Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παραδείγματα Τοπογραφικών σχεδίων


a.k.topo

Recommended Posts

Εγώ από μεριάς μου θα πάρω το μέρος του ilias . ;Όχι για να αντιδράσω ντε και καλά αλλά επειδή είμαι της ίδιας άποψης.

 

α)Η πρόταση 2 ή 3 βιβλίων αδικεί τα υπόλοιπα που γράφτηκαν για τον ίδιο σκοπό . Επομένως αποτελεί διαφήμιση . Καθώς υποκειμενικά προτείνονται κάποιοι τίτλοι και δεν αναφέρονται κάποιοι άλλοι εξίσου σημαντικοί ή λιγότερο . Το σημαντικό είναι και υποκειμενικό ως ένα σημείο.

 

Θεωρώ επίσης τελείως άσκοπη την παράθεση βιβλίων σε κάποιον που αξιώνεται τεχνικός ,επιστήμονας και υποτίθεται έχει μάθει να συνθέτει, να αναζητά και να αναλύει γνώσεις και απόψεις .

Τα αυτονόητα πρέπει να παραλείπονται νομίζω . Αν στο φινάλε δείχνει αδυναμία σε τέτοια ζητήματα ας του κάνουν τη χάρη να αντιληφθεί πως δεν κάνει για το άθλημα και να πάει αλλού,

καθώς τα επόμενα θα του φανούν ανάβαση στο Έβερεστ ενώ ίσως είναι βόλτα στο πάρκο .

 

Μια επίσκεψη σε κάποιο βιβλιοπωλείο ή μια αναζήτηση στον ιστό και βρίσκεις τα πάντα όλα . Αυτό κάνει ο kasvan αυτό ο thomas και ο zavi και κοκ.

Ακόμα και το ΤΕΕ δανείζει τεχνικά βιβλία για όσους δεν το γνωρίζουν .

Link to comment
Share on other sites

Mέγα λάθος φίλε thomas.

1.Aν είναι έτσι να σβηστούν ολα τα προτεινόμενα βιβλία ,τά οποια ειναι αμέτρητα.Και επίσης όλες οι αναφορές σε είδη εξοπλισμού.(πλοττερ-οργανα τοπογραφικά κλπ κλπ)

2.Διαφήμηση ΔΕΝ είναι όταν τρίτο ατομο προτείνει καλοπροαίρετα για βοήθεια καποιο βιβλίο.

3.Πολύ λάθος η πρόταση σου να τρέχουμε στα βιβλιοπωλεία.Θελει πολύ χρόνο και κόπο.

Το michanikos.gr (και) σαυτό πρεπει να βοηθάει.να μπαίνει ο άλλος και να ζητάει οι συνάδελφοι να τον βοηθήσουν.Και εγώ έχω μπη και έχω ζητήσει προτινόμενα βιβλία.

4.Ας μην καταργήσουμε την κοινή λογική.Αν είναι σε ένα site να φοβόμαστε να προτείνουμε βιβλία,πράγμα που γίνεται αφοβα κατα κόρον έξω,ε τότε απλά λυπάμαι.

5.

Θεωρώ επίσης τελείως άσκοπη την παράθεση βιβλίων σε κάποιον που αξιώνεται τεχνικός ,επιστήμονας και υποτίθεται έχει μάθει να συνθέτει, να αναζητά και αναλύει γνώσεις και απόψεις
.

προς θεου ,ΟΧΙ .με τίποτα.εξω απο την στοιχειώδη λογική.

τοτε γιατί υπάρχει ολόκληρο θέμα με βιβλιογραφία?

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=3395

σου θυμίζει τίποτα αυτό?

post20-thomas

Βγήκε ένα νέο βιβλίο που κωδικοποιεί τον ΓΟΚ .

 

ΓΟΚ/85 ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

ΜΟΥΤΟΥ-ΛΕΜΠΕΣΗ ΕΛΕΝΗ

 

Μου φάνηκε αρκετά αξιόλογο . Ας το τσεκάρουν όσοι ξέρουν τι να το κάνουν

.

