Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρτιότητα οικοπέδου εντός οριοθετημένου οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

13 ώρες πριν, tetris said:

Δεν δίνεις λεπτομέρειες

1. Όταν έγινε η κατάτμηση, υπήρχε οριοθέτηση οικισμού? Αν ναι, το όλον ήταν εντός των ορίων?(ώστε να ισχύει η κατάτμηση)

2. Τι είδους καθορισμός ορίων έγινε το 98?

Όταν έγινε κατάτμηση και μετά οικ. αδεια ο δήμαρχος έδινε χαρτί για το εντος οικισμό  .Το 1998 με φεκ οριοθετήθηκε ο ανω των 2000 κατοικων οικισμός. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, dimitris GM said:

αυτά τα 6.43 έγιναν με ιδιωτικά συμφωνητικά των γειτόνων (χειρόγραφα) την περίοδο 1990-2000, περιμετρικά του οικοπέδου υπάρχουν ξένες ιδιοκτησίες."

Αυτα δεν ισχυουν.Ο δρομος ειναι ιδιωτικος...ανηκει σε καποιον και δεν εχει "ενσωματωθει"  στο υπολοιπο δικτυο.

Εκει επρεπε να δοθουν δικαιωματα δουλειας διελευσης...

"υπάρχει προικοσύμφωνο που αναφέρει το μονοπάτι και συμβόλαιο αγοροπωλησίας που αναφέρει το μονοπάτι το 2003."

Η "ζημια" εγινε με  το  συμβολαιο του  2003... Εγινε αγοραπωλησία...δοθηκαν χρηματα...Τι δηλωση του 651 εχει  υπογραψει ο μηχανικος?

υγ

Καλα θα ηταν   να βαλεις τα περιξ οικοπεδα και τους δρομους...

[εγω, την μονη νόμιμη "οδό"  που βλεπω, ειναι αυτο το μονοπάτι...]

Edited 22 ώρες πριν by Pavlos33

αρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση δεν ξερω που το βασίζει.

Link to comment
Share on other sites

 

"υπάρχει προικοσύμφωνο που αναφέρει το μονοπάτι και συμβόλαιο αγοροπωλησίας που αναφέρει το μονοπάτι το 2003. "

Για να υπαρχει προικοσυμφωνο θα πρεπει να εχει γινει πριν το 1983, αφου εκτοτε καταργηθηκε η προικα.

Αρα,  εχουμε παλαιοτερο χρονο δημιουργιας και να δουμε τι λεει η αποφαση νομαρχη.

Ποιο ειναι το ΦΕΚ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δομείται σύμφωνα με την 181.Δ/1985 όπως έχει τροποποιηθεί κ συμπληρωθεί και για οικισμούς< 2000 κατοίκων 

Απόφαση νομάρχη ΦΕΚ. 892.Δ/1987 ΧΟΠ/ΕΠΑ 396 κήπος αφιαρτη 

Edited by mafiosso
Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2021 at 6:33 ΜΜ, biniss said:

Γιατι δεν ειναι δεδομένη αφου η πολεοδομία υπέγραψε  αδεια βασει της κατατμησης ?

Η έκδοση άδειας δεν διασφαλίζει τίποτε. Πρόκειται για διοικητική πράξη η οποία ΔΕΝ δημιουργεί νομικό προηγούμενο. Άσε που μπορεί να ανακληθεί (ειδικά αν υπάρχει δόλος) 

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον καθορισμό των ορίων των οικισμών ισχύουν οι εξής όροι δόμησης.
1. Αρτιότητα.
(1)α. Εντός των ορίων του οικισμού, θεωρούνται άρτια τα οικόπεδα με ελάχιστο εμβαδόν
αρτιότητας που μπορεί να κυμαίνεται από 300 μέχρι 2000 τ.μ. Μέσα στα όρια αυτά, μπορεί
να ορίζονται τομείς με διαφορετική αρτιότητα οικοπέδων, προκειμένου να διασφαλισθεί ο
τυχόν ιδιαίτερος χαρακτήρας του οικισμού στους τομείς αυτούς.
« Το ελάχιστο μήκος προσώπου του γηπέδου, ορίζεται σε 10,0 μ. για εμβαδόν
γηπέδου έως 500 τ.μ. και 15,0 μ. για εμβαδόν μεγαλύτερο των 500 τ.μ.».
Το παραπάνω εδάφιο σε εισαγωγικά προστέθηκε με την παρ. 1 του άρθρου 1 του π.δ. της
4.11.2011 (ΦΕΚ 289ΑΑΠ/2011).
Επίσης με την ίδια παρ. 1 του ίδιου άρθρου του προαναφερθέντος Π.∆. ορίζεται ότι το
παραπάνω εδάφιο δεν εφαρμόζεται σε γήπεδα που έχουν δημιουργηθεί μέχρι την έναρξη
ισχύος του προαναφερθέντος διατάγματος (4.11.2011) και στους παραδοσιακούς
οικισμούς.

 

Εδώ μας λέει πως δεν χρειάζεται ο δρόμος. Καταλαβαίνω σωστα?

οικισμοι < 2000 κατοίκους

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο 4.000 τ.μ. (εντός οικισμού <2.000 κατοίκων) με έτος δημιουργίας το 1979, αποτυπώνεται στο τοπογραφικό του αγροτικός δρόμος κατά μήκος όλης της νότιας πλευράς του.

Παρομοίως ο ιδιοκτήτης του όμορου αποτυπώνει τον ίδιο ακριβώς δρόμο στο τοπογραφικό του (1980).

Το 2006 πηγαίνει ο ιδιοκτήτης του όμορου και κάνει σύσταση καθέτου, και βάζει τον αγροτικό δρόμο ως ιδιοκτησία του. Και μάλιστα στη συνέχεια χτίζει και ακριβώς πάνω του.

Το αποτέλεσμα είναι να μείνει τυφλό το πρώτο οικόπεδο. Θέλει να το πάει δικαστικά, αλλά τι ακριβώς θα πρέπει να "ζητήσει" από τον γείτονα ώστε να του βγει ξανά οικοδομήσιμο το οικόπεδό του;

Από κάποια έγγραφα που βρήκα, είδα ότι απαιτείται δικαστική δουλία και χρόνος δημιουργίας οικοπέδου το 1968 (που δεν τον έχει). Τι άλλη λύση υπάρχει;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχω περίπτωση οικοπέδου (700 τ.μ.) στον οποίο καταλήγει ένας δρόμος πλάτους 1.9 μέτρα. Ο δρόμος αυτός σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη υφίσταται από πάντα και μάλιστα έχει γίνει δικαστήριο και το κέρδισε ώστε να υφίσταται ο δρόμος αυτός (δεν έχω ακόμα στα χέρια μου την απόφαση του δικαστηρίου). Μετά από αυτοψία μου ο δρόμος αυτός έχει γεμίσει με βλάστηση και δεν είμαι σίγουρος αν όντως υφίσταται δρόμος. Επίσης ο δρόμος αυτός δεν έχει περαστεί στο Κτηματολόγιο αλλά αποτελεί τμήμα του κάτωθεν ακινήτου (με το οποίο έγινε το δικαστήριο). Εγώ καλούμαι σήμερα να συντάξω τοπογραφικό προς μεταβίβαση και ταλαιπωρούμαι ως προς την 651. Κάθε βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ.

plot.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.