Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σφραγίδα Μηχανικού


gsk2005uk

Recommended Posts

Όσον αφορά την σφραγίδα, εγώ όπου είμαι μισθωτός (άρα δεν κόβω ΤΠΥ, ούτε έχω δική μου έδρα) αλλά υπογράφω σχέδια κτλ. για λογαριασμό του εργοδότη, έχω την εξής:

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΙΔΙΟΤΗΤΑ - ΙΔΡΥΜΑ

ΑΜ ΤΕΕ

 

πιστεύω ότι είμαι καλυμμένος, αλλά δεν το έχω ψάξει παραπάνω ούτε και μου έχει πει κανεις πουθενά, τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσον αφορά την σφραγίδα, εγώ όπου είμαι μισθωτός (άρα δεν κόβω ΤΠΥ, ούτε έχω δική μου έδρα) αλλά υπογράφω σχέδια κτλ. για λογαριασμό του εργοδότη, έχω την εξής:

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΙΔΙΟΤΗΤΑ - ΙΔΡΥΜΑ

ΑΜ ΤΕΕ

πιστεύω ότι είμαι καλυμμένος, αλλά δεν το έχω ψάξει παραπάνω ούτε και μου έχει πει κανεις πουθενά, τίποτα!

 

Εάν αναφέρεσαι σε εμένα και σε περιπτώσεις εκκρεμότητας τίτλων από το ΔΟΑΤΑΠ θα σου πω το εξής .

 

Δεν μπορείς να χρησιμοποιείς στην σφραγίδα σου την ειδικότητα αυτή με το τίτλου του ΕΜΠ χωρίς να πάρεις την αναγνώριση της αντιστοιχίας του τίτλου σου από το ΔΟΑΤΑΠ με την συγκεκριμένη αντίστοιχη ειδικότητα στην Ελλάδα , δηλαδή αυτή του ΕΜΠ όπου και αναγράφεις .

Αυτό είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ και επικίνδυνο για σένα.

Μόνο με την ΙΣΟΤΙΜΙΑ του τίτλου σου από το ΔΟΑΤΑΠ δεν μπορείς να ασκήσεις δικαιώματα μηχανικού στην Ελληνική Επικράτεια αλλά παρεμφερείς ειδικότητα που δίνει το ΤΕΕ και μόνο με την έγκριση του ΤΕΕ και χωρίς την αναγραφή συγκεκριμένου Ελληνικού Ιδρύματος .

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν αναφέρομαι σε εσένα και στα του ΔΟΑΤΑΠ/ισοτιμίας...

αν και το θεωρώ λίγο τρελό να μπορεί κάποιος να ασκήσει το επάγγελμα του μηχανικού στη Γερμανία κι όχι στην Ελλάδα (άραγε, οι ξένες κοινοπραξίες που έχουν ευρωπαίους μηχανικούς στα μεγάλα έργα, έχουν αναγνώριση και ισοτιμία; ή προσλαμβάνουν Έλληνες μηχανικούς για τις υπογραφές;)

Για το θέμα τί αναγράφεται στη σφραγίδα μιλούσα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
αν και το θεωρώ λίγο τρελό να μπορεί κάποιος να ασκήσει το επάγγελμα του μηχανικού στη Γερμανία κι όχι στην Ελλάδα

 

Δεν είναι τρελό. Αυτός που ασκεί το επάγγελμα του Μηχανικού στη Γερμανία, προφανώς είναι "πιστοποιημένος" σε φορέα ανάλογο του ελληνικού ΤΕΕ.

 

Αν δεν έχουμε "εφοριακή" (μικρή) σφραγίδα και σφραγίζουμε ΑΠΥ με την μεγάλη την 3χ8 δεν παίζει πρόβλημα, έτσι ;

 

Κανένα απολύτως. Αρκεί βέβαια να αναγράφεις ΑΦΜ και ΔΟΥ σε αυτήν. Και το λέω αυτό γιατί μερικοί στο παρελθόν ισχυρίστηκαν ότι δεν είναι απαραίτητα στοιχεία αυτά στη "μεγάλη" σφραγίδα των σχεδίων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τρελλό. Αυτός που ασκεί το επάγγελμα του Μηχανικού στη Γερμανία, προφανώς είναι "πιστοποιημένος" σε φορέα ανάλογο του ελληνικού ΤΕΕ.

Σωστό κι αυτό...Οι μεγάλες εταιρείες δεν έχουνε πρόβλημα κάνουνε κοινοπραξίες εδώ στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο, υπογράφουν τις μελέτες γραφεία που συνεργάζονται και κάνουν δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

υπογράφουν τις μελέτες γραφεία που συνεργάζονται και κάνουν δουλειά...

 

Γραφεία που εδρεύουν και αυτά στο εξωτερικό και όχι στην ελληνική επικράτεια .

Αυτή είναι και η διαφορά .

Link to comment
Share on other sites

Και το λέω αυτό γιατί μερικοί στο παρελθόν ισχυρίστηκαν ότι δεν είναι απαραίτητα στοιχεία αυτά στη "μεγάλη" σφραγίδα των σχεδίων.

 

Γιατί είναι ?

:rolleyes:Όχι βέβαια αρκεί να έχεις φορολογική σφραγίδα και να τη χρησιμοποιείς όπου απαιτείται η εμφάνιση του ΑΦΜ και της ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι ?

 

Με βάση αυτό: http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/SEMINARIA_NEWN_MHXANIKWN_OCT_2010/Tab/kolydas.pdf

και αυτά που αναφέρει στην 1η σελίδα, είναι απαραίτητα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κολυδάς μπορεί να προτείνει ότι θέλει. Επιμένω δεν απαιτείται.

Να μου παραθέσετε νομο , εγκύκλιο οτίδήποτε. Εγώ ποτέ δεν έβαλα ΑΦΜ στην μεγάλη την επαγγελματική και ποτέ κανείς δεν μου το ζήτησε πουθενά.

 

Για την ΔΟΥ έχω άλλη .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.