Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάτμηση κληρο-οικοπέδου.


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Πελάτης μου ζητά κατάτμηση οικοπέδου διανομής του υπ. γεωργίας.

Με απόφαση νομάρχη η αρτιότητα κατα κανόνα καθορίστηκε στα 300 τ.μ. ενώ δεν αναφέρεται πρόσωπο.

Τι πρόσωπο πρέπει να κρατήσω για την κατάτμηση το ελάχιστο κατα ΓΟΚ (15μ);

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και εγώ κάτι με την ανοχή του συναδέλδου που άνοιξε το post.

Αγρος διανομής που μπάινει εντος οικισμου με απόφαση νομάρχη δύναται να κατατμηθεί στο όριο αρτιότητας που ορίζεται απο την απόφαση?

Ευχαριστώ και συγγνώμη για την σφήνα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα αυτό στο βιβλίο του Ρωμαλιάδη: "Τα τοπογραφικά διαγράμματα στα συμβόλαια" που μάλλον απαντάει στην ερώτηση μου.....

post-144-131887230596_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε τι οικισμό, είσαι sok? Πέρα από κληρο-οικισμός θα είναι μάλλον και <2000 κατ. οποτε πας με εκείνες τις διατάξεις. Τι ΦΕΚ του οικισμού σου το διάβασες?

 

edit:"ΑΡΘΡΟΝ-6. ΠΔ/24-4-85 2.β. Οι διατάξεις της προηγούμενης περίπτωσης α ισχύουν και για οικόπεδα που δημιουργούνται από κατάτμηση, με την προϋπόθεση ότι το πρόσωπο αυτών επί του κοινοχρήστου χώρου ή του χώρου που έχει τεθεί σε κοινή χρήση να είναι δώδεκα (12) μέτρα τουλάχιστον."

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τις ελάχιστες επιτρεπτές κατατμήσεις κληροτεμαχίων οικοπεδικού χαρακτήρα.

Γίνεται με τους όρους δόμησης της περιοχής. Άρα τα 12μ στη περίπτωσή σου είναι must.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.