Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σφραγίδα Μηχανικού


gsk2005uk

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

-Για να φτιάξω την Σφραγίδα Μηχανικού πρέπει να βάλω ΑΦΜ. Αυτό είναι το προσωπικό μου (αυτό που έχω πριν την έναρξη επαγγέλματος) ή πρέπει να πάω στην εφορία και να βγάλω καινούργιο;

 

-Η γραμματοσειρά και το μέγεθος των γραμμάτων είναι συγκεκριμένες ή πρέπει να τα ορίσω εγώ?

 

-Μπορώ να έχω στην Σφραγίδα το όνομα του πανεπιστημίου στα Αγγλικά (λατινικούς χαρακτήρες) μιας και τελείωσα στο εξωτερικό ή πρέπει να το γράψω στα Ελληνικά;

 

-Στον Οδηγό του Ελεύθερου Επαγγελματία στην Σελίδα 25 αναφέρετε ότι καλό είναι να εκδοθεί μια δεύτερη μικρότερη σφραγίδα για τα έγγραφα της εφορίας. Αυτή η σφραγίδα έχει κάποιες συγκεκριμένες διαστάσεις;

 

-Πόσο περιπου κοστίζει μια σφραγίδα; Υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω ή να ζητήσω;

 

Ευχαριστώ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

- Βάζεις το ΑΦΜ που ήδη έχεις (ατομική δεν θα είναι η επιχείρηση?)

 

-Πρέπει αν είναι σε πλαίσιο 3x7 cm (???) (τσέκαρέ όμως για σιγουριά)

 

- Αυτό δεν το ξέρω

 

- Για το κόστος.......γύρω στα 30 ευρώ η μεγάλη

Link to comment
Share on other sites

H σφραγίδα του μηχανικού , αυτή που σφραγίζουμε τα σχέδια , δεν χρειάζεται να έχει ΑΦΜ. Το χρειάζεται η άλλη που σφραγίζουμε τα μπλοκ των αποδείξεων.

Link to comment
Share on other sites

3 X 8 cm η σφραγίδα. Η δεύτερη της εφορίας δε νομίζω να έχει συγκεκριμένες διαστάσεις υποχρεωτικά, αλλά συνήθως την "colop 40" βγάζουμε οι περισσότεροι. Δεν είναι απαραίτητη, απλά χωράει ευκολότερα στο πλαίσιο που έχουν τα μπλοκ των ΑΠΥ για να τα σφραγίσεις (χωράει και η 3Χ8 αλλά βγαίνει λίγο εκτός). Φίλος ΠΜ που σφραγίζει συχνά και ...όπου βρεθεί, προτίμησε να βγάλει την κύρια σφραγίδα σε "ξύλινη" (την παλιά, παραδοσιακή που θέλει μελάνι και ταμπόν), ώστε να μπορεί να βγάλει τη λαβή και να την κουβαλάει μαζί του χωρίς να πιάνει χώρο. Είναι μάλλον πιο βολικό να έχεις "αυτομελανούμενη" (colop) όμως (αν και εγώ επίσης "ξύλινη" έβγαλα γιατί δεν έβλεπα το λόγο να πληρώσω τα διπλά χρήματα για αυτόματη).

Γενικά αυτά όλα τα γνωρίζουν στα σφραγιδάδικα.

Link to comment
Share on other sites

ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ (για σχεδια)

 

  • Αγορά σφραγίδας μηχανικού με τα εξής στοιχεία:

Διαστάσεις 8 εκ. Χ 3 εκ. σε πλαίσιο

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟΣ (Πολυτεχνείο)

Αρ. Μητρώου ΤΕΕ .......

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ...........Τ.Κ.......... ΠΟΛΗ ...............

ΤΗΛ. ................./ ..................

Α.Φ.Μ.......................ΔΟΥ...........

 

Στο σφραγιδαδικο θα σε βοηθησουν. Οποτε μην σκας τωρα φτιαχνωντας την.

Link to comment
Share on other sites

H σφραγίδα του μηχανικού , αυτή που σφραγίζουμε τα σχέδια , δεν χρειάζεται να έχει ΑΦΜ. Το χρειάζεται η άλλη που σφραγίζουμε τα μπλοκ των αποδείξεων.

 

ξαναδιαβάστε και σκεφτείτε και λίγο.

 

Στην επαγγελματική του μηχανικού τι χρειάζεται το ΑΦΜ και ΔΟΥ ?

