Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βιβλία αρχιτεκτονικού σχεδιασμού


βασιλική

Recommended Posts

  • 2 years later...

Ψάχνω για έργα του Ungers.

Υπάρχει κάποιο βιβλίο, που μεταξύ άλλων να περιλαμβάνει και σχέδια του συγκεκριμένου αρχιτέκτονα ή μπορώ να βρω στο ιντερνετ κάποια σχέδια κατόψεων του;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι φοιτήτρια αρχιτεκτονικής και επείδη έχω μια εργασία πάνω στην πηλιορειτικη αρχιτεκτονική, θα μπορούσατε να με βοηθήσετε προτείνοντας μου κάποιο βιβλίο με εικόνες, κατόψεις και ιστορικά στοιχεία? Έχω ψάξει στο internet , αλλα θα ήθελα κατι πιο εμπεριστατομένο.

Ευχαρίστω εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

ψάξε και στην ηπειρώτικη παραδοσιακή τεχνική, αφού αυτοί ήταν οι τεχνίτες με τα μπουλούκια τους που έσπειραν την γνώση... Η "Ελληνική παραδοσιακή αρχιτεκτονική" είναι -αποτι θυμάμαι βιβλίο του φιλλιπίδη που έχει αναφορές..

Πάντως κράτα μας και εμάς ενήμερους και αν θες μοιράσου την εργασία σου μαζί μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

jbosdas ευχαριστώ πολυ για την απάντηση, η εργασία μου θα απαρτίζεται απο σχέδια (κατόψεις, οψεις, τοπογραφίκο), οπότε υποθέτω οτι δεν θα σας πολυ-ενδιαφερει ! Αν σας ενδιαφερει παντως την μοιράζομαι .

Link to comment
Share on other sites

Δύο βιβλία υπάρχουν:

1) "Πηλιορείτικη Οικοδομία", Γιάννης Γκίζης, Πολιτιστικό Τεχνολογικό Ίδρυμα ΕΤΒΑ (περίπου 37€ στον Παπασωτηρίου) και

2) Σειρά: "Ελληνική Παραδοσιακή Αρχιτεκτονική" - "Πήλιο", εκδόσεων ΜΕΛΙΣΣΑ (περίπου 18€)

 

Στο λέω έτσι κατηγορηματικά γιατί έχω ψάξει αρκετά παλιά που είχα μια μελέτη πάνω...

 

και 3) Κάνε βόλτες και φωτογράφιζε στην Μακρυνίτσα, την Κουκουράβα, την Πορταριά, την Βυζίτσα και όπου αλλού μπορείς, όσο περισσότερες μπορείς!! Δεν μπορείς να φανταστείς τι μπορεί να σου διδάξει η πράξη.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

απο σχέδια (κατόψεις, οψεις, τοπογραφίκο), οπότε υποθέτω οτι δεν θα σας πολυ-ενδιαφερει ! Αν σας ενδιαφερει παντως την μοιράζομαι .

ενδιαφέρει φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.