Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξωτερική σκάλα. Μετράει σε δόμηση, όγκο;


Recommended Posts

Διαβάζοντας όλο το θέμα παραθέτω το συλλογισμό μου, διορθώστε με αν ειναι λάθος. Ευχαριστώ

Σε οικισμό προ 1923.

Από το 1981 μεχρι τον κτιριοδομικό ήταν σίγουρο ότι:
Η εξωτερική ακάλυπτη κλίμακα ανόδου προς το δώμα δεν υπολογίζεται σε συντελεστή δόμησης και κάλυψης ( Π.Δ. 138 Δ' 1981, άρθρο 8. παρ. 3).

Μετά βγαίνει ο κτιριοδομικός κανονισμός το 89, που λέει στο άρθρο 13, παρ. 5: Σε κτίρια που εξυπηρετούνται στο σύνολό τους με μία μόνο κλίμακα, η κλίμακα αυτή προσμετράται για τον υπολογισμό του συντελεστή δόμησης που πραγματοποιείται στο οικόπεδο.

Το άρθρο 13/ παρ.5, παρ.6.1,Κτιριοδομικός κανονισμός όμως
καταργήθηκε βάση του Νέου Οικοδομικού κανονισμού 4067/2012, άρθρο 35, όσον αφορά τον συντελεστή δόμησης.

Στον οποίο αναφέρεται ότι : Δεν προσμετράται στο σ.δ.:η επιφάνεια έως και δύο ανοικτών κλιμακοστασίων εφόσον εξυπηρετείται στάθμη ορόφου έως 7,50μ από το οριστικά διαμορφωμένο έδαφος στη θέση αυτή.

Στο νοκ άρθρο 12 παρ. 4, όσον αφορά το ποσοστό κάλυψης αναφέρει ότι: στον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κάλυψης του οικοπέδου δεν προσμετρώνται οι επιφάνεις των ορθών προβολών σε οριζόντιο επίπεδο, δ. χώρων και κατασκευών όπως ορίζονται στα άρθρα 16 και 17 που προβλεπονται σε αυτά.
Στο άρθρο 17 αναφέρει: παρ. 3, στους ακάλυπτους χώρους οικοπέδου/γηπέδου επιτρέπονται γ) σκάλες κ.τ.λ..

Άρα και πάλι όπως και με το Π.Δ. 138 Δ' 1981, οι σκάλες, μέχρι δυο ανοικτών δεν μετράνε σε σ.δ. και κάλυψης. Με την διαφορά οι σημερινές για άδεια σκάλες είναι ανοιχτές χωρίς υποκείμενο κλειστό χώρο βοηθητικό κ.τ.λ.?

ή το Π.Δ. 138 Δ' 1981 υπερισχύει και του ΝΟΚ, οπότε οι σημερινές σκάλες  μπορούν να έχουν και κλειστό υποκείμενο χώρο χωρίς να μετρούν στον σ.δ. και κάλυψης?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

Δεν ειμαι μηχανικός, και θα χρειαζομαι την αποψή σας, καθώς εκτιμώ πολύ το forum διοτί με έχει βοήθησει πολλες φορές.

To κτηριο στο οποίο κατοικώ είναι διπλοκατοικια.

(Ημιυπόγειο με αυλή μαζί και ισογειο) και πρώτος οροφος ο οποίος έχει προσβαση με με χτιστή σκάλα στην μπροστά όψη. (1ος οροφος ο δικός μου)

Το κτίσμα εχει κεραμοσκεπη με ηλιακους.

Στην κεραμοσκεπή, υπάρχει πρόσβαση μέσα από τον δικό μου οροφο μόνο (έτσι το σχεδιασε ο ιδιοκτήτης των απο κάτω ορόφων σε συνδιασμό με τον μηχανικο) και τόσα χρόνια συντηρούσε τον ηλιακό του με φορητη σκαλα που του εδίνε πρόσβαση χώρις ποτε να του το αρνηθουμε.

Μετά από 31 χρονια θυμήθηκε πως θέλει να κατασκευάσει μεταλλική σκαλα στον κοινοχρηστο τοιχο, η οποία θα του δίνει προσβαση στην κεραμοσκεπή. 

Αυτό όμως εκθετει άμεσα τον οροφό μου, στον κινδυνό διαρυξής καθώς η σκάλα περναει θα περνάει 10 εκατοστα απο το μπαλκονι μου και το σημείο ειναι στο πίσω μέρος του κτηριου (το οποιο δεν φαίνεται από γύρω, συνεπώς κάποιος διαρήκτης μπορεί να δράσει ανενόχλητος)

Μπορεί να κάνει κατι τετοιο χώρις να υπογράψω εγώ, που είμαι ο μοναδικός συνιδιοκτιτης; 

Παραθέτω δύο φωτογραφίες για το που θελει να τοποθετήσει την σκάλα αυτη.

 

Παρακαλώ θα χρειαστώ την γνώμη σας καθώς δεν μπορώ να βρώ κάποιον μηχανικό εξιδικεύμενο στους κοινόχρηστους χώρους.

Σας ευχαριστώ

Πρόσθεσε τονισμό όπου λείπει στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

 

20200621_195849.jpg

20200621_195852.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε άδεια του 1979 σε οικισμό (σήμερα οικισμός <2000), σε Ο.Α. για διώροφη κατοικία, υπάρχει εξωτερική ανοιχτή σκάλα πλάτους 1,00μ προς τον όροφο.

