Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση υποστυλωμάτων με αύξηση διατομής (RC jacket)


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπαρχει γενικα οπως και σε πολλα αλλα πραγματα κενο στην διαδικασια μαι επιλογη υλικών. Στις ενεσεις (ενεματα) θα πρεπει να προσεξουμε το πλατος της ρωγμής και με βαση αυτη την μετρηση το ιξωδες του ενεματος. Παραθετω το

 

http://www.concrete.org/general/RAP-1.pdf

 

για διαβασμα. Βεβαια προσοχη χρειάζεται στις οπες τοσο στην γωνια τους και στην πυκνοτητα τους.

Link to comment
Share on other sites

Η ένεση (εισπίεση ρητίνης καλύτερα) γίνεται σύμφωνα με το S.C.B.P.(Structural Concrete Bonding Process).

Τα θέματα με τις ενισχύσεις και τις αποκαταστάσεις τα διαβάζω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και έχω να πω το εξής.

Ότι στη μελέτη και στα σχέδια όλα ωραία φαίνονται, αλλά στη πράξη πολλές φορές η απόκλιση είναι τεράστια.

Έχω τη τύχη και συνεργάζομαι με 4 σοβαρές κατασκευαστικές ενισχύσεων της Αθήνας. Το τί έχω δει από απλά "μαγαζιά" είναι για γέλια.

Να αναφέρω ως παράδειγμα ότι εισπίεση ρητίνης κάνει κάποιος εργολάβος όχι με coflair αερος και καζανάκι, αλλά με σύρριγα των 50ml από το φαρμακείο και το χρεώνει 25 ευρώ/m.

Επίσης μεγάλο τεχνικό-στατικό γραφείο ζητάει καρότα για έλεγχο από κολώνες (40Χ40) χωρίς να έχει προβλέψει αποκατάσταση. Η κατάσταση είναι για γέλια και για κλάματα. Πραγματικά όταν διαβάζω posts του κ. Ροδόπουλου εντυπωσιάζομαι με τις γνώσεις του, αλλά όταν βλέπω τί γίνεται στη πράξη από διάφορους τότε σκέφτομαι ότι η ενανθράκωση δε παίζει σχεδόν κανένα ρόλο μπροστά σε αυτά που κατασκευάζονται.

Το πρόβλημα για εμένα είναι στη μελέτη και στον έλεγχο της κατασκευής.

Τέλος να εκφράσω την άποψη μου, ότι δε συμφωνώ με τη "διαφήμιση" προϊοντων υλικών από εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.