Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σφραγίδα Μηχανικού


gsk2005uk

Recommended Posts

  • 11 months later...
  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 27/10/2020 at 12:28 ΜΜ, ecenikos said:

Είμαι απόφοιτος ΕΜΠ και τώρα υποψήφιος διδάκτορας στο ίδιο ίδρυμα.

Επιπλέον είμαι ελεύθερος επαγγελματίας (στην πληροφορική όπου δεν χρειάζεται άδεια ΤΕΕ) και θέλω να βγάλω σφραγίδα. Στο ΤΕΕ δεν έχω εγγραφεί και ούτε θα το επιθυμούσα για την ώρα. 

Θα ήθελα ρωτήσω αν έχω το δικαίωμα να αναφέρω το πτυχίο μου στην σφραγίδα.

 

Η σφραγίδα τελικά αναφέρει τον οποιοδήποτε τίτλο σπουδών (που εδώ τυπικά είναι άσχετος με την ασκούμενη δραστηριότητα, αφού δεν απαιτείται) ή την ασκούμενη δραστηριότητα;

Το πράγμα περιπλέκεται διότι ο τίτλος του εκάστοτε μηχανικού αποτελεί και ασκούμενη δραστηριότητα, για την οποία όμως δεν υπάρχει άδεια. Αλλά και άδεια να υπάρχει (δηλαδή ΑΜ ΤΕΕ), δεν υπάρχει έναρξη αυτής στην εφορία.

Όσο για την έναρξη στην εφορία, οι διαθέσιμοι ΚΑΔ δεν είναι αντίστοιχοι με τους τίτλους σπουδών. Μπορείς πχ να γράφεις στη σφραγίδα σου "υπηρεσίες μηχανικών"; Που είναι ο τετραψήφιος που μπορείς να δηλώσεις. Ή κάποια από τις υποκατηγορίες τις πενταψήφιες, εξαψήφιες κλπ;

Κι αν ασκείς κι άλλη δραστηριότητα, που να είναι τελείως άσχετη, θα κόβεις αποδείξεις και σε κείνη με τη σφραγίδα του μηχανικού; Ή θα έχεις μια χωριστή σφραγίδα για κάθε ιδιότητα;

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τρεις σφραγίδες.

- Την γνωστή μεγάλη που σφραγίζω σχέδια , μελέτες κλπ.
- Μια  μικρούλα  πού δεν περιλαμβάνει την λέξη διπλωματούχος ούτε  ίδρυμα αποφοίτησης και ΑΜ ΤΕΕ , για να σφραγίζω τα μπλοκ των αποδείξεων.

Επειδή έχω και μια άλλη δευτερεύουσα δραστηριότητα τελείως άσχετη με του μηχανικού  , έχω άλλο μπλοκ αποδείξεων  ( Β' σειρά ) μόνο για αυτήν , όπου έχω ένα συμπληρωματικό σφραγιδάκι που προσθέτει την άλλη δραστηριότητα.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Τα τιμολόγια και τις αποδείξεις της άλλης δραστηριότητας τα σφραγίζεις και με τις δύο ή μόνο με τη συμπληρωματική;

Αν η συμπληρωματική είναι κι αυτή τίτλος (πχ δικηγόρος) θα είχες και μια τέταρτη;

Δηλαδή αν χρειάζεται και στην άλλη δραστηριότητα να υπογράφεις και αλλα έγγραφα εκτός από τιμολόγια (πχ σχέδια, βεβαιώσεις) τότε εμφανίζεσαι κατά περίπτωση με δύο διαφορετικές ιδιότητες, διαφορετικών επιμελητηρίων;

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Στην δευτερεύουσα δραστηριότητα το τιμολόγιο το σφραγίζω με την κύρια+την συμπληρωματική.
Αυτό μου είχε πει ο λογιστής.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

Είμαι νέος μηχανικός και εργάζομαι σε μια ΑΕ ως μισθωτός χωρίς να έχω κάνει έναρξη ελ. επαγγελματία. Συνεπώς τις μελέτες θα τις κάνω εγώ, αλλά θα φορολογείται η ΑΕ. Σύμφωνα με τα προηγούμενα σχόλια που διάβασα στο topic δεν απαιτείται να βάλω το ΑΦΜ/ΔΟΥ στην σφραγίδα με την οποία θα σφραγίζω τα σχέδια/μελέτες, σωστά;

 

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση στην διεύθυνση και στα στοιχεία επικοινωνίας πρέπει να βάλω προσωπικά μου ή της εταιρείας;

Ένα πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι επειδή δεν έχω κάνει έναρξη, δεν έχω άλλη διεύθυνση εργασίας πέρα από αυτήν της εταιρείας στην οποία εργάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, THEFHMMY said:

...πρέπει να βάλω προσωπικά μου ή της εταιρείας;

..

Εσύ υπογράφεις και εσύ έχεις την ευθύνη της υπογραφής σου οπότε εσένα πρέπει να βρίσκουν 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.