Στην Ο.Α. δεν την έχουν μετρήσει στη δόμηση, κάλυψη.  Τώρα στην τακτοποίηση θα την λάβω υπόψη μου στην σύνταξη της κάτοψης? Ο συμβολαιογράφος θα ζητήσει την κάτοψη για την μεταβίβαση. Θα την προσθέσω στην συνολική δόμηση, την στιγμή που η Ο.Α. δεν την είχε υπολογίσει αλλά υπήρχε στα σχέδια?

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2020 at 4:01 ΜΜ, mpitzi said:

Μπορεί να κάνει κατι τετοιο χώρις να υπογράψω εγώ, που είμαι ο μοναδικός συνιδιοκτιτης; 

Με την προϋπόθεση ότι, στο ακίνητό σας υφίσταται Σύσταση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας, όχι δεν μπορεί να κάνει οτιδήποτε σε κοινόχρηστο χώρο, χωρίς τη συναίνεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα σας,

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου έχω εξαντλήσει δόμηση και κάλυψη, και θέλω να κατασκευάσω εξωτερική ανοιχτή σκάλα (από μπετό) για να αποκτήσω πρόσβαση στο δώμα.

Βάσει ΝΟΚ Αρθ.11/παρ.6 στ και Αρθ.12/παρ. 4γ καταλαβαίνω ότι δεν μετράει ούτε στην κάλυψη ούτε στην δόμηση:

Ν.4067/Αρθ.11/παρ.6 στ

6. Στον συντελεστή δόμησης δεν προσμετρώνται:

... στ. Η επιφάνεια έως και δύο ανοικτών κλιμακοστασίων εφόσον εξυπηρετείται στάθμη ορόφου έως 7,50μ από το οριστικά διαμορφωμένο έδαφος στην θέση αυτή.

Ν.4067/Αρθ.12/παρ.4 γ

4. Στον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κάλυψης του οικοπέδου δεν προσμετρώνται οι επιφάνειες των ορθών προβολών σε οριζόντιο επίπεδο:

...γ. Χώρων και κατασκευών που αναφέρονται στις περιπτώσεις (...) της παρ.6 του άρθρου 11

Ωστόσο, υπάρχει πρόβλημα με το ύψος, διότι βάσει ΦΕΚ Δ 270/85 / Αρθ.6/παρ.δ το επιτρεπόμενο ύψος σε μονοόροφο τμήμα είναι 4,00μ και η μόνη προσαύξηση που επιτρέπεται είναι για στηθαίο φωταγωγού 0,30μ ή καπνοδόχου.

Πως λοιπόν μπορώ να κατασκευάσω σκάλα όταν λόγω ύψους δεν μπορώ να έχω στηθαίο?

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

skala.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχουμε προς ανέγερση δυο ξεχωριστές μεζονέτες με εσωτερική σκάλα για την επικοινωνία των ορόφων.

Θέλω να σχεδιάσω και δυο εξωτερικές σκάλες που θα εξυπηρετούν ύψος μέχρι 7.5 μ.

Αν οι εξωτερικές σκάλες ΔΕΝ μετρήσουν στη δόμηση, τότε αναγκαστικά θα μετρήσουν οι εσωτερικές. 
 

Αν όμως τις εξωτερικές σκάλες τις υπολογίσω στη δόμηση, οι εσωτερικές εξακολουθούν να μην υπολογίζονται στη δόμηση (25 τμ ανά επίπεδο κλπ) ;

 

952F3E36-3758-4C87-AC6D-E43A9004E446.jpeg

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 10/11/2017 at 11:31 ΠΜ, giannis_eng said:

Καλημέρα.

 

Σε νέα οικοδομή μπορώ να βάλω σιδερένια σκάλα εξωτερική από έναν εξώστη να πηγαίνει στη ταράτσα? 

Αν η τελική στάθμη είναι κάτω από 7.5 μ μπαίνει στις διατάξεις του ΝΟΚ για εξαίρεση από την κάλυψη ή πρέπει να ξεκινάει από το έδαφος?

Επίσης αν αυτός ο εξώστης είναι μέσα στην απόσταση Δ (πλάτος 1/4 του Δ) μπορεί να γίνει η εν λόγω σκάλα?

συνάδελφε καλησπέρα,

ψάχνοντας τις σχετικές με εξωτερική σκάλα δημοσιεύσεις, έπεσα πάνω στη δική σου.

Θέλω να δώσω μια λύση για επικοινωνία στάθμης παταριού 6ου ορόφου με ταράτσα. Από εσοχή του κτιρίου, να βγάλω μεταλλική ανοιχτή σκάλα. Έστω κάθετη σκάλα τύπου πλοίου..

Δεν έχω υπόλοιπο κάλυψης.

Στην άδεια έχω ανθρωποθυρίδα (καταπακτή) από την στάθμη που σταματάει το κεντρικό κλιμ/σιο, που βγαίνει σε ημιυπαίθριο και από εκεί στην ταράτσα.

Θα εκτιμούσα γνώμες πάνω σε αυτό

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Σε εκτός οικισμου περιοχή, για νεα οικοδομικη άδεια, τοποθετώ δυο εξωτερικές ανοιχτές σκάλες χωρίς υποκείμενο χώρο (κοινώς "μπαζομένες"). Λόγω σχήματος αναγκαστικά τις βάζω εκτός οικοδομικής γραμμής 15μετρη από όρια, καθώς και εντός 15μετρης από άξονα δρόμου-επαρχιακού. Μπορώ να το κάνω αυτό;

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.