Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σφραγίδα Μηχανικού


gsk2005uk

Recommended Posts

Ναι στην νομαρχία που ανήκεις...στο τμήμα βιομηχανίας. Πχ εγώ πήγα στην Αγ.Παρασκευή. Εκεί ζητάς να βγάλεις άδειες μηχανολογικών και ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων. Πληρώνεις 2 παράβολα ξεχωριστά....θα στα πουν εκεί...φωτογραφίες κτλ...Περίπου 1 μήνα κάνουν να στις δώσουν, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από τότε που πήγα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Θέλω να ρωτήσω, αν γνωρίζει κανείς, αν στη σφραγίδα που θα βγάλω για υπογραφή σχεδίων μπορώ να βάλω μόνο το ένα από τα δύο κύρια ονόματα που έχω.

 

Κι ας έχω άλλη για την εφορία (από ότι είδα κι εδώ μέσα) που θα έχει και τα δύο ονόματα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που πρεπει να προσεχθει ιδιαιτερα ειναι να γραφει η σφραγιδα την ειδικοτητα που αναφερει η αδεια ασκησεως επαγγελματος ΑΚΡΙΒΩΣ και οχι αλλα στοιχεια (εχω δει σφραγιδα να γραφει συγκοινωνιολογος μηχανικος ενω η αδεια να γραφει διπλωματουχος πολιτικος μηχανικος).

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα 2 ονόματα, δεν γνωρίζω. Φίλος μου όμως συμβολαιογράφος με 2 ονόματα αναφέρει στην σφραγίδα του το ένα όνομα ολόκληρο και το άλλο μόνο με το αρχικό.

 

Πχ Δημήτριος - Παναγιώτης Παπαδόπουλος του Αθανασίου και στην σφραγίδα λέει "Δημήτριος-Π Αθ. Παπαδόπουλος"

 

Αυτό το έκανε γιατί έτσι του είπαν στο σύλλογό (?) τους όταν ξεκινούσε.

 

Για μηχανικούς δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι επειδή έχασα την 8x3 ξύλινη μου, έχω μια χωρίς πλαίσιο και μικρότερη απο 8x3(αυτόματη 6x2)... Έχω θεωρήσει το μπλοκ μου με αυτήν και την έχω χρησιμοποιήσει και σε τοπογραφικά. Μου είπε όμως συνάδελφος που την είδε ότι με αυτήν μπορεί κάποια στιγμή να μην δεκτούν τοπογραφικό που περνάει από πολεοδομία όταν απλά κάποιος το προσέξει... !Επειδή θα στείλω ένα τοπογραφικό για αλλαγή χρήσης, να πάω να φτιάξω άλλη ή να μην πληρώνω τσάμπα 20αρικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ποτε δεν ειχα προβλημα ειτε με την μικρη ειτε με την κανονικη μεγαλη. Δεν νομιζω να τις προσεχουν ιδιαιτερα. Και παλι δεν νομιζω εκει να ειναι το μεγαλο του προβλημα. Αν υπαρξει κατι τετοια βγαζει τοτε μια μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

Oι περισσότεροι μηχανικοί που ξέρω έχουν αυτόματη σφραγίδα και όλες είναι 7,5cm x 3cm (η γνωστή "χράπα-χρούπα")

Κι εγώ τέτοια κουβαλάω μαζί μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει αναφερθεί και πριν, παραθέτω μερικές "ἑπίσημες"  πηγές. Ειδικά τα πρώτα link συστήνω στους νέους μηχανικούς να τα διαβάσουν οπωσδήποτε.\

 

Για διπλωματούχους μηχανικούς

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/SMD_JUNE_2012/Tab2/kolydas.pdf

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_EVOIAS/oe_newn_mhxanikwn.pdf

Σφραγίδα 3χ8 ,με πλαίσιο

Επωνυμία

Ειδικότητα

Το ίδρυμα αποφοίτησης

ΑΜ ΤΕΕ

Διεύθυνση και τηλέφωνο του γραφείου

ΑΦΜ και ΔΟΥ

Αριθμός πολεοδομικού γραφείου (αν και νομίζω έχει καταργηθεί)

 

 

Πτυχιούχοι μηχανικοί Τ.Ε.

http://www.eetem.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=440&Itemid=79

Ονοματεπώνυμο...

Πτυχιούχος ... (ειδικότητα) ... Μηχανικός Τ.Ε.

Α.Μ./Ε.Ε.Τ.Ε.Μ.:...

Αριθμός αδείας (για τις ειδικότητες που απαιτείται)...

Διεύθυνση...

Τηλέφωνο...

ΑΦΜ ..... ΔΟΥ.....

Προσοχή στην ειδικότητα http://www.eetem.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=41 . Ότι λέει το πτυχίο ακριβώς!

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα 

 

Στην σφραγίδα στη διεύθυνση πρέπει να βάλω αυτή που έχω δηλώσει για έδρα ? (το σπίτι μου δλδ)

 

Ρωτάω γτ παίζει ένα πρόβλημα με το ταχυδρομείο και έχουν χαθεί πολλά χαρτιά...

 

Μπορώ να βάλω μία άλλη διεύθυνση (του γραφείου του πατέρα μου πχ) που ξέρω οτι έρχονται όλα σίγουρα ??? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.