Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρτιότητα οικοπέδου εντός οριοθετημένου οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

Αν ισχύει το εξ' αδιαιρέτου και δεν υπάρχει σύσταση όπως λες, τότε και των 2 οι νομιμοποιήσεις έχουν πρόβλημα καθώς θα έπρεπε να υπάρχει συναίνεση και των δυο.

Οι προβληματισμοι του Δημήτρη είναι πολύ σωστοί.

Πρόκειται για μια περίπλοκη περίπτωση που δυστυχώς δεν μπορεί να απαντηθεί με αποσπασματικά στοιχεία στο φόρουμ.

Οπότε κρατάς αυτά που ειπώθηκαν και μιλάς απαραιτήτως με το συμβολαιογράφο και τό μηχανικό σου που έχουν στη διάθεσή τους όλες τις άδειες, συμβόλαια και λοιπά στοιχεία αλλά και εικόνα της πραγματικής κατάστασης και σου λένε αναλυτικά τι έχεις σήμερα και τι μπορείς/πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

 

Τι εννοεί ο "ποιητής" στο άρθρο 5, ΠΔ 03/1985 για οικισμούς ως 2000 κατοίκων "αρτιότητα από 300τμ έως 1000τμ";

Δεν ξέρω αν υπάρχει απόφαση Νομάρχη για Καμάρες Σίφνου.

Υπάρχει κατάλογος με τους οικισμούς και τις σχετικές αποφάσεις Νομάρχη (σιγά μην υπάρχει)

 

Ξέρει κανείς για τις Καμάρες (το λιμάνι) στη Σίφνο;  Η ΥΔΟΜ Μήλου στην οποία ανήκει δεν απαντά.... περίεργο...

Edited by csimeon
Link to comment
Share on other sites

1. Εννοεί, ότι σε καθορισμό ορίων σύμφωνα με το συγκεκριμένο ΠΔ, η αρτιότητα του κανόνα πρέπει να βρίσκεται μεταξύ αυτών των ορίων

2. Κατάλογος με όλους τους οικισμούς της χώρας (όρια και όροι δόμησης) δε νομίζω να υπάρχει

3. Η ΥΔΟΜ σίγουρα έχει τα στοιχεία. Προσπάθησε κι άλλο

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτα τα δυο ΦΕΚ

 

ΥΑ 252//2003 Β-1487
Εγκρ.Περιφ/κού Πλαισίου Χωρτ/κού Σχεδιασμού και Αειφόρου Aνάπτυξης Περιφ.Ν.Αιγαίου.
3 ΠΔ 02-//1989 Δ-345
Οροι-περιορ.δόμησης στους παραδοσιακ.οικισμούς Κυκλάδων

 

δες και το Δ 504/1988

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι έχω 2 οικόπεδα που συνορεύουν και ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη. Μόλις έκανα το τοπογραφικό τους.

Το 1ο βρήκα πως έχει συμβόλαιο δημιουργίας έπειτα από διανομή το 1970 εμβαδού 500 τ.μ. και το περιγράφει πως είναι οριοθετημένο από υδραύλακα και συνορίτες άνευ δρόμου. Σήμερα το βρήκα 450 τ.μ. που συνορεύει με δρόμο - υδραύλακα και ένα εκ των δύο συνοριτών. (διανοίχτηκε γύρω στο 80 ο δρόμος δεν έχω προσδιορίσει ακριβώς την χρονολογία και αυτό είναι ένα ζητούμενο από πλευράς μου).
Το 2ο είναι από χρησικτησία το 2000 και είναι μόλις 100 τ.μ. με πρόσωπο σε δύο δρόμους(γωνιακό).