 

Στην επαγγελματική του ελ. επιτηδευματία αντίστοιχα δεν χρειάζεται το ΑΜ ΤΕΕ

 

Και μετά διαμαρτύρονται μερικοί όταν βρίσκουν μπλοκ και επιταγές κάλπικες.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μία ερώτηση παρακαλώ, καθώς πρόκειται να βγάλω σφραγίδα προσεχώς:

 

- Η λέξη "Διπλωματούχος" είναι υποχρεωτική μπροστά από την ειδικότητά μου;

 

Θα ήθελα να γράψω μόνο "Δομοστατικός Μηχανικός" (η ειδικότητα που μου έδωσε το ΤΕΕ) αλλά διστάζω μήπως νομίζει κάποιος ότι είμαι απόφοιτος του Τμήματος Πολιτικών Δομικών Έργων. Εξάλλου ο απλός κόσμος λίγο γνωρίζει τη διαφορά στη λέξη "Διπλωματούχος" από "Πτυχιούχος".

 

(Ελπίζω να μην παρερμηνευτεί η ερώτησή ως θέμα ΑΕΙ εναντίον ΑΤΕΙ, δεν έχω τέτοια κολλήματα!)

 

Καταλαβαίνω ότι σε περίπτωση που ο Αριθμός Μητρώου ΤΕΕ αναγράφεται παρακάτω ίσως να μην υπάρξει πρόβλημα, αλλά τί γίνεται π.χ. με τη μικρή σφραγίδα που δε θα έχει ΑΜ ή όταν κάποιος κοιτάξει βιαστικά τη μεγάλη και το μάτι παραλείψει τις κάτω σειρές;

 

 

-Στον Οδηγό του Ελεύθερου Επαγγελματία στην Σελίδα 25 αναφέρετε ότι καλό είναι να εκδοθεί μια δεύτερη μικρότερη σφραγίδα για τα έγγραφα της εφορίας.

 

  • Αγορά σφραγίδας μηχανικού με τα εξής στοιχεία:

Διαστάσεις 8 εκ. Χ 3 εκ. σε πλαίσιο

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟΣ (Πολυτεχνείο)

Αρ. Μητρώου ΤΕΕ .......

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ...........Τ.Κ.......... ΠΟΛΗ ...............

ΤΗΛ. ................./ ..................

Α.Φ.Μ.......................ΔΟΥ...........

 

Η παραπάνω μορφή είναι λίγο διαφορετική από αυτή που περιγράφεται στη Σελίδα 24 του Οδηγού. Ποιά από τις δύο τελικά ισχύει; Εσύ CVENG πού βρήκες αυτά τα στοιχεία;

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

η σφραγιδα της εφοριας δεν χρειαζεται μητρωο ΤΕΕ και ειναι μικροτερη για να χωραει στο μπλοκ ΑΠΥ

 

η σφραγιδα σχεδιων δεν χρειαζεται ΑΦΜ και ΔΟΥ (και ειναι σημαντικο κατα τη γνωμη μου να μην τα αναφερετε) και ειναι 3Χ8

 

Γ. Κ. ΜΗΧΑΝΙΚΟΠΟΥΛΟΣ

ΔΙΠΛ. ΠΟΛ.ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΜΠ

ΑΜ.ΤΕΕ 9999999

ΣΧΕΔΙΟΥ 12 - ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΠΟΛΗ 14432

 

για ξενο πτυχιο:

 

Γ. Κ. ΜΗΧΑΝΙΚΟΠΟΥΛΟΣ

ΔΙΠΛ. ΠΟΛ.ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΥ ΝΟΤΙΟΥ ΜΙΣΣΙΣΙΠΙ

ΑΜ.ΤΕΕ 9999999

ΣΧΕΔΙΟΥ 12 - ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΠΟΛΗ 14432

 

η εφοριακη ειναι :

 

ΓΕΩΡΓΙΟΣ Κ. ΜΗΧΑΝΙΚΟΠΟΥΛΟΣ

ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ

ΣΧΕΔΙΟΥ 12 - ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΠΟΛΗ 14432

ΑΦΜ 000000000 ΔΟΥ ΑΓΙΟΥ ΦΟΡΟΦΥΓΑ

 

ελπιζω να καταλαβες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Τινάκι

 

Όταν λένε ειδικότητα, εννοούν ειδικότητα μηχανικού και όχι ειδικότητα πολιτικού μηχανικού.

 

"ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ" θα γράψεις υποχρεωτικά.

Επίσης το ΤΕΕ δε δίνει ειδικότητες - μόνο επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορεί να αναγράψει Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός, γιατί ΔΕΝ είναι Πολιτικός Μηχανικός ακόμα βάση του ΤΕΕ.

Προφανώς πρόκειται για απόφοιτη πανεπιστημιού του εξωτερικού η οποία δεν έχει τελειώσει ακόμα το θέμα του Δικατσο-Δοαταπ.

 

Προσωπική συμβουλή : εαν οντως ειναι οπως το φανταζομαι, ΜΗΝ βιαστείς να γραφτείς στο ΤΕΕ + ΤΣΜΕΔΕ εκτος και αν εργαζεσαι ηδη.

Edit : Δυστυχώς τώρα που το ξαναδιαβάζω, μάλλον το έκανες και εσύ το λάθος όπως οι περισσότεροι. Οι εισφορές μόλις ξεκίνησαν - Good Luck...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.