Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σφραγίδα Μηχανικού


gsk2005uk

Recommended Posts

Γιατι να μην το βάλω αντερωτώ;; Ειδικά αν είναι πάνω στο αντικείμενο του βασικού τίτλου. Αυτό δεν το σπούδασα,δεν επέκτεινα τις γνώσεις μου;; Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που να το απαγορεύει;;

 

Δεν διαφωνώ ότι οι απόφοιτοι ΤΕΙ ονομάζονται Πτυχιούχοι Μηχανικοί. Απλά επειδή το πτυχιούχος αναφέρεται στο πτυχίο και αν υπάρχει σχετικό μεταπτυχιακό για να ειμαι καλυμμένος πρέπει να γράφει πχ. Πτυχιούχος Μηχανικός ..ταδε.. ΤΕ MSc. ?? Θέλω να πω με δυό λόγια και γι αυτο ρωτάω,υπάρχει κάποιο νομικό κόλλημα να βάλω το MSc στην σφραγίδα ;;ή θα ενοχληθούν απλά μερικοί συνάδελφοι;

 

Όσον αφορά τα δικαιώματα, πρέπει να αναγνωρίζονται δικαιώματα από τα Master είτε αναβαθμίσεις δικαιωμάτων κάτι που είναι στα σκαριά (βλ. Διευρυμένο ΤΕΕκαι απονομή δικαιωμάτων) και που έχει κολλήσει στο ΣΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν ξεκινούσα κι εγώ πρέπει να έψαχνα καμιά βδομάδα για τις σφραγίδες (ναι, δεν έβγαλα μία) . . .

Μετά από 3 χρόνια, μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι έχασα μία εβδομάδα από τη ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

'Εχω ήδη σφραγίδα, ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας παλιότερα άλλα θα χρείαστει να βγάλω άλλη με αλλαγή έδρας.

Link to comment
Share on other sites

@georkats

Σου παράθεσα την σχετική νομοθεσία καθώς και τις σχετικές ποινές.

 

Διάβασε τα ΦΕΚ για να σιγουρευτείς.

 

Όπως ο νόμος ορίζει τίτλους σε διάφορους τομείς (πρόεδρος της δημοκρατίας, ναύαρχος, στρατηγός, υπουργός, βουλευτής, δήμαρχος, κτλ) έτσι ορίζει και στον κλάδο μας.

 

Βλέπω πως έχεις τελειώσει ΤΕΙ. Μην παρασύρεσαι από τους λόγους των πολιτικών παρατάξεων στο ΤΕΙ, τα πράγματα είναι σαφέστατα ορισμένα από τον νόμο.

Και σε εμάς στο Πολυτεχνείο λέγανε πως θα πάρουμε ισοδυναμία με master λόγω 5ετούς φοίτησης, παίρνουμε την βεβαίωση ισοδυναμίας αλλά δεν αναγνωρίζεται σε πολλές σχολές του εξωτερικού καθώς και σε κάποιες επιχειρήσεις (κατά βούληση άλλοι το δέχονται και άλλοι όχι).

 

Αν έχεις δίπλωμα από αντίστοιχη σχολή βάζεις στην σφραγίδα διπλωματούχος, αν έχεις πτυχίο βάζεις πτυχιούχος.

Αν έχεις σπουδάσει στο εξωτερικό θα πρέπει να γράψεις ότι λέει ο τίτλος στην αναγνώριση του πτυχίου/διπλώματος .

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρίνα έχω παρασυρθεί και συμφωνώ ότι τα ΤΕΙ είμαστε υπερμηχανικοί και μια μέρα θα σας πατήσουμε κάτω...

Βλέπω πως έχεις τελειώσει ΤΕΙ. Μην παρασύρεσαι από τους λόγους των πολιτικών παρατάξεων στο ΤΕΙ, τα πράγματα είναι σαφέστατα ορισμένα από τον νόμο.
 

 

Ας σοβαρευτούμε λιγάκι, δεν μιλάς σε παιδί που μόλις βγήκε από το ΤΕΙ,χρόνια δουλεύω στο επάγγελμα. Όσο για το δικό σας το ψευτομάστερ,δεν είναι το ίδιο με το κανονικό ΜΔΕ και ειδικά ΜΔΕ από Πολυτεχνείο.Απλά λόγω 5ετους φοίτησης προσπαθείτε να μην σας φάνε οι 3+2 του εξωτερικού.

 

Τέλος, όσο για την σφραγίδα που είναι το θέμα, υπάρχει νομικό κόλλημα να μπει το μάστερ ναι ή όχι;; αν ναι,ΦΕΚ που να το λέει καθαρά,που απορώ αν υπάρχει γιατί το έχω ψάξει.

Edited by georkats
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Από 1-1-2015 θα μπορείς να χρησιμοποιείς το τίτλο του διπλωματούχου μηχανικού και επίσημα. Οπότε ή περίμενε τότε για να φτιάξεις την σφραγίδα σου ή κάνε την από τώρα και περίμενε μέχρι τότε για να την χρησιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα κάτι μόνο για να επιβεβαιωθεί η υποψία μου για ταλιμπάν....απόδειξη το "ψευτομαστερ" ενώ δεν έχει τεθεί θέμα ανισότητας.... Κριμα μόνο που "τσιμπισε" ο sdim....

Link to comment
Share on other sites

Ξανά ρωτάω, υπαρχει κάποιος λόγος να μπει στην σφραγίδα το MSc

 

Εγώ πάντως το έχω βάλει, πέραν των άλλων....Είναι πιο μουράτο... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

 Δεν είμαι ταλιμπάν κ ούτε έχω την πρόθεση να έρθω σε κόντρα, απλά κάποια πράγματα να λέγονται με το ονομά τους. Τα ΤΕΙ με τα Πολυτεχνεία έχουν κάποιες διαφορές υπερ των Πολυτεχνείων που δεν τις αρνείτε κανείς.

 

Ρώτησα κάτι μόνο για να επιβεβαιωθεί η υποψία μου για ταλιμπάν....απόδειξη το "ψευτομαστερ" ενώ δεν έχει τεθεί θέμα ανισότητας.... Κριμα μόνο που "τσιμπισε" ο sdim....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.