Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλία αρχιτεκτονικού σχεδιασμού


βασιλική

Recommended Posts

ένα χρησιμο βιβλίο με πολλά σχέδια και φωτογραφίες από έργα είναι

του Άρη Κωνσταντινίδη, Μελέτες και Κατασκευές, εκδόσεις Άγρα

 

μεσά από μια λιτή αρχιτεκτονική μπορεις να μελετήσεις

θέματα ένταξης στο φυσικο τοπίο, τη λειτουργηκότητα της κάτοψης, την προσέγγιση στο κτίριο, τη διαταξη των όγκων, την τυποποίηση της κατσκευής, το διαχωρισμό σε πιο δημόσιες και πιο ιδιωτικές ζώνες, το ρόλο του ΗΧ ως ενοποποιητικού στοιχείου του μέσα με το έξω, την "ειλικρίνεια" της κατασκευής, τη σημασία της λεπτομέρειας, το μετασχηματισμό της παραδοσιακής αρχιτεκτονικής σε μια μοντένα αρχιτεκτονική

 

προτείνω να ξεκινίσει κανεις από μονοκατοικίες και να προσπαθήσει να εντοπίσει κάποια από τα παραπάνω στοιχεία

Link to comment
Share on other sites

ξεπερνώντας τον σκόπελο της ειδικότητας και για να μην ξεφύγει και το θέμα επιστρέφω με λίστα βιβλίων:

 

Στα ελληνικά:

Ηerman Ηertzberger : Μαθήματα για σπουδαστές αρχιτεκτονικής

(παππούς καθηγητής αρχιτεκτονικής στην Ολλανδία, το βιβλίο είναι πολύ χρήσιμο για όποιον ασχολείται με Αρχ.)

 

Δημήτρης Α.Φατούρος : Ένα συντακτικό της αρχιτεκτονικής σύνθεσης

 

atelier 66: Η αρχιτεκτονική του Δημήτρη και της Σουζάννας Αντωνακάκη

 

Λένα Μάντζιου : βιοκλιματική αρχιτεκτονική στην Ελλάδα.

 

Αγγλικά:

Rem Koolhaas & OMA : S.M.L.XL --απλά τα σπάει

 

Brown DeKay- Sun,Wind & Light, architectural design strategies (τέλειο για βιοκλιματικό σχεδιασμό, ξεπερνά με διαφορά όποιο βιβλίο στα ελληνικά έχω πετύχει)

 

Kiel Moe : Integrated Design in contemporary Architecture.

 

Ο κατάλογος δεν είναι πλήρης σίγουρα, τα πιο πάνω αποτελούν περισσότερο αυτά που θα σύστηνα σε κάποιον για να διαβάσει σοβαρά για αρχιτεκτονική και εκπόνηση μελέτης στις μέρες μας. Πιθανόν να μην είναι αυτό που θέλει η Βασιλική, αλλά καλύτερα να πέσει στα βαθιά για κολύμπι.

Link to comment
Share on other sites

Ηerman Ηertzberger : Μαθήματα για σπουδαστές αρχιτεκτονικής

 

Το έχω διαβάσει και απογοητεύτικα από το πολεοδομικό μας περιβάλλον. Φυσικά αυτά που λέει δε μπορούμε να τα εφαρμόσουμε εδώ γιατί τι ΕΓΩ μας είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιβλίο που θα μισήσουν οι αρχιτέκτονες και θα λατρέψουν οι μηχανικοί είναι το "πρακτικός οδηγός αρχιτεκτονικής" , μικρό και περιεκτικό.

 

XAXAXA!!! Σαν αρχιτεκτονική for dummies (αντίστοιχα βιβλία εκμάθησης software)...

 

Πάντως εγώ για τη φίλη Βασιλική έχω να πώ τα εξής...

1. Οταν είδα το θέμα που άνοιξες δεν είχες λάβει απάντηση και ήθελα να σου γράψω ότι έχεις λίγα δευτερόλεπτα καιρό πριν σε κατασπαράξουν οι αρχιτέκτονες... αλλά κρατήθηκα από περιέργεια να δω αν τελικά θα συμβεί... Ηπια τα πράγματα σε σχέση με αυτό που φαντάζόμουνα...

2. Μπράβο σου για τη τόλμη να παραδεχτείς την αδυναμία σου και να ζητήσεις έτσι αξιοπρεπώς βοήθεια...

 

Οσο για τη βιβλιογραφία που ζητάς, εγώ θα συμφωνούσα για το έργο του Αρη Κωνσταντινίδη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά:

Ηerman Ηertzberger : Μαθήματα για σπουδαστές αρχιτεκτονικής

(παππούς καθηγητής αρχιτεκτονικής στην Ολλανδία, το βιβλίο είναι πολύ χρήσιμο για όποιον ασχολείται με Αρχ.)

 

Πρέπει να είναι πολύ καλό.

Το έχω στη βιβλιοθήκη μου και σκοπεύω να το μελετήσω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα ηλεκτρονικά των Neufert,Neff το "Οικοδομικός και Αρχιτεκτονικός Σχεδιασμός". Δεν ξέρω αν το έχει διαβάσει κάποιος .

Του Κωνσταντινίδη το έχω βάλει πολλές φορές στο μάτι και σύντομα θα το αγοράσω σίγουρα.

 

Πολύ ευχάριστο το μήνυμά σου JTB και αυτό το "αρχιτεκτονική for dummies" τέλειο:)

Link to comment
Share on other sites

προσοχη στον neufert - οι ελληνικες εκδοσεις ειναι πεπαλαιωμενες - οσες εχω δει τουλαχιστον. υπαρχει η αγγλικη εκδοση "neufert architect's data" οπου τα παραδειγματα ειναι εκμοντερνισμενα.

 

επισης εχε υποψη σου οτι ο neufert ειναι χρησιμος για παραπομπη σε θεματα αναλογιων, διαστασεων, προδιαγραφων, και πολυ γενικα θεματα προσανατολισμου και εμβαδων. Βοηθεια στην συνθεση δεν θα παρεις - ή αν θεωρησεις οτι παρεις και αρχισεις να αντιγραφεις απο εκει, θα παραγεις κακα και ασχημα κτιρια.

 

μπουσουλας σε ενα βιβλιο δεν υπαρχει. Για να αρχισεις να αποροφας πληροφοριες που θα σου επιτρεψουν να συνθεσεις (δεν στεκομαι στο γιατι και πώς) θα πρεπει να διαβαζεις συνεχως αρχιτεκτονικα περιοδικα και βιβλια και να βλεπεις οχι μονο κατοψεις αλλα και φωτογραφιες.

 

στα fnac για παραδειγμα, εχουν μεγαλη ποικιλια αρχιτεκτονικων βιβλιων και μπορεις να κατσεις με τις ωρες να διαβαζεις - δεν σου λεει κανεις τιποτα. Αντιθετα σε πολλα καταστηματα Παπασωτηριου εχουν τα αρχιτεκτονικα βιβλια σφραγισμενα - εγω προσωπικα τον μποϋκοταρω για αυτον το λογο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.