Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξωτερική σκάλα. Μετράει σε δόμηση, όγκο;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Οταν η σκαλα οδηγει σε σταθμη μεχρι +1.50 απο το εδαφος ειναι μπαζωμενη σκαλα διαμορφωσης και δεν μετρα σε τιποτα οπως εχει ηδη πει και ο Christos.

Επιαης δεν μετρανε πουθενα οι σκαλες που οδηγουν στο υπογειο (αρθρο 17.1 & 17.2 ΓΟΚ) Επσης δες και στον κτιριοδομικο αρθρο 13.5 & 13.7

που αναφερεται και στις σκαλες στα προκηπια.

 

Αυτό είναι επιβεβαιωμένο; Οι σκάλες μέχρι +1,50 για να ανέβεις σε υπερυψωμένο ισόγειο μετράνε στην κάλυψη μόνο;

--------

Μετά από ώρες διερεύνησης στο διαδίκτυο, στην δομική ενημέρωση και στον ΓΟΚ δεν βρήκα κάτι σχετικά με τις ανοικτές κλίμακες που οδηγούν σε υπερυψωμένο ισόγειο...

Θεωρώ λοιπόν ότι μετράνε στην κάλυψη, στον όγκο (αν είναι κλειστές από κάτω) και δεν πρέπει να είναι στο Δ...

 

...Είμαι στο ψάξιμο για το αν μετράνε και στην δόμηση...!!

 

Υπάρχει κάποια διαφορετική γνώμη παρακαλώ;;

Link to comment
Share on other sites

εφόσον είναι διαμόρφωση εδάφους έως 1,50μ με κλίμακα ή χωρίς, δεν ροσμετράται σε δόμηση ή κάλυψη

 

το ερώτημα είναι αν θα σου επιτρέψουν την υπερύψωση του κτιριίου και τη διαμόρφωση του εδάφους στο 1,50

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν.

 

Μπορεί να γίνει χωρίς μπάζωμα. Γιατί το λές ότι μπορεί να μην μου επιτρέψουν; Μέχρι +1.50 υπερύψωση υπογείου...

Με απασχολεί κυρίως η σκάλα κάτω (η οποία μπαίνει στο Δ) και η σκάλα του εξώστη αριστερά...

Όπου "ΣΤΑΘΜΗ" στο σχέδιο είναι 0.00 για εξωτερικό έδαφος και +1.50 για πλατύσκαλα-εξώστη κλπ

 

telikod.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι επιβεβαιωμένο; Οι σκάλες μέχρι +1,50 για να ανέβεις σε υπερυψωμένο ισόγειο μετράνε στην κάλυψη μόνο;

--------

Υπάρχει κάποια διαφορετική γνώμη παρακαλώ;;

 

Μέχρι την ημέρα εκείνη που τα έγραψε αυτά η Σοφία έτσι γινότανε, δλδ ήταν η υπερύψωση έως το 1,5μ=διαμόρφωση εδάφους, οπότε και η σκάλα πρόσβασης από το 0-->1,5μ ήταν επί εδάφους. Δεν μετρούσανε σε δόμηση και κάλυψη.

Κανονικά ούτε τώρα μετράνε.

Αλλά, βγάλανε από τότε ένα κάρο εγκυκλίους που νοθεύουν αυτόν τον κανονισμό, κι έχουν να κάνουν κυρίως με την σωστή φιλοσοφία της εναρμόνισης των κτιρίων στο περιβάλλον και όχι του περιβάλλοντος στα κτίρια.

Αυτή την εναρμόνιση μάλιστα στις περιβαλλοντικές ανησυχίες τους, την εμπιστεύθηκαν και ελέγχεται πλέον όπως όλοι ξέρουμε από τις γνωστές μας διαδικασίες των ΕΠΑΕ και τους ελεγκτές κατά ΓΟΚ, στις πολεοδομίες.

Link to comment
Share on other sites

η σκάλα της εισόδου ειναι ΟΚ

(το πλατύσκαλο κάνε το 1,20 όχι 1,00)

 

αριστερα, ξαναλέω θέμα θα μπορούσε να σου δημιουργήσει λόγω μαζώματος

εγω προσωπικά δε θα είχα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!

Θα το πάω έτσι και εν τέλει το πολύ πολύ να μου κόψει την σκάλα που είναι μέσα στο Δ. Μπορεί να σκαρφαλώνουν κιόλας βρε αδερφέ! No problem :smile:

 

Για την αριστερή σκάλα ας μου την μετρήσουν σε όγκο και κάλυψη, δεν έχω πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!Καλώς σας βρήκα.

 

Διάβασα προσεκτικά το θέμα της εξωτερικής σκάλας ,αλλά δε βρήκα τι ισχύει στην περίπτωση της εκτός σχεδίου δόμησης.

 

Υπάρχει κάποια διαφοροποίηση σε σχέση με αυτά που έχουν ήδη αναφερθεί?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.