Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μίσθωση τμήματος αγροτεμαχίου για εγκατάσταση φωτοβολταϊκού 20kWp


MarKanELE

Recommended Posts

Έχω την εξής περίπτωση:

 

Επενδυτής (Ο.Ε.) επιθυμεί να εγκαταστήσει φ/β 20kWp σε έκταση περίπου 800τ.μ.. Η έκταση αυτή είναι τμήμα μεγαλύτερης ενιαίας ιδιοκτησίας (αγροτεμάχιο περίπου 12 στρέμματα - εκτός σχεδίου πόλεως). Να σημειώσω ότι ο ιδιοκτήτης είναι και μέτοχος στην Ο.Ε..

 

Ερώτηση: Για να μισθώσει η Ο.Ε. από τον ιδιοκτήτη τα 800τ.μ. αρκεί ιδιωτικό συμφωνητικό και θεώρησή του από τη ΔΟΥ; Ή επιβάλλεται να γίνει συμβολαιογραφική πράξη για τη μίσθωση;

 

Ρωτάω διότι, στην πολεοδομία που είναι αρμόδια να εκδώσει την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, μου είπαν ότι χρειάζεται συμβολαιογραφική πράξη. Αλλά δε μου έδωσαν αιτιολόγηση (ή μάλλον, η αιτιολόγηση ήταν "έτσι γίνεται", και δεν μπόρεσα να επιμείνω). Θα μπορούσε κάποιος να με παραπέμψει σε κάποιο ΦΕΚ / ΚΥΑ / ΥΑ / εγκύκλιο που να αιτιολογεί γιατί απαιτείται συμβολαιογραφική πράξη;

Link to comment
Share on other sites

Μισθώσεις με διάρκεια άνω της οκταετίας είναι υποχρεωτικό να γίνονται με συμβολαιογραφική πράξη. Συνήθως τέτοιου είδους μισθώσεις είναι διάρκειας μεγαλύτερης των οκτώ ετών

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε MarKanELE

πράγματι απαιτείται συμβολαιογραφική πράξη

σε όσες περιπτώσεις έχω υπόψη μου ζητήθηκε

το θέμα καταλαβαίνεις είναι περισσότερο νομικό παρά τεχνικό

αν κανείς ψάξει σε βάθος ουσιαστικά έχουμε εκτός σχεδίου διανομή σε δαιρετά κατά χρήση τμήματα κάτι που κατά την γνώμη μου δεν επιτρέπεται αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

"...Να σημειώσω ότι ο ιδιοκτήτης είναι και μέτοχος στην Ο.Ε..."

 

Υπάρχει ελάχιστο ποσό μίσθωσης...για ευνόητους και φορολογικούς λόγους.ρώτα και λογιστή ανάμεσα στα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρόσθετη ερώτηση: Στο τοπογραφικό για μίσθωση τμήματος γηπέδου, στη δήλωση Ν.651 αναφερόμαστε μόνο στο όλο γήπεδο, ή και στο προς μίσθωση τμήμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

10χρόνια μετά, στο όλο για την 651.

Όμως την άποψη του Θεοχάρη:

το θέμα καταλαβαίνεις είναι περισσότερο νομικό παρά τεχνικό

αν κανείς ψάξει σε βάθος ουσιαστικά έχουμε εκτός σχεδίου διανομή σε δαιρετά κατά χρήση τμήματα κάτι που κατά την γνώμη μου δεν επιτρέπεται αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση

Θα πρέπει να την αναλύσει κάποιος, στο αν επιτρεπεται η όχι η μίσθωση τμήματος.

 

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.