Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γεμίσματα δαπέδων - Βάρος και ιδιότητες


 
Condor

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

 

Θα ήθελα τα «φώτα» σας άλλη μια φορά, σχετικά με τα γεμίσματα δαπέδων των ορόφων οικοδομής (για κάλυψη σωληνώσεων, κλπ), καθώς το έχω ψάξει αρκετά το θέμα (έξω από αυτό το forum) και (ως συνήθως) έχω βρει πολλές και αντικρουόμενες θέσεις, τόσο για τα υλικά, όσο και για τα κόστη…

 

Καταρχήν στα 4 επίπεδα της μονοκατοικίας (υπόγειο ως σοφίτα), έχει αποφασιστεί να μπει ξύλινο πλωτό δάπεδο laminate.

 

Για τον λόγο αυτό (με αυτό τουλάχιστον συμφωνούσαν οι «περισσότεροι»), θα μπει ένα «γέμισμα» χωρίς ιδιαίτερες αλφαδιές περίπου 6-7 εκ. και μετά θα πέσει μια ισχυρή (με ίνες) τσιμεντοκονία 4-5 εκ.

 

Τα υποψήφια υλικά για το "κάτω" γέμισμα των 6 εκ. (περίπου 20 κυβικά μπετό), τα ενδεικτικά κόστη και τα θετικά και αρνητικά τους (τουλάχιστον βάσει αυτών που έχω βρει μέχρι σήμερα) είναι:

 

Α.) Πρώτη λύση «ένα αρκετά στεγνό μπετό»:

Δηλ. μίγμα τσιμέντου, άμμου (μπετού) και ίσως και λεπτόκοκκων αδρανών. Αυτή τη μέθοδο - απ’ ότι έχω καταλάβει – τη χρησιμοποιούν οι περισσότεροι «κατασκευαστές»… Εκ τούτου προκύπτουν και τα +/- της:

 

Θετικό το «μικρό κόστος» (τι περίεργο, ε :wink: και αρνητικό α) το μεγάλο βάρος (υποθέτω ότι θα βγει τουλάχιστον στα 1.500 κιλά / m3 αυτό το πράγμα) και β) η «άγνωστη» θερμο-ηχομόνωση μεταξύ των επίπέδων. Βέβαια, το δάπεδο laminate έχει κάποιο ηχομονωτικό υποστρώμα.

 

Κόστος: Κανείς δεν μπορεί να ξέρει ακριβώς, υπολογίζω περίπου στα 60-70 € / m3

 

Β.) Το γνωστό περλομπετόν, ελαφρομπετόν πυκνότητας 300 Kg/m3 από περλίτη.

 

90 € / m3 το «φτιάχτο μόνος σου» (που σε αυτή την περίπτωση επιτρέπει «ξηρά» ανάμιξη στο εργοτάξιο) και

LINK: PERLOMIN

 

110 € / m3 το «έτοιμο».

LINK: PERLOBETON S

 

Θετικά: μικρό βάρος, καλή θερμο-ηχομόνωση

 

Αρνητικά: μεγάλη κατακράτηση υγρασίας, που στην περίπτωση του ξύλινου πατώματος μπορεί να είναι πολύ «καθοριστική», δηλ. να το πάρουμε σε λίγους μήνες στο χέρι…

 

Επίσης αρνητικό, για τον παραπάνω λόγο, ότι δεν επιτρέπει απευθείας επίστρωση ασφαλτόπανου στα δώματα …

 

Γ.) Ελαφρομπετόν πυκνότητας 300 Kg/m3, με επεξεργασμένους κόκκους διογκωμένης πολυστερίνης

 

Θετικό: το μικρό βάρος (300 κιλά/κυβικό) και αρνητικό ότι θέλει έξτρα ηχομόνωση καθώς δεν διαθέτει το ίδιο…

 

Κόστος:

 

110 € / m3 εάν πάρεις «σκέτους» κόκκους και το φτιάξεις εσύ επί τόπου (είναι θέμα κι αυτό καθώς «θεωρητικά» θέλει οπωσδήποτε μπετονιέρα και 20 κυβικά με απλή μπετονιέρα…

LINK: POLITERM BLU

 

Ή 130 € / m3 εάν πάρεις το έτοιμο ελαφρομπετό με τους κόκκους διογκωμένης πολυστερίνης .

