Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα οικοπέδου εντός οριοθετημένου οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

Οικοπεδο σε οικισμο κατω των 2000 κατοικων στο οποιο ισχυει το ΦΕΚ 181Δ', ακομα και αν υπαρχει αποφαση Νομαρχη για πλατος δρομου 6.00μ. συμφωνα με το παραπανω ΦΕΚ πρεπει να εχω αποσταση 2.00μ. απο τον αξονα, το αντιλαμβανομαι σωστα ή οχι?

 

ΦΕΚ 181 Δ, Αρθρο 6

 

Παραγρ. 6γ. Με απόφαση του οικείου Νομάρχη που εκδίδεται ύστερα από αιτιολογημένη γνωμοδότηση του Συμβουλίου Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος του νομού είναι δυνατόν να ορίζεται ελάχιστη απόσταση των κτιρίων από το όριο των υφισταμένων κοινοχρήστων χώρων ή από τον άξονα της οδού διαφορετική από εκείνη που ορίζεται στις περιπτώσεις α και β, είτε για ολόκληρο τον οικισμό είτε για τμήμα του μόνο, είτε και για μεμονωμένη περίπτωση, εφόσον αυτό είναι αναγκαίο για λόγους κυκλοφοριακούς, περιβαλλοντικούς, αρχιτεκτονικούς και φυσιογνωμίας του οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί να ακυρωθεί μια απόφαση Νομάρχη? Με την εξαφάνιση των Νομαρχών πρέπει να βρουν άλλον να υπογράφει για τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα,

η παρέκκλιση που λέει:" Με όποιο εμβαδό έχουν στις 3-5-85 εφόσον δεν έχουν το ελάχιστο κατά κανόνα εμβαδό." εννοεί και με όποιο πρόσωπο έχουν πριν αυτή την ημερομηνία;

πχ οικόπεδο προϋφιστάμενο της 3-5-85, εμβαδού 200 τ.μ., που έχει πρόσωπο σε δρόμο πλάτους <4 μ. είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ή πρέπει να παραχωρήσει λωρίδα γης για να αποκτήσει πλάτος ο δρόμος;

Αν από την άλλη παραχωρήσει λωρίδα γης χάνει την παλαιότητά του ή δεν παίζει ρόλο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

Edited by μηχανικάρα :-D
Link to comment
Share on other sites

Για να είναι οικοδομήσιμο (το κατά παρέκκλιση άρτιο και προϋφιστάμενο του 85), πρέπει κατ' αρχάς να έχει πρόσωπο (οιουδήποτε μήκους) σε δρόμο προϋφιστάμενο του 1985.

Αν το πλάτος του δρόμο (στο συγκεκριμένο πρόσωπο) υπολείπεται των 4,00 μ, γίνεται η αντίστοιχη παραχώρηση

Η όποια παραχώρηση δεν επηρεάζει την παλαιότητα, η οποία αποδεικνύεται από τους τίτλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Σε χωριό με πληθυσμό κάτω των 2000 κατοίκων ο παππούς μου με την διαθήκη του έδωσε το σπίτι του στον πατέρα μου και στον θείο μου, σπίτι το οποίο βρισκόταν μέσα σε οικόπεδο 380 τμ. Το οικόπεδο ήταν εξ αδιαιρέτου.

Οι κληρονόμοι έκαναν πράξη αποδοχής της κληρονομιάς, χώρισαν το σπίτι στα δύο, και στην συνέχεια ο πατέρας μου κατεδάφισε το μισό σπίτι σε συμφωνία με τον αδερφό του και στην θέση του έκτισε ένα νέο, επιφάνειας 53τμ, σπίτι το οποίο στην συνέχεια έκανε γονική παροχή σε εμένα.

Ο θείος μου έκανε πωλητήριο το κομμάτι του σπιτιού του στον πρωτότοκο γιό του.

Ο ξάδερφος ξεκίνησε, ανανέωσε, και επέκτεινε το σπίτι του καταλαμβάνοντας κοινόχρηστο χώρο από το εξ αδιαιρέτου οικόπεδο, και βλέποντας την ανοχή μου συνέχισε τις αυθαιρεσίες καταλαμβάνοντας χώρους και χτίζοντας καλύβια από εδώ και από εκεί.

Μην μπορώντας να ανεχθώ τις αυθαιρεσίες του οι οποίες δεν είχαν σταματημό, του έκανα μήνυση, ήρθε η πολεοδομία, πληρώσαμε και οι δύο πρόστιμα και κάναμε νομιμοποιήσεις όλων των κτισμάτων και οι δύο μας.

Μια που η κατάσταση ήταν εκρηκτική, και για να σταματήσουν τα δικαστήρια του πρότεινα και δέχθηκε να κάνουμε μια συμβολαιογραφική πράξη διευθέτησης ορίων η οποία συνοδευόταν από τοπογραφικό διάγραμμα με την οποία πράξη και σχέδιο συμφωνούσαμε ποια κτίσματα και ποια μέρη του κοινού οικοπέδου ανήκουν στον κάθε έναν από εμάς, καθώς επίσης ποιοι είναι οι εναπομείναντες κοινόχρηστοι χώροι.