Έχω 2 ερωτήσεις:
Α) Έστω πως μπορώ να αποδείξω πως ο δρόμος είναι πριν το 85, μπορώ να επικαλεστώ ότι το 1ο οικόπεδο είναι άρτιο  κατά παρέκκλιση ΄ως προ υφιστάμενο του 1985

 Αυτό το ερώτημα δεν μου είχε τεθεί ποτέ. Επί το δυσμενέστερο θα έλεγα όχι καθώς τα τετραγωνικά που λείπουν από αυτά που έλεγε το συμβόλαια μπορεί να είναι ο δρόμος που δημιουργήθηκε ή κάτι άλλο....Υπάρχει κάποια νομολογία? Πως το αντιμετωπίζετε αυτό;

Β) Μπορώ επικαλεστώ αυτοδίκαιη συνένωση ή έχω πρόβλημα που το ένα οικόπεδο είναι μη άρτιο; Δηλαδή, μπορώ να συνενώσω αυτά τα 2 και να βγάλω ένα άρτιο κατά κανόνα οικόπεδο;
 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι σε ιδιωτική διανομή και λύση της συνιδιοκτησίας;

Ξεκίνα από το 1/5000 της ΓΥΣ για την ύπαρξη του δρόμου. Αν προϋπάρχει του 85 είσαι καλυμμένος και για την οικοδομησιμότητα. Ενδεχομένως να χρειαστεί παραχώρηση για να αποκτήσει ημιπλάτος ο δρόμος 2  μ ή όσο ορίζεται από οικείες νομαρχιακές αποφάσεις. Για παν ενδεχόμενο ζήτησε και ένα πιστοποιητικό ιδιοκτησίας να δεις μήπως το έκανε μπακλαβά το οικόπεδο μεταγενέστερα του 85. 

Αν αποδείξεις ότι το πρώτο είναι άρτιο κατά παρέκκλιση το δεύτερο μπορείς να το συνενώσεις με το πρώτο βελτιώνοντας την αρτιότητα του πρώτου.

Η αρτιότητα κατά κανόνα θα απαιτήσει και 15 μ πρόσωπο ή 10 μ πρόσωπο αναλόγως επιφάνειας γηπέδου. Δες 289/ΑΑΠ/2011.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συνάδελφε, ιδιωτική! Ενα οικόπεδο 2 στρεμμάτων το μοίρασαν σε 1 - 0,5 & 0,5.

Ο χάρτης ΓΥΣ δυστυχώς είναι ασαφής τελείες στο σημείο που βρίσκεται ο δρόμος ωστόσο δεν μπορώ να καταλάβω αν δείχνει μονοπάτι ή όρια ιδιοκτησιών.

Έχω κάνει έλεγχο τίτλων: το 1970 δημιουργήθηκε το οικόπεδο χωρίς δρόμο. Το Μάρτιο του 86 πουλήθηκε και στο συμβόλαιο αλλά στο και στο τοπογραφικό που 1η φορά έγινε φαίνεται δρόμος πλάτους 4μ.
Θεωρείς πως δεν υπάρχει πρόβλημα που θα έχει εμβαδό μικρότερο από το αναφερόμενο στον τίτλο για την αρτιότητα?
Δλδ άπαξ και έχω συμβόλαιο πριν του 85 είμαι καλυμμένος και ας μετράω άλλο εμβαδόν?

Link to comment
Share on other sites

ποιο ηταν το οικοπεδο που μοιρασαν σε 1 - 0,5 & 0,5....ποιοί και πότε και πώς το μοίρασαν?

ποιό οικοπεδο και  πώς δημιουργηθηκε το 1970 σε τι εκταση και ορια και με ποιον ιδιοκτητη

ποιος πουλησε το 1986, με βαση ποιον τιτλο κυριοτητας  και τι γραφει για το αρτιο και οικοδομησιμο

 

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Megapad said:


Έχω κάνει έλεγχο τίτλων: το 1970 δημιουργήθηκε το οικόπεδο χωρίς δρόμο. Το Μάρτιο του 86 πουλήθηκε και στο συμβόλαιο αλλά στο και στο τοπογραφικό που 1η φορά έγινε φαίνεται δρόμος πλάτους 4μ.
 

Πρόσεξε διότι αν δημιουργήθηκε τετράμετρη λωρίδα προς απόκτηση οικοδομησιμότητας μετά το 85 με βάση προισχύουσες-καταργηθείσες-διατάξεις η οικοδομησιμότητα διερευνάται με κατ εξαίρεση διατάξεις και δεν είναι δεδομένη. Δες στις πράξεις αν αναφέρεται κάπου παραχώρηση σε κοινή χρήση εδαφικής λωρίδας 4 μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.