ΕΣΥ δηλαδή γιατί κάνεις διαφήμηση?οχι άλλα τη μιά και άλλα την άλλη.ΜΗΝ υποτιμάτε την νοημοσύνη μας

και αυτο (απο thomas)

Το " Τι να τα κάνει άλλωστε τα βιβλία . " που γράφεις ξεπερνά τα όρια της άγνοιας της παραλογίας και της βλακείας και συναντά το όριο της επικινδυνότητας .
εσυ το εγραφες τότε.τώρα λοιπόν που και εσύ λες "ασκοπη την παράθεση βιβλιων κλπ" είσαι "παράλογος και συναντάς το όριο της επικυνδινότητας" συμφωνα με τα δικά σου λεγόμενα?
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε a.k.topo,

ΔΕΝ θα σου απαντήσω όπως θα ήθελα..... αλλά θα σου πω το εξής:

Οι ρετσέτες είναι όσες και οι περιπτώσεις της νομοθεσίας και της νομολογίας....

άρχισε με το διάβασμα με τις προδιαγραφές των Τ.Δ (κάποια πράγματα μπορείς να τα βρείς και ΕΔΩ στα downloads ή ΕΔΩ κλπ.

Αφού διαβάσεις και ψάξεις θα καταλήξεις μόνος σου πως θα κάνεις σωστά τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ τοπογραφικά διαγράμματα που θα έχουν το ΔΙΚΟ ΣΟΥ στυλ και θα έχουν και τις προδιαγραφές.

 

Επιτέλους κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτό το πράγμα. Το έτοιμο φαγητό χωρίς να ιδρώσουμε έστω να ψάχνοντας για αυτό που θέλουμε.... απλά να μπαίνουμε στο φόρουμ και να λέμε: Θέλω αυτό .... στείλτε το μου.... ή Έχω αυτή τη περίπτωση ... πείτε μου τώρα τι να γράψω....

Πρέπει ΟΛΟΙ να καταλάβουν πως το φόρουμ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΟΥΤΕ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΠΟΛΥ ΔΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΜΗΧΑΝΗ" ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΤΟΙΜΩΝ ΛΥΣΕΩΝ !!!

 

ΝΑΙ, είμαστε εδώ για να προσφέρουμε, να μοιραστούμε στο μέτρο του δυνατού τις γνώσεις μας, να βοηθηθούμε σε κάποια προβλήματα μας.

Διαφωνώ πλέον στο γεγονός πως κάποιοι βλέπουν το φόρουμ ως έναν ιστοτόπο όπου υπάρχουν κάποιοι έμπειροι και πεφωτισμένοι.... και ότι και να τους ρωτήσουμε.... από το πιό απλό έως το πιο εξεζητημένο ... θα μας το απαντήσουν και μάλιστα χωρίς χρέωση!!!

 

Τα αγαθά όπως η εμπειρία συνάδελφε ... κόποις κτώνται...... ΔΕΝ χαρίζονται!

 

Συνάδελφε parist43,

Θεώρησα προς η συγκεκριμένη υπόδειξη του ΑΞΙΟΥ συναδέλφου Kasvan προς τα δύο συγκεκριμένα βιβλία, σε ένα θέμα όπως αυτό .... συνιστούσε διαφήμισή τους. Η ΑΣΤΟΧΗ παράθεση που έκανες με απόσπασμα από post μου, έχει διατυπωθεί στο συγκεκριμένο φόρουμ που ΑΦΟΡΑ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ!!! Δεν έγινε πουθενά αλλού!! Όσο και να ψάξεις τα post μου, ΔΕΝ πρόκειται να βρείς ΠΟΥΘΕΝΑ υπόδειξη μου σε βιβλίο, ΕΚΤΟΣ ΑΠ' ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΦΟΡΟΥΜ!!

Επίσης είπες ότι μου έστειλες πμ και δεν έγινε τίποτα..... ΝΑΙ το έλαβα....ΝΑΙ θεώρησα αβάσιμο τον ισχυρισμό σου.... και τέλος ΔΕΝ είμαι 24h πάνω από τον υπολογιστή μου παρακολουθώντας το φόρουμ ... όπως ΑΚΡΙΒΟΛΟΓΩΝΤΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕ Ο ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ZaXoYs!!!

Σε παρακαλώ να ρίξεις τους τόνους σου..... και το θέμα να λήξει ΕΔΩ!!

Ευχαριστώ για την κατανόηση που είμαι σίγουρος ότι θα επιδείξετε όλοι σας.

Link to comment
Share on other sites

parist43

 

1.Προφανώς όχι .

2.Είναι αλλά δε γίνεται σκόπιμα .

3.Δε διαφωνώ . Ωστόσο όταν είσαι νέος καλό είναι να μάθεις να ερευνάς και να ψάχνεις . Έ πόσο χρόνο και πόσο κόπο θέλει επιτέλους μια βόλτα στο βιβλιοπωλείο ; Πλάκα κάνεις !!!

