Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιμετρήσεις-Προμετρήσεις --- Γενικά (ιδιωτικά έργα)


sundance

Recommended Posts

Καταρχάς να ευχαριστίσω άλλη μια φορά, για την κατανόηση και αμεση ανταπόκριση στις απορίες μου....

 

Τώρα,,,βάσει των σχεδίων που έχω στα χέρια μου προσπαθώ να πάρω για τις μετρήσεις μου μια λογική απόφαση.

Σε ένα ισόγειο κανονικο οικοδομικο κτίριο βλέπω στη θεμελίωση ότι έχω εξωτερικές πεδιλοδοκούς 35/100 και εσωτερικές 35/80. Στις τομές και όψεις βλέπω ότι εξωτερικά συνεχίζει σκυρ/μα από το 0,00 μέχρι το +0,50 περιμετρικά ενώ εσωτερικά συνεχίζει για 0,30 πάνω από το 0,00. Η πεδιλοδοκός που τελειώνει στο 0,00? (εδώ εγώ όμως έχω 2 διαφορετικά; ύψη πεδιλοδοκών) δηλαδή θεωρώ οτι είναι εξολόκληρου το 1μ συνολικό ύψος της από το 0,00 και κάτω και η υπόλοιπη δοκός ύψους 0,50 και 0,30 αντίστοιχα είναι επιπλέον όγκος σκυροδέματος που πρέπει να μετρήσω? Γιατί αλλιώς πρέπει να θεωρήσω ότι από την πεδιλοδοκο 35/100 τα 30εκ. είναι το ύψος του πεδίλου, άρα μένουν 70 εκ του κορμου. Αφου δείχνει τα 50εκ στις τομες και όψεις να βγαίνουν πάνω από το 0,00 σημαίνει ότι μόνο τα 20εκ είναι κάτω από το 0,00.Γίνεται αυτό? Δεν πρέπει η θεμελίωση να είναι όλη στην εκσκαφή δηλ. κάτω από 0,00. Το κτίριο είναι υπεριψωμένο από περιβάλλοντα 0,50μ.

 

Επίσης εσωτερικά όπως είπα πάνω από το 0,00 συνεχίζει 30εκ. δοκός και μετα ξεκινάει δάπεδο όπου τα 15εκ είναι σκυρ/μα. Τι σκυ/μα μπορει να το θεωρήσω αυτό? γιατι στο ξυλότυπο πλάκα μου έχει μόνο στο ξυλότυπο οροφής, στην θεμελίωση δεν μου δείχνει πλάκες επι εδάφους.

Είναι πολύ αρχάρια αυτά που ρωτάω αλλά οποιαδήποτε βοήθεια θα μου είναι πολύ χρήσιμη....

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Στην προσέγγιση του βάρους οπλισμού από τα κυβικά σκυρ/τος για μονοόροφο κτίριο με πεδιλοδοκό για θεμελίωση και Ζωνη ΙΙ ισχύει πάλι το 100-120Kg ανα m3σκυρ/τος ή αυτή η προσέγγιση ισχύει για 2 ορόφους και πάνω? Και κάτι τελευταίο με το πλέγμα τι ισχύει για την προμέτρηση, κάνω αναζήτηση στο ιντερνετ αλλά δεν βρίσκω κάτι κατατοπιστικό για προμέτρηση πλέγματος!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Το 120 είναι πολύ...

Το πλέγμα Τ131 έχει ένα συντελεστή για να βρεις κιλά από επιφάνεια αλλά δεν το θυμάμαι τώρα...1,6? κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Tύπος: Τ-131

Διαστάσεις: 2,15X5m

Bάρος: 20,20kg

 

Ουσιαστικά , για εμβαδό 2,15 χ 5 = 10,75 τετρ μέτρα , Το βάρος είναι 20,20 κιλά

 

Οπότε το τετραγωνικό μέτρο ζυγίζει 1,88 κιλά. Σχεδόν δηλαδή 2 kgr/m2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Έχω κάνει την επιμέτρηση των εργασιών ενός οικοδομικου΄κτιρίου και τώρα μου ζήτησαν να βάλω και τα χρώματα περιμετρικά των παραθύρων πορτών. Πρέπει να πάω κανονικά σε κάθε άνοιγμα και να μετρήσω την περίμετρο επί το πάχος του τοίχου? Δεν προκύπτει κάπως από τα εμβαδά ε? Επίσης δεν πρέπει να αφαιρέσω και το πάχος του κουφώματος από το πάχος του τοίχου? Πόσο είναι συνήθως για αλουμινίου κούφωμα τύπου φεγγίτη χωρίς ρολλά ή πατζούρια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.