Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Plotter ή inkjet;


@ggelos

Recommended Posts

Επειδή ο katrmp μίλησε για τον εκτυπωτή hp officejet 6500A, έχω ένα HP1000 laserjet ασπρόμαυρο. Αγορασμένος εδώ και αρκετά χρόνια (9), μόλις κυκλοφόρησε.

Δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Είναι σκυλί μαύρο. Έχει τυπώσει μονοκόμματα 3000 σελίδες.

Συνολικά έχει τυπώσει 120000+ σελίδες. Κόστος εκτύπωσης 0,12€/σελίδα (toner και χαρτί)

Αν αγόραζα άλλο, πάλι HP θα αγόραζα.

 

υ.γ. Φτου να μην τον ματιάσω

Link to comment
Share on other sites

η λειτουργία e-print πού έχει ο ένας θα την χαρακτηρίζατε κάτι σημαντικό ή κάτι πού δεν πολυχρειάζεται κιόλας; γιατί έχω πιό πολύ κατασταλάξει σε αυτόν πού δεν την έχει ενώ είναι και ακριβότερος παρόλο πού δεν την έχει

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο katrmp μίλησε για τον εκτυπωτή hp officejet 6500A,

 

Έχω αυτή τη στιγμή χαρισμένο έναν Officejet 6110 που ετοιμαζόταν ο ξάδερφός μου να πετάξει γιατί έπαψε να εκτυπώνει (με πρόβλημα στην πλακέτα από όσο του είχαν πει) μπας και γίνει κανέναν "μαγικό" ή τον κρατήσω μόνο σαν σκάνερ. Είναι το 2ο ή 3ο κομμάτι ΗΡ που του χαλάει πρόωρα.

 

 

Επίσης οι drivers της ΗΡ για κάποιο λόγο παραξενεύουν καμιά φορά και κολλάει η επικοινωνία με τον υπολογιστή.

.............................................................................

Με την ευκαιρία να θέσω κι εγώ ερώτημα... Εναλλακτικά τί θα προτείνατε;

 

Ναι, η αλήθεια είναι πως ξέχασα το θέμα driver... Δε φαντάζεσαι τι τράβηξα για να καθαρίσω το PC του παραπάνω από τα σκουπίδια της ΗΡ. Είχε "γονατίσει" το μηχάνημα εξαιτίας αυτών που φορτώνει η ΗΡ + ότι δεν έκαναν uninstall με τίποτα... "Καρκίνος" σκέτος. Είχε πάει και είχε χωθεί παντού στο σύστημα...

Εναλλακτικά Canon για plotter. Ή ακόμα και Epson. Για μικρότερου format, υπάρχουν από όσο μου είχαν πει, κάποιοι εξαιρετικοί Kyocera (με απίστευτα χαμηλό κόστος εκτύπωσης μάλιστα).

Link to comment
Share on other sites

Τότε να υποθέσω πως το πρόβλημα είναι στα all-in-one μοντέλα που δεν τα πάω γενικά.

 

Έχω ξεχωριστό scanner (Canon Lide 20, 10ετίας και αυτό, μέχρι καφέδες έχουν χυθεί πάνω του αλλά δεν έχει πάθει τίποτα).

Fax/τηλεφωνητή στο παλιό PC που είναι 7/24 ανοιχτό :)

Link to comment
Share on other sites

η λειτουργία e-print πού έχει ο ένας θα την χαρακτηρίζατε κάτι σημαντικό ή κάτι πού δεν πολυχρειάζεται κιόλας; γιατί έχω πιό πολύ κατασταλάξει σε αυτόν πού δεν την έχει ενώ είναι και ακριβότερος παρόλο πού δεν την έχει

 

καμιά αποψη;

πάντως καταλαβαίνω ότι προτείνετε όχι πολυμηχάνημα σαν τα δύο πού σας αναφέρω αλλά σκέτο εκτυπωτή(ποιόν;). από άποψη ευρω/σελιδα;

Link to comment
Share on other sites

@ @ggelos το φτηνότερο ποδήλατο κάνει 120 euro το φθηνότερο αμάξι 7.000 euro γιατί αυτή η διαφορά;

 

Καταλαβαίνω ότι το δεύτερο πάει χωρίς να κάνεις πετάλι χωράει τους φίλους μου και μπορώ να κάνω ταξίδια αλλά και πάλι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.