Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα οικοπέδου εντός οριοθετημένου οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

Το οικόπεδο ήταν 2 στρέμματα. Το κληρονόμησαν μετά το θάνατο του πατέρα τους τα 3 αδέρφια μαζί με άλλα ακίνητα. Το εν λόγω ακίνητο ήταν 2 στρέμματα. Μετά την αποδοχή κληρονομιάς εκαναν διανομή την περιουσία τους. Το εν λόγω ακίνητο το μοίρασαν στα 3. Το προς εξέταση ακίνητο έχει δημιουργηθεί το 1970. ωστόσο δεν αναφέρετε στο συμβόλαιο ο δρόμος. Ο δρόμος λογικά διανοίχθηκε μεταξύ 1970 και 1986 όπου το αγόρασε ο πελάτης μοΥ!

Δυστυχώς δεν υπάρχει αεροφωτογραφία διαθέσιμη στην περιοχή για το διάστημα 70 με 85. υπαρχουν προγενέστερες και μεταγενεστερες(1960 και 1987). Οπότε μόνο με συμβόλαια γειτόνων θα μπορώ να το προσδιορίσω!

Link to comment
Share on other sites

Επομενως,

εχεις στα χερια σου το συμβολαιο διανομης του οικοπεδου σε τρια τμηματα, όπως περιγραφεται κατα θεση/ορια και εμβαδον το καθε ενα.

Το 1970 δεν ίσχυε η απαγορευση κατάτμησης οικοπεδων  του   νδ690/48 σε μη αρτια και μη οικοδομησιμα.

Κατα τα λοιπα, ποιος εκανε τον δρομο, σε βαρος ποίου "τμήματος", αν αυτος ειναι "νομιμος", αν ειναι κοινοχρηστος, αν εχει γινει πραξη παραχωρησης λωριδας, εάν αναφέρεται σε συμβόλαια  γειτονων κλπ.

θα τα δεις και θα αποφασισεις.

υγ ...τα λες και εδω...]

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Έχω ένα οικόπεδο σε οικισμό με Όριο Νομάρχη και όρους δόμησης αυτούς των <2000 κατοίκων (όχι παραδοσιακός οικισμός), χωρίς πολεοδομική μελέτη. Το οικόπεδο μου έχει όλα τα όρια αρτιότητας. Έχει μέσα ένα σπίτι κατασκευασμένο κοντά στο 1940. Συνορεύει με ένα πολύ μικρό οικόπεδο άλλου ιδιοκτήτη με 10τ.μ. εμβαδόν και πρόσωπο 3 μέτρα. Το μικρό οικόπεδο έχει μέσα μια αποθήκη η οποία φαίνεται από την μορφή της και τα υλικά της να υφίσταται τουλάχιστον από το 1960. Το μικρό οικόπεδο δεν πληρεί τους όρους του αρ.25/1337 (που δεν έχει και σημασία αφού αφορά περιοχές με πολ. μελέτη).

Γνωρίζει κανείς τί ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις όσον αφορά την οικοδομησιμότητα του δικού μου (και του ομόρου);  Εγώ είμαι άρτιος και θα ήμουν και οικοδομίσιμος σίγουρα αν δεν υπήρχε ο πολύ μικρός όμορος. Τώρα που υπάρχει έχω θέμα οικοδομισιμότητας; Το ΦΕΚ του 1985 για τους οικισμούς <2000κατ έχει παρέκκλιση όσον αφορά την αρτιότητα για τα οικόπεδα που υφίσταντο όταν δημοσιεύτηκε το ΦΕΚ του 1985. Ισχύει η παρέκκλιση και για τόσο μικρά οικόπεδα όπως το όμορο; Υπάρχει κάποιο ελάχιστο όριο για τέτοια οικόπεδα; Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται πράξη τακτοποίησης λόγω του μικρού οικοπέδου; Είναι δυνατόν να είμαι εγώ μέν άρτιος και οικοδομήσιμος και να παραμείνει ο όμορος μη άρτιος και οικοδομίσιμος; Σε περιοχή με  πολ. μελέτη θα γινόταν αναγκαστικα πράξη τακτοποίησης. Σε οικισμούς <2000 κατοίκων;

Edited by george08
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Aν το δικό σου είναι άρτιο δεν σε ενδιαφέρει τι κάνει το όμορο. Αυτό ενδιαφέρει αν υπάρχει ρυμοτομικό σχέδιο.

Προκύπτει από κάπου ότι σε οικισμούς χωρίς ρυμοτομικό είσαι οικοδομήσιμος οσοδήποτε μικρό οικόπεδο και αν έχει ο όμορος;

Link to comment
Share on other sites

Διατάξεις οριοθετημένων οικισμών. Διάβασε ΦΕΚ 181 Δ/85,  289 ΑΑΠ/11 και τη σχετική νομαρχιακή απόφαση και θα κρίνεις αν είναι άρτιο και αν είναι και οικοδομήσιμο (πρόσωπο σε δρόμο κλπ κατά τα γνωστά). Τα όμορα μην τα μπλέχεις. Δεν βρίσκεται η περιοχή σε ρυμοτομικό σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα!

Θα μπορούσατε παρακαλώ να μου πείτε την ημερομηνία δημιουργίας των ιδιοκτησιών για την εξέταση τη αρτιότητας τους στην παρακάτω περίπτωση :

Πραγματοποιείται Δήλωση Αποδοχής κληρονομιάς πατέρα και τέκνων για την περιουσία της πεθεράς/γιαγιάς η οποία απεβίωσε το 1960 χωρίς να αφήσει διαθήκη και κληρονομήθηκε εκτός των άλων και από την κόρη της η οποία απεβίωσε το 1988 η οπόία επίσης δεν άφησε διαθήκη. Στην συνέχεια αποδέχονται και την περιουσία της συζύγου/μητέρας στην ίδια πράξη. 

Ποια θεωρείται η ημερομηνία δημιουργίας των ιδιοκτησιών πολεοδομικά ώστε να εξεταστεί η αρτιότητα τους;

Link to comment
Share on other sites

https://www.michanikos.gr/forums/topic/4403-απόδειξη-αρτιότητας/?do=findComment&comment=50828

και εδω παρ. 6  απο την Λεπεση,

https://docplayer.gr/7931408-Neos-oiko-omikos-kanonismos-n-4067-12-fek-79-a-12-enarxi-efaruogis-4-7-2012.html

 

και εδω

https://www.michanikos.gr/forums/topic/4403-απόδειξη-αρτιότητας/?do=findComment&comment=829568

Ομως

εχουμε το ΦΕΚ Β 251/12, που για τις παρεκλίσεις απαιτει τιτλο.

Εσυ μονον "παρεκλιση" εχεις  σε ολα  και ως προς  τί?

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.