιεί και ποιός ο βαθμός αντανάκλασης του, για να γνωρίζω ακριβώς τι και πόσα Wp αγοράζω?

 

2)Οταν ο ίδιος ο κατασκευαστής δηλώνει οτι η διαφορά απόδοσης ανάμεσα στο απόλυτο λευκό αντανάκλασης και το μαύρο,η διαφορά απόδοσης είναι 30%, μπορούν να υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια κάλυψης της εγγύησης απόδοσης?και αν υπάρχουν ποιά είναι αυτά?

 

Δεκτές απαντήσεις συνοδευόμενες ΜΟΝΟ με την τεκμηρίωση του κατασκευαστή!!

 

Καλά μπανάκια !!!

Link to comment
Share on other sites

Θα μας πεις σε παρακαλώ ποια είναι αυτά τα πολλά άλλα που αναφέρεις στο τέλος;

 

 

 

 

θελει ελεγχο ολη η εγκατασταση και η παραμικρη λεπτομερεια οπως διατομες οδευσεις ντισι ,προσανατολισμος σκιασεις και πολλες αλλες λεπτομερειες, θελει τοποθετηση πυρανομετρου και ντατα λογγερ κλπ. την εγκση εκανε ενας ηλγος νεαρος απο πυργο που εχει σχεση με ολυμπια στον τιτλο?

παντως το πιο απλο και αξιοπιστο ειναι να μπη ενα αμπερομετρο ντισι στην πλευρα ντισι και να δεις ποσα αμπερ βγαζει σε ολα τα καιρικα φαινομενα.οποτε αν βγαζει αμπερ και δεν κανει παραγωγη ισχυος εχει προβλημα. αν δεν βγαζει ρευμα τοτε εχει ελλατωματικο ενα η ολα τα πανελ, και τα αλλαζει η εταιρεια.πιστευω να βοηθησα, οσο μπορουσα.αν θελεις κατι αλλο πρακτικο ρωτησε. παντως γενικα την ευθυνη την εχει ο εγκ/της ηλ/γος.

επισης την σολυνδρα την ενδιαφερει να εχει γινει η εγκατασταση συμφωνα με ολους τους κανονισμους που δινει η σολυνδρα, και εχει και κατι περιεργους κανονισμους,που αν δεν τηρηθουν ολα σου κανει τον κινεζο. και στις λεπτομερειες ολα.πχ μαξ κλιση 10 μοιρες και πολλα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μας πεις σε παρακαλώ ποια είναι αυτά τα πολλά άλλα που αναφέρεις στο τέλος;

 

δυστυχως ειναι παρα πολλα που πρεπει να γραψω βιβλιο, οποτε αυτο δεν ειναι εφικτο. παντως αναφερομαι στις ιδιομορφιες της σολυνδρα ,πχ αποστασεις απο τοιχεια ,στηθαια κλπ, ειναι ολα ιδιομορφιες της σολυνδρα που βασικα δεν τα λεει, τα λεει μονο στους πιστοποιημενους εγκ/τες. παντως πρεπει η ολη εγκ/ση να εχει γινει με ενα πληθος κανονισμων, ενα βιβλιο κανονισμων ειδικα της σολυνδρα ,οχι οι γενικοι κανονισμοι τεχνης και επιστημης, ειναι ειδικοι κανονισμοι απο την σολυνδρα. θελουν να κανουν καλο ονομα στον ανταγωνισμο, και ετσι προσεχουν πολυ την αρχικη φημη τους.

δεχονται και πολυ μεγαλη πιεση απο τους ανταγωνιστες,και καποια πουλακια λενε οτι η μαμα εταιρεια στο αμερικα εχει οικονομικα προβληματα, λογω κοστους προιοντος.

παντως κατα την τεχνικη μου αποψη και απο την εμπειρια μου, με ανησυχουν πχ το απολυτο κενο του σωληνα. θεωρητικα ειναι καλυτερο για τα προσπιπτοντα φωτονια, αλλα ολα μετρωνται στην πραξη στο αποτελεσμα και στο βαθος χρονου.

