Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σφραγίδα Μηχανικού


gsk2005uk

Recommended Posts

On 4/9/2022 at 6:58 ΜΜ, tetris said:

Η σφραγίδα θα περιέχει ό,τι ορίζει ο νόμος. Οποιαδήποτε διαφοροποίηση, ενέχει κίνδυνο παραποίησης (με τις γνωστές συνέπειες)

Σου είναι εύκολο να παραθέσεις τον νόμο, γιατί δεν τον βρήκα μετά από μια σύντομη αναζήτηση στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας. 

Ήμουν μισθωτός Μηχανικός σε ΟΤΑ και διαχειριζόμουν ΕΕΔΜΚ. Εάν θελήσω να συνεχίσω να το κάνω με μπλοκάκι, πρέπει να έχω πλέον και σφραγίδα ή ψηφιακή υπογραφή; Για την υπογραφή ΣΑΥ-ΦΑΥ, Τεχνικής Έκθεσης, Δήλωσης Ανάθεσης-Ανάληψης κλπ.

Edited by GeorgeEnveng
Link to comment
Share on other sites

@GeorgeEnveng  Για να έχεις μπλοκάκι, πρέπει να κάνεις έναρξη εργασιών.
Συνεπώς, θα έχεις σφραγίδα (και ψηφιακή υπογραφή) όπως όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες, την οποία θα χρησιμοποιείς για οποιαδήποτε πράξη (συμπεριλαμβανομένης και της έκδοσης ΕΕΔΜΚ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Overseer @Faethon11

Μετά από επικοινωνία μου με το Τμήμα Αδειών και το Τμήμα Επαγγελματικών Θεμάτων του ΤΕΕ, μου επιβεβαίωσαν ότι απαιτείται μόνο η σφραγίδα (μετά την ανάρτηση μου σκέφτηκα και εγώ ότι είναι λογικό, για έναρξη επαγγέλματος). Η ψηφιακή υπογραφή είναι προαιρετική. Θα την χρειαστώ αν θελήσω να εγγραφώ ως μελετητής.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφιακή υπογραφή απαιτείται και σε οποιαδήποτε ενέργεια που αφορά σε συμμετοχή σε δημόσιους διαγωνισμούς (ΕΣΗΔΗΣ), σε ανάληψη έργου, σε έκδοση εγγυητικων επιστολών (ΤΜΕΔΕ) κ.λπ.

Συνεπώς, ο,τι αναφέρεται παραπάνω από άλλο συνάδελφο (και μάλιστα με bold), είναι ανακριβές θα έλεγα.

Το αναφέρω αυτό, καθώς το συγκεκριμένο θέμα διαβάζεται ή θα διαβαστεί και από άλλους συναδέλφους και ενδέχεται να τους μπερδέψει.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/6/2023 at 11:32 ΜΜ, JohnnyHoliday said:

Συνεπώς, ο,τι αναφέρεται παραπάνω από άλλο συνάδελφο (και μάλιστα με bold), είναι ανακριβές θα έλεγα.

Λόγω μη καλή γνώσης όλων των αντικειμένων μηχανικού. 

Για να συνοψίσουμε λοιπόν ώστε  ο συνάδελφος στο μέλλον να έχει σωστότερη πληροφόρηση :) 

Σήμερα 19/06/2023 ψηφιακή υπογραφή είναι απαραίτητη για 

  1. Υποβολή τοπογραφικού προς έκδοση ΚΗΔ
  2. Συμμετοχή σε δημόσιους διαγωνισμούς (Μελέτης ή κατασκευής)
  3. Ανάληψη έργου
  4. Έκδοση εγγυητικών επιστολών από το ΤΜΕΔΕ

συνεχίζεται από όποιον γνωρίζει.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

- εκδοση ΥΔΕ

- υπευθυνες δηλωσεις σε υπηρεσιες

κλπ.

 

Πλεον η ψηφιακή υπογραφή απαιτείται ολο και πιο συχνά και θα έλεγα ότι είναι απαραίτητη για έναν μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.