 

Σκληρό (1,4Ν) και Λεπτόκοκκο (FEIN) για τελική στρώση

LINK: POLIPLUS FEIN

 

Πιο «μαλακό» (0,8Ν) και Χονδρόκοκκο για γέμισμα κάτω από τσιμεντοκονία

LINK: POLIPLUS BLU

 

Σημείωση: Σε όλες τις παραπάνω τιμές έχουν υπολογιστεί 300 κιλά τσιμέντο ανά κυβικό, με τελική τιμή 8 ευρώ το 50κιλο σακί, δηλ. περίπου 50 ευρώ / κυβικό για το τσιμέντο, το οποίο να σημειωθεί χρειάζεται και κάποιο από τα «έτοιμα» (συγκεκριμένα το Perlobeton S), τώρα το γιατί, κανείς δεν θα το μάθει ποτέ…

 

Άλλο απαράδεκτο: Καμία «σοβαρή» εταιρεία «έτοιμου σκυροδέματος» δεν ασχολείται με ελαφρομπετά… Τους έχω πάρει σχεδόν όλους και ακόμα περιμένω «απάντηση από τον χημικό μηχανικό μας»… Στην Κρήτη πάντως (άρε λεβεντομάνα Κρήτη) υπάρχει εταιρεία που σου φέρνει ότι θες και με συγκεκριμένες προδιαγραφές, όχι στο περίπου. Η συγκεκριμένη εταιρεία λέγεται ΦΙΝΟΜΠΕΤΟΝ ΑΕ

 

Λοιπόν φίλοι, για να βρω τα παραπάνω (ιδιαίτερα το Νο3) έφαγα τον τόπο, μέχρι Θεσ/νικη έφτασα… Τέλως πάντων… Τελικά έχω αποφασίσει να βάλω την πρώτη λύση.

 

Πιστεύω ότι «το βάρος» (το πραγματικό αλλά και το οικονομικό) δεν (θα) είναι αβάσταχτο, ούτε από μένα ούτε από την οικοδομή…

 

Ε, δεν μπορεί, «29» κατασκευαστές κάτι θα ξέρουν!

Τι λέτε και εσείς;

 

 

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 11/4 :

 

1. Προστέθηκαν τα link των αναφερόμενων προϊόντων, όπως ζήτησε ο Χάρης.

 

2. Άλλαξε (δραματικά) η τιμή του ελαφρομπετόν με τους επεξεργασμένους κόκκους διογκωμένης πολυστερίνης. Από λάθος είχα προσθέσει και σε αυτό to κόστος των 300 κιλών τσιμέντου, που τελικά αυτό δεν το θέλει, σε αντίθεση με το «έτοιμο» Perlobeton S που θέλει και έξτρα τσιμέντο.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις διευθύνσεις στο διαδίκτυο από εταιρείες που ασχολούνται μ' αυτά θα σου ήταν μεγάλος κόπος ν παραθέσεις μερικές;

 

Η κλασική περίπτωση αερομπετόν ή αφρομπετόν, δηλαδή σκυροδέματος με θύλακες αέρα δεν την εξετάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Η κλασική περίπτωση αερομπετόν ή αφρομπετόν, δηλαδή σκυροδέματος με θύλακες αέρα δεν την εξετάζεις;

 

Συμφωνώ απόλυτα...Και το έχω δεί στην πράξη...

 

Condor σε βλέπω πως το ψάχνεις πολύ και μπράβο σου! Αλλά δεν θα ήταν προτιμότερο να έχεις εναν κατασκευαστή να τα κάνει αυτά; Ο μηχανικός σου τι λεεί;

Γιατί όπως είπες "29 κατασκευαστές ξέρουν". Εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιό εδώ και πάνω απο 10 χρόνια το politerm blu fein της ΤΕΚΤΟ, και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, έχει ηχομείωση 14 db. Για ρίξε μια ματιά εδω http://www.tekto.gr/GR/proiontaDetails.asp?pid=16

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίστοιχα αν και ακριβό υλικό προτιμώ το Filler T101 της Βιομηχανικής Μεταλλευτικής.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε ακουσει μηπως ενα υλικο που βαζουν στα γεμισματα πατωματων που το ονομαζουν Σίλο ή Σιλό ?? Ερχεται μου ειπαν το φορτηγο και με την μανικα ριχνει επιτοπου ! Λενε οτι ειναι πολυ ελαφρυ και αντεχει στην πιεση περισσοτερο απο τα αλλα ?? Αν ναι το εχει χρησιμοποιησει κανεις ?? Εντυπωσεις ??

Link to comment
Share on other sites

antonissilver, κοίτα τώρα τι γίνεται!