 

4.Θεωρώ πως δεν είναι το ίδιο η παράθεση ενός βιβλίου στο θέμα βιβλιογραφία (όπου υπάρχει η δυνατότητα επιλογής ανάμεσα από πολλά) με την αποσπασματική παράθεση 2-3 βιβλίων σε ένα θέμα .

 

"παράλογος και συναντάς το όριο της επικινδυνότητας" ΝΑΙ απευθυνόμουν για κάποιον που θεωρεί άσκοπη την ανάγνωση βιβλίων .

 

Την προσωπική επίθεση δεν καταλαβαίνω όμως και την υπερπροσπάθεια να βρεις ανακολουθίες .

 

Επίσης βλέπω μια μεγάλη έρευνα και ανάλυση σε αυτά που γράφω στα όρια την εμμονής .

 

Λευτεριά στον Έλληνα στοχοφόρο .

Link to comment
Share on other sites

thomas δεν υπάρχει καμιά προσωπική επίθεση-όύτε όμως και υπερπροσπάθεια να βρώ ανακολουθίες(βρέθηκαν πολύ γρήγορα.)

αυτά και καλή συνέχεια-προσωπικά θα μπαίνω πολύ σπανιότερα-δεν με ενδιαφέρει κάτι στο οποίο υπάρχει τόση λογοκρισία και τόσος περιορισμός στην έκφραση.

και ευχαριστώ τον ilia για την μεγάλη ανοχή του και την κόκινη καρτα στο παρακάτω post

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=121454#post121454.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε parist43,

Μπορείς να πράξεις κατά το δοκούν. Νομίζω όμως ότι είσαι κατάφορα άδικος όταν λες ότι υπάρχει λογοκρισία και περιορισμός στην έκφραση.... Θα ήθελα να ξέρω που εντόπισες να φιμώνεσαι και να λογοκρίνεσαι. Εγώ μπορώ να σου αναφέρω πλείστες περιπτώσεις που έχεις κινηθεί μέσα και έξω απο το "όριο". Τέλος πάντων και μόνο που το λες ελεύθερα αυτό αναιρεί τον ισχυρισμό σου.

Είμαι σίγουρος πως και σύ θα συμφωνείς πως ένα φόρουμ πρέπει να λειτουργεί και με κάποιους κανόνες ώστε να υπάρχει εύρυθμη λειτουργία. Αυτούς τους κανόνες προσπάθησα να εφαρμόσω.

Είσαι ελεύθερος (και καλοδεχούμενος) να συμμετάσχεις όποτε εσύ κρίνεις. Κανείς εδώ δεν συμμετέχει με το πιστόλι στον κρόταφο.

Link to comment
Share on other sites

και ευχαριστώ τον ilia για την μεγάλη ανοχή του και την κόκινη καρτα στο παρακάτω post

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=121454#post121454.

Συνάδελφε επειδή δημιουργείς εντυπώσεις, αναγκάζομαι να σου απαντήσω!

 

1. Τα παραπάνω λόγια σου, επιβεβαιώνουν για μία ακόμη φορά την ανοχή μας σαν ομάδα συντονισμού, μιας και είναι ειρωνικά προς τον πρόσωπό μου, οπότε με βάση τα ισχύοντα των Κανόνων Συμμετοχής παραβιάζεις το άρθρο Νο 9!!!

Σου έδωσα γι΄ αυτό κάρτα????

Όχι, άρα να μια ακόμη ανοχή μου/μας!

 

2. Σε παραπέμπω ΕΔΩ! Διάβασε λοιπόν το Υ.Γ. μου!

Σου έδωσα γι΄ αυτό κάρτα????

Όχι, άρα να μια ακόμη ανοχή μου/μας!

 

3. Διάβασε κι αυτό από τους Κανόνες Συμμετοχής:

"Διαφωνία σχετικά με αποφάσεις Συντονιστών/Διαχειριστών δεν μπορεί να είναι θέμα δημόσιου διαλόγου, αλλά επιλύεται μόνο με π.μ. σ' αυτούς."

Το παραβίασες κατά κόρων ή όχι?????

Σου έδωσα γι΄ αυτό κάρτα????

Όχι, άρα να μια ακόμη ανοχή μου/μας!

 

Αφού λοιπόν θέλεις να μιλήσουμε με επιχειρήματα, πλέον τα έχεις!!!!

