Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιμετρήσεις-Προμετρήσεις --- Γενικά (ιδιωτικά έργα)


sundance

Recommended Posts

Sundance

Νομίζω ότι ο τρόπος προμέτρησης επιχρισμάτων που πρότεινες δεν περιλαμβάνει τα λεγόμενα τρέχοντα μέτρα (γωνίες δοκάρια κλπ.) και τα οποία είναι πολύ δύσκολο να προμετρηθούν από τα σχέδια.

Σχετικά με το αν θα μετρήσεις ολόκληρο το σοβατεπί ή όχι νομίζω ότι δεν έχει επίδραση γιατί το περιθώριο λάθους είναι μεγαλύτερο.

Προσωπικά εφαρμόζω τον εμπειρικό τρόπο να πολαπλασιάζω την επιφάνεια της κάτοψης επί 5 έως 7 (ανάλογα με την πολυπλοκότητα της κάτοψης). Μέχρι σήμερα επιτυγχάνω πολύ καλή προσέγγιση.

Φυσικά τα παραπάνω δεν έχουν εφαρμογή αν πετύχεις συμφωνία χωρίς τρέχοντα μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εφαρμόζω τον εμπειρικό τρόπο να πολαπλασιάζω την επιφάνεια της κάτοψης επί 5 έως 7 (ανάλογα με την πολυπλοκότητα της κάτοψης).

 

Με αυτό τι υπολογίζεις?Τα τρέχοντα μέτρα επιχρισμάτων?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@sundance

Το σύνολο των μέτρων(τρέχοντα & κανονικά). Βέβαια δεν είναι ακριβής τρόπος αλλά επιτυγχάνει πολύ καλή προσέγγιση.

Υ.Γ. Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά μόλις τώρα είδα την ερώτησή σου.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρόλο που ασχολούμε 10 χρόνια με μελέτες ιδιωτικών έργων δεν έτυχε ποτέ να ασχοληθώ με προμετρήσεις - επιμετρήσεις - κοστολόγηση - προυπολογισμό. Υπάρχει κάπου ενας οδηγός για όλα αυτά ώστε καποιος να μπορεί να ξέρει τι να κάνει και τι να μετράει ακριβώς;

Ήθελα να μάθω τι μετράμε και πως μετράμε ακριβώς με κάποιο πρότυπο, αν υπάρχει. Επίσης τιμές μονάδος που μπορώ να βρω; Μόνο από συνεργεία ή και από τα τιμολόγια ΑΤΟΕ (είναι δηλαδή ρεαλιστικά στις τιμές);

Δυστυχώς μπορεί κάποια πράγματα να τα γνωρίζω σε άριστο βαθμό, όσων αφορά στις μελέτες, αλλα σε κάποια άλλα είμαι δυστυχώς σε αρχικό στάδιο.

Αν μπορειτε να μου δώσετε τα φώτα σας θα ήμουν πολύ ευγνώμων, αλλά θα σας παρακαλούσα όχι πληροφορίες τύπου ραδιο αρβυλα και πολύ εμπειρικά, αλλά με βάση κάποιο πρότυπο (ίσως μέσω lιnk) και αν έχετε τις πρόσφατες τιμές όλων των οικοδομικών εργασιών σε excel θα με βοηθούσε ίσως παρα πολύ ώστε να καταλάβω τι γίνεται.

 

Σας ευχαριστώ.

 

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα με ενδιαφέρει το θέμα!!!

 

φυσικά ξέρω πως οι τιμές θα είναι κατά προσέγγιση

αλλά τουλάχιστον έστι θα υπάρχει κάποιος μπούσουλας

ωστε να ελαχιστοποιηθούν οι εκπλήξεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την περίοδο λόγω της κρίσης παίζει πολύ παζάρι και όσο περνάει η χρονιά θα γίνεται μεγαλύτερο .

 

Δεν έχει νόημα λοιπόν αυτή την στιγμή ένα γενικό θέμα , αλλά μπορούμε όλοι να λέμε τις εμπειρίες μας σε συγκεκριμμένες εργασίες .

Link to comment
Share on other sites

να σου πω,

αυτή η κωδικοποίηση θα βοηθούσε ώστε να μπορούμε να συγκρίνουμε όμοια πράγματα

 

πχ στις γυψοσανίδες

υπάρχει το ταβάνι, η επένδυση, η τοιχοποιία (με μονή ή διπλή γυψοσανίδα με ή χωρίς μόνωση), το κούτελο, ο κρυφός φωστισμός, η κουρτινιέρα

η τσιμεντοσανίδα, η ανθυγρη γυψοσανίδα κλπ

 

ο κρυφός φωτισμός χρεώνεται με τρέχον μέτρο ενώ ο τοίχος με το τμ

κλπ

 

θεωρώ πως δεν μπορεί να είναι και τόσο μεγάλες οι αποκλίσεις σε ίδια πράγματα

διαφορετικά κάποιος από αυτούς από τους οποίους παίρνεις προσφορά επιφυλλάσει μια έκπληξη

 

η αναμενόμενη διακύμανση στις τιμές θα έπρεπε να εξαρτάται από την απόσταση από την έδρα του επαγγελματία

-----

επίσης ένα άλλο πρόβλημα που παρατηρώ είναι πως τα συνεργεία επειδή δεν μπορούν να διαβάσουν τα σχεδια δεν μπορούν να προμετρήσουν τις εργασίες

οπότε είτε δίνουν πολυ υψηλή προσφορά και χάνουν τη δουλειά

είτε αφήνουν τα μισά απ' έξω και δίνουν πολύ χαμηλή προσφορά και δε βγαίνουν

 

ενώ αν κάνω εγώ την προμέτρηση έρχομαι πιο κοντά στην πραγματικότητα

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο γιά αυτό που γράφεις , αλλά σήμερα σε χτιστάδες , μπετατζήδες , σοβατζήδες , μπογιατζήδες , πλακάδες κλπ , οι τιμές βρίσκονται 15-40 % κάτω από ότι το 2007 .

 

Υπάρχει βέβαια κίνδυνος επιπλέον μειωμένης ποιότητας εργασίας στους μη γνώστες γι' αυτό μιλάω γιά μη ομαδοποίηση σε μιά τόσο ρευστή κατάσταση .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην αρχή του thread (http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=7190)υπάρχει ολόκληρος κατάλογος για τα βασικά υλικά. Νομίζω οτι μας δινει καλό μπούσουλα.

Τώρα για τις εργασίες είναι άλλο...!

Link to comment
Share on other sites

Αυτους τους κανόνες τους εφαρμόζεται κατά την προμέτρηση?

 

Τα εσωτερικά επιχρίσματα μετρώνται όπως και τα εξωτερικά με τις εξής διαφορές:

· Αφαιρούνται τα ανοίγματα

·Το ύψος λαμβάνεται ίσο με την απόσταση από τη μέση του σοβατεπιού για δάπεδα από μάρμαρο ή πλακάκι και από την επιφάνεια του δαπέδου για ξύλινα πατώματα

 

Για τα εσωτερικά ανοίγματα εγώ ξέρω το "Σεντόνι". Δηλαδή τα ανοίγματα δεν αφαιρούνται, εκτός κι αν είναι μεγαλύτερα των 2 μέτρων, αλλά αφού προστεθεί απο ένα μέτρο εκατέρωθεν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.