Λοιπόν και γω στο ίδιο υλικό της TEKTO είχα καταλήξει και δεν το έψαχνα άλλο.

 

Μετά διαβάζω ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΙΝΑΚΑΚΙ με τις ιδιότητες των διαφόρων υλικών για γέμισμα και διαπιστώνω με φρίκη ότι κάτι λείπει από τους κόκκους διογκωμένης πολυστερίνης. Τι; Κι όμως, λείπει η ηχομόνωση!

 

Ξαναδιαβάζω προσεκτικά το έντυπο του LINK: POLIPLUS FEIN το οποίο είναι για τελική στρώση και βλέπω ότι για να αποκτήσει ηχομόνωση χρειάζεται έξτρα «στρώμα» εξηλασμένου πολυαιθυλενίου. Το κόστος βέβαια μικρό, περίπου +1 € το τμ. αλλά πιο μεγάλη η φασαρία να το στρώνεις από κάτω…

 

Τελικά μόλις σήμερα κατάλαβα τι παίζει.

 

Μόνο το «απλό» LINK: POLIPLUS BLU έχει ΗΧΟΜΟΝΩΣΗ 14dB φυσικά με αντίστοιχη απώλεια στην αντοχή. Ουσιαστικά δεν προτείνεται για τελικές στρώσεις…

 

 

Κατόπιν της παραπάνω αλλαγής στην τιμή του ελαφρομπετόν με τους επεξεργασμένους κόκκους διογκωμένης πολυστερίνης (ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 1ης δημοσίευσης), των δικών σας προτάσεων αλλά και της διευκρίνησης που αναφέρω εδώ (και που θα τσεκάρω στην συσκευασία), λεω μάλλον να βάλω τη λύση Νο3 και πιο συγκεκριμένα το «ηχομονωτικό» POLIPLUS BLU από κάτω και από πάνω 4-5 εκ. ισχυρό τσιμέντο.

 

Για το FILLER T 101 που είπε ο Aggelos, θα πάρω τιμή και θα δω. Ουσιαστικά είναι το ίδιο με το POLIPLUS FEIN, από άλλη εταιρεία.

Για το FILLER T 101 εδώ: http://www.biome.gr/ > προϊόντα > Ενσακισμένα κονιάματα

 

Όσο για τα παιδιά που ανέφεραν το αφρομπετό / αερομπετό, έχω να πω ότι εάν και καλό υλικό «κόβετε» (τουλάχιστον με τις ισχύουσες τιμές που έχω) λόγω μεγάλων εργατικών (2πλάσια συν). Λογικό βέβαια, εφόσον χρειάζεται οπωσδήποτε ειδικό μηχάνημα. Μην ξεχνάμε ότι η συγκεκριμένη δουλειά είναι μικρή 20-30 κυβικά και την «κοπανάνε» οι «μάστορες»…

 

Δεν ξέρω μήπως κάνω κάτι με το υλικό το Sika – Aer (Αερακτικό Πρόσμικτο Σκυροδέματος) της SIKA που δημιουργεί φυσαλίδες με απευθείας ανάμειξη…

Link to comment
Share on other sites

Και το poliplus blu fein έχει ηχομόνωση σίγουρα, έχω το προσπέκτος της εταιρίας μπροστά μου, πρέπει να είναι κάποια παράληψη στο να το γράψουν στο site. Το έχω βάλει και στο σπίτι μου και έχω κάνει μετρήσεις με ηχόμετρο για αυτό σου λέω. Πάρε ένα τηλέφωνο στην εταιρία για διευκρίνηση, άμα προλάβω αύριο θα πάρω εγώ και θα σου απαντήσω.

Σε πια πόλη είσαι?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Το ελαφρομπετό γνωρίζει κάποιος κατά πόσον κάποιο καιρό μετά την εφαρμογή του, και αφού στρωθεί το δάπεδο με πλακάκι πχ, μπορεί να παρουσιάζει σπασίματα οι ρηγματώσεις που να γίνονται αντιληπτές όταν περπατιέται στα εν λόγω σημεία?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Για κτήρια αποθηκών (logistics), όπου εμφανίζονται μεγάλα φορτία στην βάση των συστημάτων ραφιών, και μάλιστα συγκεντρωμένα, τι γέμισμα δαπέδου μπορεί να χρησιμοποιηθεί;

Επιπλέον, μήπως χρειάζεται και τοποθέτηση κάποιου πλέγματος ή ινοπλισμού; (Για το γέμισμα αυτό καθ' αυτό μιλάω).

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.