Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράρτημα έδρας


sotiris76

Recommended Posts

είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να εχω παράρτημα σε αλλο νομό απο αυτόν που είναι η έδρα μου?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ το έχω κάνει μέχρι τώρα 3 φορές: όπου με πάει το επόμενο έργο ανοίγω και Υποκατάστημα. Δεν είναι τίποτα δύσκολο, πας στην ΔΟΥ της περιοχής που θέλεις να ανοίξεις Υποκατάστημα με το μισθωτήριο συμβόλαιο του σπιτιού σου και κανείς μια αίτηση (νομίζω Μ1 ή Μ2?). Θεωρητικά σου κάνουν μια αυτοψία στο χώρο για να δουν ένα έχεις πχ 2 δωμάτια (ένα για το γραφείο και ένα για το υπνοδωμάτιο σου) αλλά πρακτικά δεν γίνεται ποτέ αυτό. Μετά η ΔΟΥ της πόλης που κάνεις Υποκατάστημα στέλνει την αίτηση στην ΔΟΥ που είναι το Κεντρικό και τέλος με αυτό. Μετά, σου θεωρούν βιβλίο εσόδων-εξόδων και μπλοκ ΑΠΥ για το Υποκατάστημα και στο τέλος του τριμήνου μεταφέρεις έσοδα, έξοδα και ΦΠΑ στο Κεντρικό. Το ίδιο κάνεις και στην Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ και στην φορολογική Δήλωση.

 

Αυτό που είναι ενδιαφέρον είναι ότι στο Υποκατάστημα μπορείς να περνάς το 50% τον εξόδων του σπιτιού, ενώ στο Κεντρικό είναι το 1/3 (33%). Πχ τα μισά κοινόχρηστα (και το μισό ΦΠΑ), η μισή ΔΕΗ, το μισό ΟΤΕ και Internet (εγώ περνάω το 100%), κλπ κλπ. Βέβαια μια λογίστρια μου είχε πει ότι στο Υποκατάστημα μπορείς να περνάς το 100% των εξόδων με τη λογική ότι δεν μένεις εκεί μόνιμα αλλά για την ανάγκες της δουλειάς σου. Εγώ εμμένω στο 50% πλην του ΟΤΕ και Internet.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Εγώ το έχω κάνει μέχρι τώρα 3 φορές: όπου με πάει το επόμενο έργο ανοίγω και Υποκατάστημα. Δεν είναι τίποτα δύσκολο, πας στην ΔΟΥ της περιοχής που θέλεις να ανοίξεις Υποκατάστημα με το μισθωτήριο συμβόλαιο του σπιτιού σου και κανείς μια αίτηση (νομίζω Μ1 ή Μ2?). Θεωρητικά σου κάνουν μια αυτοψία στο χώρο για να δουν ένα έχεις πχ 2 δωμάτια (ένα για το γραφείο και ένα για το υπνοδωμάτιο σου) αλλά πρακτικά δεν γίνεται ποτέ αυτό. Μετά η ΔΟΥ της πόλης που κάνεις Υποκατάστημα στέλνει την αίτηση στην ΔΟΥ που είναι το Κεντρικό και τέλος με αυτό. Μετά, σου θεωρούν βιβλίο εσόδων-εξόδων και μπλοκ ΑΠΥ για το Υποκατάστημα και στο τέλος του τριμήνου μεταφέρεις έσοδα, έξοδα και ΦΠΑ στο Κεντρικό. Το ίδιο κάνεις και στην Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ και στην φορολογική Δήλωση.

 

Αυτό που είναι ενδιαφέρον είναι ότι στο Υποκατάστημα μπορείς να περνάς το 50% τον εξόδων του σπιτιού, ενώ στο Κεντρικό είναι το 1/3 (33%). Πχ τα μισά κοινόχρηστα (και το μισό ΦΠΑ), η μισή ΔΕΗ, το μισό ΟΤΕ και Internet (εγώ περνάω το 100%), κλπ κλπ. Βέβαια μια λογίστρια μου είχε πει ότι στο Υποκατάστημα μπορείς να περνάς το 100% των εξόδων με τη λογική ότι δεν μένεις εκεί μόνιμα αλλά για την ανάγκες της δουλειάς σου. Εγώ εμμένω στο 50% πλην του ΟΤΕ και Internet.

 

Εγώ που έκανα έναρξη υποκαταστήματος, δεν μου θεώρησαν βιβλίο εσόδων – εξόδων, παρά μόνο ΑΠΥ. Μου είπαν ότι δεν χρειάζεται 2 βιβλία. Το μόνο που μου ζήτησαν, και γράφτηκε στην έναρξη, ήταν που θα κρατώ το βιβλίο στην έδρα ή στο υποκατάστημα . Να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites

Αφού απο την ΔΟΥ σου είπαν οτι δεν χρειάζεται ξεχωριστό βιβλίο Εσ.-Εξ. τότε δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Και να σου πω την αλήθεια μου, μπελάς είναι να έχεις δυο βιβλία. Ολα σε ένα, νοικοκυρεμένα.:grin:

 

Τώρα για το οτι σου ζητησαν να δηλώσεις που θα κρατάς το βιβλίο σου, δεν είμαι και σίγουρος εάν έχει τόσο σημασία. Εγω πχ δεν έχω κάνει κάποια παρόμοια δήλωση, για την ιστορία τα έχω και τα 2 στο υποκατάστημα μου και δεν .

 

Βέβαια, υπάρχει και ο πιο ειδικός (SOTHRIS) για να σου επιβεβαιώσει (ή οχι) τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το #4 με την μόνη διαφορά ότι σε εμένα έκαναν αυτοψία κανονικά...

 

Επίσης, το βρήκα ιδιαίτερα μπελαλίδικη διαδικασία να ανοίξω και να κλείσω (πρόσφατα) το υποκατάστημα για ελάχιστα κέρδη (πρακτικά τα υποχρεωτικά εκτός έδρας της οικοδομικής άδειας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.