Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξωτερική σκάλα. Μετράει σε δόμηση, όγκο;


Recommended Posts

Συναδελφοι, εχω την εξης περιπτωση:

Δυο κατοικιες μια στο ισογειο και μια στον 1ο οροφο. Η προσβαση της επανω, γινεται με εξωτερικη σκαλα. Μετραει στην δομηση του οροφου (γιατι εξυπηρετει μονο την επανω κατοικια). Απο κατω ειναι χτισμενη. Μετραει στον ογκο του κτιριου? και αν ναι μονο ισογειου φανταζομαι! Το πλατυσκαλο που καταληγει η σκαλα στον επανω οροφο ειναι 1,50 * 1,20. Αυτο μετραει σαν δομηση, ή σαν εξωστης?

Αν εχει τυχει σε καποιον, οι επεξηγησεις θα βοηθουσαν πολυ. (ΓΟΚ και κτιριοδομικος δεν λεει τιποτα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μας κάνεις και κανά σχεδιάκι, για να δούμε τι απο κάτω είναι κλεισμένο? Σαν αποθήκη είναι κλεισμένο? Τι ύψη ? Λίγη βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσα ξέρω και μπορώ να τεκμηριώσω (βάσει ΓΟΚ) οι εξωτερικές σκάλες μετράνε (οι καταραμένες) σε όλα . Δεν μετράνε μόνο αν πρόκειται για συμπληρωματικές σκάλες δηλαδή για λόγους πυροπροστασίας (οι οποίες και φυσικά να είναι σύμφωνα με το ΠΔ 71/88) . Ωστόσω θα ήθελα και εγώ όπως και ο Aggelos να δω πρώτα ένα σχεδιάκι .

 

Επεξεργασία : παραπάνω εννοείται 88 , απλά η αναγραφή 8+) μετατρέπεται σε φατσούλα !

Link to comment
Share on other sites

...οι εξωτερικές σκάλες μετράνε (οι καταραμένες) σε όλα...

 

Με ελάχιστες εξαιρέσεις. Εγώ μόνο μία ξέρω αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν κι άλλες, τοπικού χαρακτήρα. Στους κεντρικούς οικισμούς των Κυκλάδων λοιπόν (Χώρα τάδε, Χώρα δείνα) ισχύουν ειδικοί όροι, λόγω περίεργων οικοπέδων, και οι εξωτερικές σκάλες δε μετράνε στη δόμηση (αλλά δε θυμάμαι για κάλυψη).

Link to comment
Share on other sites

μετραει στη δομηση/καλυψη αφου εξυπηρετει κ.χ και ειναι η μοναδικη προσβαση..το πλατυσκαλο νομιζω εως πλατος 1.2 δεν μετραει...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να μας πεις αν είναι εντός σχεδίου, σε οικισμό κάτω των 2000 ή σε προυφιστάμενο του 23.

Δεν ισχύουν τα ίδια για όλες τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η εξωτερική σου σκάλα μετράει και στην κάλυψη και στην δόμηση.

Εφόσον είναι "χτισμένη" από κάτω τότε μετράει και η αποθήκη κάτω από αυτήν. Άρα η επιφάνεια της μετράει x2 (σκάλα και αποθήκη). Το πλατύσκαλο 0,90*πλάτος σκάλας μετράει και αυτό στην δόμηση.

Στον όγκο μετράει η σκάλα και η αποθήκη 1 φορά (το μετράς στον όγκο του ισογείου)

Link to comment
Share on other sites

Πώς μετρά η σκάλα στον όγκο;

Το εμβαδόν επί τι;

Μήπως ο όγκος από τη τελική στάθμη του εδάφους μέχρι το πάνω μέρος των πατημάτων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.