Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θεμελιακή γείωση


Liselef

Recommended Posts

iliac.ec μπορώ να σε πληροφορήσω ότι από μεγάλο υπεργολάβο ηλεκτρολογικών, σε μεγάλο δημόσιο έργο, η αρχική προσφορά προμήθεια και τοποθέτησης ταινίας 40Χ4 και όχι 30χ3,5 και αγωγού Φ10 ήταν περίπου 6€/μ με τους συνδετήρες. Μιλάμε βέβαια για μεγάλες ποσότητες και ο υπεργολάβος δεν επιδιώκει το κέρδος από αυτήν την δουλειά.

Άρα για τα δικά σου περίπου 100μ αγωγό και ταινία, η προσφορά θα ήταν γύρω στα 600 € +φπα.

Τώρα παίζει ρόλο, τι εκπτώσεις έχει ο ηλεκτρολόγος στην προμήθεια των υλικών και ότι είναι μικρή δουλειά και ότι στην δικιά σου περίπτωση θέλει να βγάλει και κέρδος.

Οπότε φαντάζομαι μιά τιμή γύρω στο 10€-12€/μ θα ήταν λογική + ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τα 10 με 12 ευρω το μέτρο τα βλέπω λογική τιμή εκει κάπου χρεώνω και εγω

τώρα η μέτρησεις δεν χρεώνονται άλλοστε ειναι υποχρέωση του κάθε ηλεκτρολόγου να την παραδόση λειτουργικά έτοιμη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σας. Σπουδαζω ηλεκτρολογια κ εχω μια πτυχιακη πανω στις γειωσεις.

Εχω κολλησει σε κατι απλο μαλλον κ χρειάζομαι την βοηθεια σας.

 

Ειναι ενα κτήριο 90,4m x 30m κ θέλω να του κάνω θεμελιακη.

Το έδαφος είναι αργιλωδες.

Θέλω R<1

α)Ποιος είναι ο τυπος για την αντίσταση του γειώτη για την θεμελιακη?

β)Τι ταινια θα χρησιμοποιήσω?

 

Ευχαριστώ...

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί δεν είναι σωστό να θεωρείς οτι ο οπλισμός της κατασκευής μπορεί να λειτουργήσει σαν θεμελιακή γείωση?

 

Το γεγονός ότι έχουν συγκολλήσει τη λάμα στον οπλισμό το έχω ήδη δει και ξέρω οτι δεν ειναι σωστό.

post-3364-0-66937400-1347370831_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί δεν είναι σωστό να θεωρείς οτι ο οπλισμός της κατασκευής μπορεί να λειτουργήσει σαν θεμελιακή γείωση?

 

Κάθε άλλο, θεωρείτε, αλλά κάτω από κάποιες προϋποθέσεις

(απο την βιβλο του ηλεκτρολογου HD384)

 

542.1 Διατάξεις γείωσης

 

542.1.1 Οι διατάξεις γείωσης µπορούν να χρησιµεύουν είτε συγχρόνως για την προστασία και για τη

λειτουργία της ηλεκτρικής εγκατάστασης, είτε χωριστά για τον ένα ή για τον άλλoν από αυτούς τους

σκοπούς, σύµφωνα µε τις απαιτήσεις του σχεδιασµού της εγκατάστασης.

 

542.1.2 Η επιλογή και εγκατάσταση του υλικού των διατάξεων γείωσης πρέπει να εξασφαλίζουν ότι:

- η τιµή της αντίστασης γείωσης θα ικανοποιεί τις απαιτήσεις προστασίας και λειτουργίας της

εγκατάστασης και θα διατηρεί συνεχώς αυτή την ιδιότητα

- τα ρεύµατα σφάλµατος προς γη και τα ρεύµατα διαρροής προς γη θα µπορούν να κυκλοφορούν

χωρίς να δηµιουργείται κίνδυνος, ιδιαίτερα από τις θερµικές, θερµοµηχανικές και ηλεκτροµηχανικές

καταπονήσεις

 

- είναι επαρκώς στιβαρής κατασκευής ή έχουν κατάλληλη πρόσθετη µηχανική προστασία, ώστε να

αντέχουν στις αναµενόµενες εξωτερικές συνθήκες.

 

542.1.3 Πρέπει να λαµβάνονται προληπτικά µέτρα έναντι των κινδύνων βλαβών άλλων µεταλλικών µερών

από ηλεκτρόλυση.

 

542.2 Ηλεκτρόδια γείωσης

542.2.1 Μπορούν να χρησιµοποιούνται οι ακόλουθοι τύποι ηλεκτροδίων γείωσης:

- ράβδοι γείωσης ή σωλήνες

- ταινίες γείωσης ή σύρµατα

- πλάκες γείωσης

- ηλεκτρόδια γείωσης ενσωµατωµένα στα θεµέλια (θεµελιακή γείωση)

- µεταλλικός οπλισµός σκυροδέµατος µέσα στο έδαφος

Σηµείωση: Ειδική προσοχή απαιτείται όταν η κατασκευή περιλαµβάνει προεντεταµένο σκυρόδεµα.

- µεταλλικοί σωλήνες νερού υπό τους όρους της παραγράφου 542.2.5

- άλλες κατάλληλες υπόγειες κατασκευές (βλέπε επίσης παράγραφο 542.2.6).

Σηµείωση: Η αποτελεσµατικότητα ενός ηλεκτροδίου γείωσης εξαρτάται από τις τοπικές συνθήκες

του εδάφους και πρέπει να επιλέγονται ένα ή περισσότερα ηλεκτρόδια γείωσης

κατάλληλα για τις συνθήκες του εδάφους και για την απαιτούµενη αντίσταση γείωσης.

Η αντίσταση γείωσης του ηλεκτροδίου µπορεί να υπολογίζεται ή να µετριέται.

 

EDIT

Αν κ αυτή στη φοτο δεν είναι θεμελιακή είναι το κάτι άλλο

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ΝΙΚΟΣΤΡΙ

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Οκ, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον οπλισμό αλλά δεν πρέπει να είναι σε επαφή με το έδαφος? Για την σύνδεση εδάφους-οπλισμού τι χρησιμοποιείς? Επικαλυμμένο με ψευδάργυρο ή απλή ράβδο οπλισμού? Και ρωτώ: έστω ότι συνδέεις τον οπλισμό με ράβδους που ειναι συνδεδεμένοι στο έδαφος (διαπερνάς το μπετό καθαριότητας), δεν θα προκληθεί διάβρωση οπλισμού μέσω της ράβδου?

Link to comment
Share on other sites

Το μπετό προσφέρει σχετικά καλή αγωγιμότητα, οπότε ο οπλισμός μπορεί να θεωρηθεί ηλεκτρόδιο γείωσης.

 

Αυτό που περιγράφεις στο προηγούμενο μήνυμα είναι γείωση Ufer. Η νομοθεσία όμως μας περιορίζει να κατασκευάζουμε θεμελιακή γείωση, σύμφωνα με τα "ευρωπαϊκά ή διεθνή πρότυπα".

Edited by miltos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα, είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί ο ίδιος ο όπλισμος σαν θεμελιακή γείωση ΑΛΛΑ πλεόν τα διεθνή (και ευρωπαικά) πρότυπα επιβάλουν τη χρήση επιψευδαργυρωμένου χαλκού. Σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Mια διορθωσουλα, επιψευδαργυρωμενος χαλυβας ή σκετος χαλκος. Η δευτερη περιπτωση βεβαια ειναι πανακριβη και σπανια εφαρμοζεται.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.