Με βάση τα τελευταία λοιπόν, ο ξάδερφος έχει 1 διώροφο κτίσμα 75τμ, ένα άλλο κτίσμα πιο πέρα από αυτό 15τμ, ένα άλλο κτίσμα 12τμ και μία εξωτερική σκάλα 8τμ.σύνολο 110τμ.

Εγώ έχω ένα σπίτι 53τμ και επειδή το οικόπεδο έχει μεγάλη κλίση έχω φτιάξει και μία αποθήκη 16 τ.μ. πάνω και πίσω από το κτίσμα μου, σύνολο 70 τ.μ.

Και φτάνω στις ερωτήσεις.

1. Η συμβολαιογραφική πράξη διευθέτησης ορίων είναι ουσιαστικά πράξη σύστασης κάθετης ιδιοκτησίας οπότε παύει πλέον το οικόπεδο να είναι εξ αδιαιρέτου? Σε αυτήν την περίπτωση το οικόπεδο είναι χωρισμένο σε τμήματα 170τμ δικά μου, 160τμ του ξάδερφου και 50τμ κοινόχρηστοι χώροι...περίπου…

2.Ποιά είναι σε κάθε περίπτωση και εάν υπάρχουν εναπομείναντα τ.μ. για χτίσιμο στον καθένα μας? Και για την περίπτωση εξ αδιαιρέτου οικοπέδου αλλά και για την περίπτωση που η πράξη διευθέτησης ορίων είναι ουσιαστικά σύσταση κάθετων ιδιοκτησιών. Σε περίπτωση χωριστών οικοπέδων ο ξάδερφος δεν έχει φάτσα σε κοινοτικό δρόμο μεγαλύτερη των 10 μέτρων

Ο ξάδερφος ισχυρίζεται ότι τα έχουμε χωρίσει οπότε πάει ο καθένας μας στο κομμάτι του και χτίζει ότι θέλει, χωρίς άδειες κλπ. Έλα ρε ξάδερφε λέει λεφτά θα τους δίνουμε? χτίσε εσύ ένα δωμάτιο 10τμ που θέλεις και χτίζω και εγώ ένα δωμάτιο 30-40 τ.μ. στο δικό μου οικόπεδο. 

Σας ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

1. Η πράξη διευθέτησης ορίων ΔΕΝ είναι σύσταση καθέτων (και δεν μεταγράφεται), εκτός κι αν δεν τα λες σωστά 

2. Στη σύσταση καθέτων (κατακορύφων, σωστότερα) αναφέρεται το ιδιόχρηστο τμήμα του καθενός, και τα ποσοστά δόμησης και κάλυψης. Ο ιδιοκτήτης κάθε ιδιόχρηστου τμήματος επιτρέπεται να οικοδομήσει μόνον το επιτρεπόμενο βάσει της σύστασης.

3. Ο μηχανικός δεν σας ενημέρωσε για το τι (και πώς) πρέπει να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 

Την ίδια άποψη με εσάς ( ότι η συμβολαιογραφική πράξη διευθέτησης ορίων δεν είναι σύσταση κατακόρυφων ιδιοκτησιών) έχει τόσο ο μηχανικός μου όσο και η συμβολαιογράφος. Ο ξάδερφός μου βέβαια έχει την άποψη ότι μια και κάναμε την πράξη διευθέτησης των ορίων έχει ο καθένας το δικό του οικόπεδο, οπότε και χτίζει (παράνομα φυσικά) ότι θέλει. Επειδή καταλαβαίνω ότι ετοιμάζεται να σπείρει νέο σπιτάκι, του δήλωσα ρητώς ότι θα χτίσει (νόμιμα φυσικά αυτή την φορά), ότι του επιτρέπει ο νόμος να χτίσει στο εξ αδιαιρέτου οικόπεδό μας, λαμβάνοντας υπόψη τα 110 τ.μ. που έχει είδη καλύψει με κτίσματα, σε σχέση πάντα με τα 70 τ.μ. δικά μου .

Απλά θα ήθελα, περιμένοντας τον μηχανικό μου να επιστρέψει, ο οποίος βρίσκεται για δουλειά στην Κεφαλλονιά, να έχω μια πρώτη εικόνα σχετικά με τα εναπομείναντα (αν υπάρχουν) τετραγωνικά για τον κάθε έναν από εμάς βάσει των όσων έγραψα παραπάνω.

Σας ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή

Επειδή κατά τη σύσταση (και μεταβίβαση) των καθέτων θα πληρωθεί φόρος διανομής, θα πρέπει (εκείνη τη στιγμή) να υπάρχουν το δυνατόν λιγότερα κτίσματα στο (ενιαίο) οικόπεδο.

Διότι, ανεξάρτητα από τη "διευθέτηση ορίων", τα πάντα επί του οικοπέδου θεωρούνται εξ αδιαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή.

Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε έτσι ώστε να έχω μια πρώτη εικόνα σχετικά με τα εναπομείναντα (αν υπάρχουν) τετραγωνικά για τον κάθε έναν από εμάς βάσει των όσων έγραψα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.