Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα οικοπέδου εντός οριοθετημένου οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

καλησπέρα είμαι νέοσ μηχανικός απο τει και ανέλαβα ένα τοπογραφικο για μεταβίβαση στο χωριό μου . Έχω ενα οικόπεδο εντός οικισμού 220μ2 .Βάση του πδ85 δεν είναι άρτιο. Το συγκεκριμένο σπίτι με το οικόπεδο του είναι σε αυτη την κατάσταση απο το 1905 υπαρχει περίπτωση να ειναι άρτιο με έναν παλαιότερο νομο? ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε memspy

καλώς όρισες στο φόρουμ

με λίγο ψάξιμο θα βρείς πολλά για το ερώτημά σου

γιά αρχή

έλεγξε τι ισχύει για το προυφιστάμενα του διατάγματος οικόπεδα του χωριού σου

και δες στο φόρουμ πως αποδεικνύεται ο χρόνος δημιουργίας του

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα είμαι νέοσ μηχανικός απο τει και ανέλαβα ένα τοπογραφικο για μεταβίβαση στο χωριό μου . Έχω ενα οικόπεδο εντός οικισμού 220μ2 .Βάση του πδ85 δεν είναι άρτιο. Το συγκεκριμένο σπίτι με το οικόπεδο του είναι σε αυτη την κατάσταση απο το 1905 υπαρχει περίπτωση να ειναι άρτιο με έναν παλαιότερο νομο? ευχαριστώ.

 

Σε οικισμούς κάτω των 2000 άρτια κατά παρέκκλιση θεωρούνται όσα προϋπάρχουν την ημέρα δημοσίευσης του ΦΕΚ των οικισμών των 2000 κατοίκων δηλαδή τα πρίν το 1985. Οπότε είσαι άρτιος κατά παρέκκλιση.

 

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κι εγώ συμφωνώ με τον parist43. Πρέπει επίσης να έχεις και πρόσωπο σε δρόμο πλάτους 4.00 μ (ή όσο απαιτείται στον συγκεκριμένο οικισμό).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

πρόσωπο 12 μ. απαιτείται μόνο σε όσα οικόπεδα δημιουργούνται από κατάτμηση μέτα την εφαρμογή του ΠΔ του '85;

 

με τις νέες ρυθμίσεις, ΟΛΑ τα οικόπεδα κάτω των 500 τμ θα πρέπει να έχουν πρόσωπο 10μ ;

 

 

και για να είμαι συγκεκριμένος, σε οικισμό κατω των 2000, οικόπεδο αρτιο κατά παρεκκλιση (310 τμ) με πρόσωπο 2μ σε ΚΧ (πλατους 4μ)

 

κάποιος ενδιαφέρεται να το αγοράσει και η εταιρεία που το πουλάει, του είπε ότι πρόκειται για οικοδομήσιμο οικόπεδο.

Είναι οικοδομήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν προέρχεται από κατάτμηση, μέχρι και σήμερα είναι οικοδομήσιμο. Για αύριο δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Paul_Mix

Έχει καταργηθεί η σχετική παράγραφος.

 

Έτσι φημολογείται.

 

Όχι, αν ισχύσει η πρόταση που φημολογείται.

Link to comment
Share on other sites

Στο ΦΕΚ 60Α/31-03-2011 αρθρο 35 παραγραφος 2, αναφερει: Οι παραγραφοι 2,3, και 4 του αρθρου 6 του απο 24.4-3.5.1985 π.δ. (ΦΕΚ 181Δ'), οπως ισχυει, καταργουνται.

Οικοπεδο σε οικισμο κατω των 2000 κατοικων στο οποιο ισχυει το ΦΕΚ 181Δ', ακομα και αν υπαρχει αποφαση Νομαρχη για πλατος δρομου 6.00μ. συμφωνα με το παραπανω ΦΕΚ πρεπει να εχω αποσταση 2.00μ. απο τον αξονα, το αντιλαμβανομαι σωστα ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.