Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερική σκάλα. Μετράει σε δόμηση, όγκο;


Recommended Posts

Eτσι οπως το θετεις το λογικο και το δικαιο ειναι το προστιμο να το πληρωσει ο ιδοικτητης του Α' οροφου.Αυτος εκανε το αυθαιρετο. Εχει αντιρρηση σε αυτο η Πολεοδομια ?!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!Ευχαριστώ πολύ Ted!Όμως η δική μου περίπτωση είναι με το διάταγμα του ΄81(οικισμός προ του '23) και δεν ισχύει αυτό το διάταγμα που μου είπες.

Link to comment
Share on other sites

ΠΔ/2-3-81 Αρθρο 8

Επιτρέπει την κατασκευή ανοιχτής εξωτερικής ακαλύπτου κλίμακας ανόδου προς το δώμα, μη υπολογιζόμενης στην κάλυψη και στην δόμηση, εφόσον οι τυχόν προκύπτοντες χώροι είναι βοηθητικοί.

 

Προσωπικά τώρα όσες κλίμακες εξωτερικές έχω κάνει σε προ '23 δεν μέτρησαν πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ erling!δεν ξέρω αν στη δική μου περίπτωση ισχύει γιατί είναι κύρια σκάλα όχι βοηθητική με πρόσβαση στον α΄ όροφου. Έσενα στο παιρνάνε στην πολεοδομία για ποιές περιπτώσεις?εγώ τελικά θα τη δείξω τη σκάλα στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

"ΠΔ/2-3-81 Αρθρο 8

Επιτρέπει την κατασκευή ανοιχτής εξωτερικής ακαλύπτου κλίμακας ανόδου προς το δώμα, μη υπολογιζόμενης στην κάλυψη και στην δόμηση, εφόσον οι τυχόν προκύπτοντες χώροι είναι βοηθητικοί.

 

Προσωπικά τώρα όσες κλίμακες εξωτερικές έχω κάνει σε προ '23 δεν μέτρησαν πουθενά"

 

erling αυτό ισχύει και για τους οικισμούς του '85?

Link to comment
Share on other sites

Αν η εξωτερική σκάλα οδηγεί στο υπόγειο και μπροστά από την είσοδο του υπογείου υπάρχει ένα εξωτερικό στεγασμένο (από τον υπερκείμενο εξώστη) πλατύσκαλο με τοιχείο αντιστήριξης περιμετρικά 1,70μ για το έδαφος τότε το πλατύσκαλο αυτό μετράει στην κάλυψη ή κάπου αλλού ? Δεν βρήκα κάτι διευκρινιστικό μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μου έχει τύχει να το μετρήσουν.

Το πλατύσκαλο είναι μέρος της σκάλας, θα μπορούσε να μην υπάρχει;

Ο τοίχος αντιστήριξης είναι απαραίτητος για σκάλα που οδηγεί σε υπόγειο.

Η στέγαση από εξώστη ή απλό στέγαστρο σε εξωτερική σκάλα που οδηγεί στο υπόγειο είναι συνήθης και δεν αλλάζει κάτι.

Πρόβλημα θα υπάρξει αν αυτό το πλατύσκαλο ξεφεύγει από τα όρια του χαρακτηριζόμενου "πλατύσκαλου", ας πούμε 1,20*1,20μ.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνήθης ύποπτος ... Ευχαριστώ πολύ .

 

Το υπόγειο είναι βοηθητικός χώρος.

Αμφέβαλλα μήπως η ύπαρξη της εξωτερικής εισόδου και του τοιχείου αντιστήριξης καθιστά τον χώρο εσωτερικά της εισόδου προσμετρούμενο στο σ.δ. επειδή στο τμήμα αυτό (της εισόδου υπογείου) το ύψος του δαπέδου ισογείου από το διαμορφωμένο έδαφος (κάτω από το εξωτερικό πλατύσκαλο) είναι προφανώς 3μ .

Εκεί μπερδεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο εντός οικισμού μικρότερου των 2000 κατοίκων. Το κτίριο είναι αυτοτελής κατοικία. Η στάθμη του ισογείου είναι στο +1,50 από την οριστικά διαμορφωμένη στάθμη. Το κτίριο έχει και 1ο όροφο η πρόσβαση στον οποίο γίνεται με εσωτερική σκάλα. Η ερώτηση είναι για την εξωτερική ανοικτή σκάλα πρόσβασης στο ισόγειο δηλαδή από το 0,00 στο +1,50, μετράει στη δόμηση ή υπάγεται στις διατάξεις του άρθρου 17 παρ.1 σκάλες αναγκαίες για επικοινωνία με το κτίριο. Σημειώνω ότι πάνω ούτε κάτω από αυτές υπάρχει δόμημα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.