Όπως τα έχουν και όλα τα μέλη στα οποία προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις!

 

Νομίζεις πως γουστάρουμε, όλοι στην ομάδα συντονισμού, να κάνουμε το χωροφύλακα και να μοιράζουμε κάρτες?

Αν πιστεύεις αυτό κάνεις λάθος!!!

Έχουμε πιο σημαντικά πράγματα να ασχοληθούμε!

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε, την κάρτα τη δέχτηκες στο link που παρέθεσες, γιατί παραβίασες εις διπλούν κιόλας, για ακόμη μία φορά τους Κανόνες! Και αν ακόμα δεν κατάλαβες την αιτία διάβασε το άρθρο 5 που λέει:

"5. Δεν κάνουμε διαδοχικές δημοσιεύσεις στο ίδιο θέμα και για να προσθέσουμε ή να διορθώσουμε κάτι χρησιμοποιούμε την "Επεξεργασία"."

 

Υ.Γ. Είμαι δύο χρόνια στο Φόρουμ και δεν έχω ανταλλάξει κουβέντα με άνθρωπο! Μήπως πρέπει να σε προβληματίσει ότι εσύ το κατάφερες???:confused:

Link to comment
Share on other sites

ilias στην επιχειρηματολογογία σου αναφέρεσαι 3 φορές σε κόκινες κάρτες

Σου έδωσα γι΄ αυτό κάρτα????

Όχι, άρα να μια ακόμη ανοχή μου/μας!

όταν ο ένας κρατάει και απειλεί με κόκινες κάρτες δεν γίνεται διάλογος αλλά παίζουμε

το "κλέφτες και αστυνόμοι" .

"5. Δεν κάνουμε διαδοχικές δημοσιεύσεις στο ίδιο θέμα και για να προσθέσουμε ή να διορθώσουμε κάτι χρησιμοποιούμε την "Επεξεργασία"."

την αιτία την κατάλαβα που πήρα κόκινη κάρτα ,απλά για μένα ειναι απαράδεκτο (αντε να έπαιρνα μια κιτρινη-άσε που έχω δή ενα σωρό τέτοιες "παραβάσεις" απο τρίτους

(και συντονιστών) χωρίς να έχουν πάρει μια παρατήρηση.

τεσπα ηρέμησε,το εννοώ οτι θα μπαίνω σπάνια.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ηλιας και ο καθε Ηλιας ξοδευει απο τον προσωπικο του λιγοστο ελευθερο χρονο για να κραταει σε ταξη τις κατηγοριες που του εχουν ανατεθει. Το τελευταιο που θελει ειναι να καθεται και να μαλωνει για παρατηρησεις και τα λοιπα. Χρειαζεται κατανοηση απο ολους μας το ολο θεμα.

Αυτο που γινεται ποσα ποστ τωρα δεν ειναι ωραιο. Τελοσπαντων.. Ο καθενας μας κανει τις επιλογες του

Link to comment
Share on other sites

Ο Ηλιας και ο καθε Ηλιας ξοδευει απο τον προσωπικο του λιγοστο ελευθερο χρονο για να κραταει σε ταξη τις κατηγοριες που του εχουν ανατεθει.

 

Κανείς δεν καταφέρεται εναντίον των Mods.

 

H ουσία της διαφωνίας είναι η διαγραφή των προτεινόμενων βιβλίων λόγω του ότι θεωρούνται ''διαφήμιση''.

 

Με αυτή τη λογική,ΤΙΠΟΤΑ δεν θα έπρεπε να συζητείται στο φόρουμ,σχετικά με μη πνευματικά αγαθά!.

 

''ποιά η γνώμη σας για το SOkkia 450Ν?''

 

''Fespa:προβλήματα κατά την επίλυση ξυλοτύπου''

 

''Εϊναι καλός plotter o ΗP Deisignjet χχχ?''

 

''Ποιό πρόγραμμα αμοιβών χρησιμοποιήτε?''

 

Και διάφορα άλλα τέτοια ,πρέπει να διαγραφούν άμεσα με την παρούσα λογική.....

 

Δεν υπάρχει πουθενά κακή πρόθεση να συστήνεται ένα βιβλίο!Μην είμαστε κ υπερβολικοί!

 

Όσο για τις πρότυπες μελέτες,εγώ θα πάρω το μέρος του grtopo.Εξ' άλλου,οι Σύλλογοι γι' αυτό υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.