Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σφραγίδα Μηχανικού


gsk2005uk

Recommended Posts

Και γω το ίδιο. Έχω σφραγίσει με αυτή που 'χω (τη μεγάλη, χωρίς ΑΦΜ και ΔΟΥ) σε ουκ ολίγα σχέδια στην Πολεοδομία και δεν με ενόχλησε ποτέ κανένας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι νέος μηχανικός και θέλω να βγάλω σφραγίδα. Κόστος περίπου 20 ευρώ η ξύλινη και 35 ευρώ η αυτόματη (πλαστική).

 

1. Ξύλινη ή αυτόματη χρησιμοποιείται;

 

2. Η σφραγίδα εφορίας χρειάζεται συγκεκριμένα για πιο λόγο;

 

3. Αντί να βγάλω μία σφραγίδα για σχέδιο , και μία για ΔΟΥ, γιατί να μη βγάλω μία σφραγίδα και για τα δύο και να γλυτώσω έτσι επιπλέον κόστος;

Και αυτή τη μία να την κάνω με διαστάσεις 3 x 8 (όπως ειναι του σχεδίου)?

 

Για σχεδίου :

 

ΝΙΚΟΛΑΟΣ Χ. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

ΔΙΠΛ. ΗΛ. ΜΗΧ & ΜΗΧ. Η/Υ Ε.Μ.Π.

Α.Μ. Τ.Ε.Ε. 213452

ΑΛΚΜΑΝΟΣ 23 - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 123221

 

και η σφραγίδα εφορίας:

 

ΝΙΚΟΛΑΟΣ Χ. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

ΔΙΠΛ. ΗΛ. ΜΗΧ & ΜΗΧ. Η/Υ Ε.Μ.Π.

Α.Φ.Μ. 02315847 Δ.Ο.Υ. ΙΑ ΑΘΗΝΩΝ

ΑΛΚΜΑΝΟΣ 23 - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 123221

 

Κάλλιστα μπορώ να τα ενοποιήσω σε μία....

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιαξεις μονο 1 σφραγιδα (η παραδοσιακη ειναι ξυλινη αλλα θελει ταμπον, η αλλη δε θελει ταμπον, επιλεγεις) και θα βαλεις ολη την πληροφορια επανω.Ονοματεπωνυμο, ειδικοτητα,αριθμο ΤΕΕ , αφμ, δου, διευθυνση και αμα θες βαζεις και τηλεφωνο.Οτι θες βαζεις πανω, αλλα μια, δεν υπαρχει λογος για δευτερη (παρα μονο αν τη θελει ο λογιστης να την εχει στο γραφειο του για να μην τρεχεις συνεχεια να σφραγιζεις εντυπα) Η εφορια αμα βρει τα στοιχεια που θελει επανω δεν την ενδιαφερει τι αλλο γραφει.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσεις Α.Μ. ΤΕΕ και τηλέφωνο έδρας στη δεύτερη που δίνεις παράδειγμα και να βγάλεις μια αυτόματη με την οποία θα σφραγίζεις τα πάντα. Δε χρειάζεται 2η ειδικά για την εφορία και ειδικά για Ηλέκτρολόγο που σπάνια έχει ΦΕΜ και το μόνο που σφραγίζει είναι κάθε 5 χρόνια ένα μπλοκ ΑΠΥ. Εγώ έχω μια ξύλινη για τα σχέδια και μια αυτόματη για τα φορολογικά επειδή δε βρέθηκε κάποιος τότε να μου πει ότι ελάχιστα θα μου χρειαστεί η 2η...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

η δεύτερη σφραγίδα για την εφορία η πιό μικρή είπα του λογιστή να βγάλει trodat 4913 την αντίστοιχη της colop 40 και αυτός έβγαλε 4912 (18Χ47) δηλαδη σαν την colop30. Τι να κάνω μού φαίνεται πολύ μικρή . Να την πετάξω και να φτιάξω άλλη; υπάρχει κάποιο πρόβλημα πού είναι μικρή ; την έχει κάποιος;

αν έπερνε τώρα κάποιος θα προτιμούσε trodat, colop, traxx ή κάποια άλλη; ή όλες ίδιες είναι;

 

κανείς γιατί πρεπει να το τακτοποιήσω πρωί πρωί;

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω μού φαίνεται πολύ μικρή . Να την πετάξω και να φτιάξω άλλη; ... αν έπερνε τώρα κάποιος θα προτιμούσε trodat, colop, traxx ή κάποια άλλη; ή όλες ίδιες είναι;

 

 

Να την επιστρέψεις στο λογιστή και να ζητήσεις αυτό ακριβώς που ζήτησες να έχεις. Πληρώνεις για να πάρεις αυτό που εσύ θέλεις και όχι αυτό που ο άλλος θέλει, είτε λογιστής είναι αυτός, είτε μάστορας, etc.

 

Για το άλλο που ρωτάς, όλες σφραγίδες είναι και την ίδια δουλειά κάνουν οπότε μη χαλιέσαι άδικα. Θέμα αισθητικής ίσως περισσότερο είναι!

 

Για εμένα σημαντικό είναι το πλαστικό πέλμα (η βάση της σφραγίδας) να είναι ορθογώνιο και όχι με καμπύλες, ώστε να μπορείς να ευθυγραμμίσεις τη σφραγίδα σου για να μπεί ίσια και όχι στραβά στο χαρτί. Εκτός βέβαια και αν αυτός που την έφτιαξε είναι κάφρος (όπως στη δική μου περίπτωση :-x) και κολλήσει το λαστιχάκι στραβά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.