αλλο που με απασχολει ειναι οτι το χαλαζι στα υπο κλιση πανελς προσπιπτει γλυστραει και φυγει, στη σολυνδρα δεν εχει κλιση, το χτυπαει καθετα με ολα τα νιουτον. δηλ χτυπαει με γωνια 90 μοιρες, οποτε καταλαβαινουμε ευκολα τις δυναμεις, στα αλλα πανελς, χτυπαει υπο μεγαλη γωνια, δηλ υποπολλαπλασια δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, η κλίση τι ρόλο παίζει, αφού μιλάμε για σωλήνες?

 

οι κυλινδροι της σολυνδρα εχουν ρολο στην διαδρομη του ηλιου απο ανατολη σε δυση, κλιση θελουν απο 0-εως μαξ 10 μοιρες νοτια, συμφωνα με τους ιδιαιτερους κανονισμους της σολυνδρα. οταν εχει την οπτιμα κατα σολυνδρα κλιση ,και εννοειται νοτιο προσανατολισμο,τοτε βγαζει και παραπανω ενεργεια. απλα οπως ολα τα θινφιλμ, και περισσοτερο τα σολυνδρα δεν ειναι και πολυ ευαισθητα σαν τα κρυσταλλικα στην κλιση και προσανατολισμο. ητοι στον μη οπτιμα χανει πολυ λιγο,ενω τα κρυσταλλικα παρα πολυ , δηλ μεγαλη μειωση ρευματος και ισχυος. επιση χανουν και με την σκονη την μεγαλη θερμοκρασια κλπ.

το μονο χαρακτηριστικο τους, οχι προβλημα οπως λενε οι πιο πολλοι, ειναι οτι ολα τα θφ πλην σολυνδρα θελουν 2πλασια επιφανεια απο τα κρυσταλλικα. αν και τα θφ εχουν μεγαλυτερη πυκνοτητα ενεργειας απο τα κρυσταλλικα, επειδη δεν εχουν μη ενεργες επιφανειες, ειναι ολο το τυπωμενο πανελ, παραγωγος ενεργειας, και παλι ομως θελουν ~~2πλη επιφανεια, αν ειχαν και νεκρες επιφανειες οπως τα κρυσταλλικα θα ηθελαν ~~3 φορες παραπανω επιφανεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

προς gkoump

την εγκατάσταση την έκανε η επίσημη αντιπρωσοπεία της solyndra στην Ελλάδα. Τα γραφεία τους είναι στην Γλυφάδα. Δεν εναφέρω όνομα για ευνόητους λόγους. Ήρθε το συνεργείο από Αθήνα 3 άτομα, τα 2 ήταν δεν ήταν 20 χρονών και ο τρίτος ο εγκαταστάτης ζήτημα 25. Δεν μου φάνηκαν και πολύ γνώστες των solyndra και γενικά των φωτοβολταικών. Κοιτάζω να βάλω weblogger μόνος μου γιατί η εταιρεία με διάφορες αστείες δικαιολογίες εδώ και 2 μήνες με καθυστερεί. Δεν νομίζω να έχουν γνώση από webloggers, η εντύπωση που μου έχουν δώσει είναι οτί λειτουργούν πολύ πρόχειρα και δεν έχουν γνώσεις επί του αντικειμένου των φωτοβολταικών. Το σαββάτο μου έβγαλε 60,5 kw ημέρα με πολύ ηλιοφάνεια. Αντίστοιχο πολυκρισταλικό 500 μέτρα από εμένα 68kw. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Υ.Γ. Έχω πάρει το solarlog για weblogger, αν γνωρίζει κάποιος να το εγκαταστήσει ας μου στείλει μήνυμα (επί πληρωμή).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα αυτοί που αναφέρεις. Είναι ακόμη ένας official distributor πιο πολύ ασφαλιστική εταιρία παρά τεχνική.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι authorised solyndra integrators

τι σημαίνει αυτό, ότι δεν είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος? στην ιστοσελίδα της solyndra την έχει αυτή την εταιρεία μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.