Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρειάζεται άδεια για αποξήλωση καμινάδας


Recommended Posts

Μου έχει έρθει ένα έργο στο γραφείο για αλλαγή καμινάδας .

Δηλαδή έχουν σε μια πολυκατοικία καμινάδα κεντρικής θέρμανσης με τσιμεντόλιθους η όποια έχει και κάποιες ρωγμές κατά πάσα δυνατότητα στο σοβά .

Το θέμα είναι ότι πρέπει να βάλουμε σκαλωσιά περίπου στα 24 μέτρα να αποξηλωθη η παλιά και να σοβαντιστεί το μερεμέτι ( 1Χ24m) και να τοποθετήσουμε καινούργια καμινάδα και μάλιστα INOX. το ερώτημα μου είναι το εξής:

Χρειάζεται άδεια από την στιγμή που στήνουμε μια σκαλωσιά?

Εγώ λέω πως ναι, βεβαία κάποιοι άλλοι τεχνίτες (μαστορακος) για να πάρουν το έργο λένε όχι και φυσικά έχουμε και μια διάφορα στην τιμή

Αν μπορείτε να με κατατοπίσετε κάπως στο θέμα αυτό ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που βάζεις και σκαλωσιά δεν μπορείς να πας και με άδεια μικρής κλίμακας, οπότε όπως τα λέει ο συνάδελφος harristheo.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την απάντηση κάπως έτσι τα λέω και εγώ.

Αλλά μου ήρθε ο διαχειριστής της πολυκατοικίας και μου είπε ότι το άλλο συνεργείο του λέει δεν χρειάζεται άδεια και φυσικά όπως καταλαβαίνεται και η τιμή είναι πιο διαφορετική διότι έτσι δεν υπάρχει η αμοιβή του μηχανικού ,η πολεοδομία και ότι άλλο χρειάζεται για την έκδοση της αδείας .

Εγώ του είπα ότι χωρίς τον μηχανικό δεν αναλαμβάνω το έργο διότι για 1000 η και 2000 ευρώ δεν θέλω να χάσω τον ύπνο μου καταλαβαίνεται τι εννοώ

Του εξήγησα ότι ,αν λέμε ,αν ,γίνει το παραμικρό ατύχημα τότε είναι όλοι συνυπεύθυνοι.

Φανταστείτε μια σκαλωσιά 24 μετρά τι θα γίνει τότε?

Μου απάντησε ότι μίλησε με το άλλο συνεργείο και του είπε ότι και καλά θα του υπογράψει και χαρτί ότι για το οτιδήποτε είναι το συνεργείο υπεύθυνο .

Ρωτώ είναι σωστό αυτό ή είναι και οι ένοικοι της πολυκατοικίας υπεύθυνοι σε μια τέτοια περίπτωση ?

Υπάρχει κάποιο άρθρο στην νομοθεσία που να αναφέρει σχετικά για τέτοια ζητήματα?

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησε ότι μίλησε με το άλλο συνεργείο και του είπε ότι και καλά θα του υπογράψει και χαρτί ότι για το οτιδήποτε είναι το συνεργείο υπεύθυνο .

 

Οτι και να σου υπογράψουν αυτοί αν δε βγει άδεια είναι παράνομο.

 

Από ΓΟΚ

 

Άρθρο 22: Οικοδομικές άδειες - Αυθαίρετες κατασκευές

1. Για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης εντός ή εκτός οικισμού απαιτείται οικοδομική άδεια της αρμόδιας πολεοδομικής υπηρεσίας. Τέτοιες εργασίες είναι ιδίως οι εκσκαφές και επιχώσεις, η εγκατάσταση ικριωμάτων, η ανέγερση, επισκευή, διαρρύθμιση και κατεδάφιση κτιρίων και των παραρτημάτων τους.

 

και λίγο πιο κάτω...

 

3. Κάθε κατασκευή που εκτελείται:

α) χωρίς την άδεια της παρ. 1 ή β) καθ' υπέρβαση της άδειας, ή γ) με βάση άδεια που ανακλήθηκε ή δ) κατά παράβαση των σχετικών διατάξεων είναι αυθαίρετη και υπάγεται στις σχετικές για τα αυθαίρετα διατάξεις του ν. 1337/1983 όπως ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιώνω τον apoul

 

ένα τέτοιο χαρτί όταν συμβει το κακό έχει μηδενική αξία

και την ευθύνη την έχει ο ιδιοκτήτης

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι.

Την ευθύνη την έχει και ο ιδιοκτήτης, κι ας έχουν υπογράψει ό,τι χαρτί θέλουν.

 

Κάνε μια ερώτηση στην Πολεοδομία να σου το δώσουν γραπτώς να τους το πας, όχι για να πάρεις τη δουλειά αλλά για να τους κλείσεις το στόμα, έτσι για το γμτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλησπέρα, να ρωτήσω  και εγώ διότι εχουν περάσει τα χρόνια και οι νομοι τι αδεια χρειάζεται για καθαίρεση καμινάδας σε κατάστημα πολ/κίας (εχει καταγγελία).

ΕΕΜΚ  προκειμενου  να μπει σκαλωσιά είναι οκ?

Συναίνεση θέλουμε 51 ή 100% (κοινόχρηστος χώρος)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον υπάρχει καταγγελία, ξεκινάς απ' ευθείας από το αρμόδιο ΤΕΚ για να πάρεις τη λεγόμενη "προθεσμία θεραπείας"

Θα ζητηθεί σίγουρα ανάληψη επίβλεψης από μηχανικό και το πολύ να ζητήσουν ΕΕΜΚ για τη σκαλωσιά (ίσως και όχι)

Αν ζητηθεί συναίνεση, η πολεοδομία απαιτεί 100%, εκτός κι αν ορίζεται διαφορετικά στον κανονισμό της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.