Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σφραγίδα Μηχανικού


gsk2005uk

Recommended Posts

Λέτε να μη θέλω εγώ να γράφει η σφραγίδα μου Πολιτικός Μηχανικός;

 

 

Επίσης το ΤΕΕ δε δίνει ειδικότητες - μόνο επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Σωστά, δικό μου το λάθος, το ΤΕΕ μού έδωσε την άδεια ασκήσης του επαγγέλματος.

 

 

ΔΕΝ μπορεί να αναγράψει Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός, γιατί ΔΕΝ είναι Πολιτικός Μηχανικός ακόμα βάση του ΤΕΕ.

Προφανώς πρόκειται για απόφοιτη πανεπιστημιού του εξωτερικού η οποία δεν έχει τελειώσει ακόμα το θέμα του Δικατσο-Δοαταπ.

 

Πράγματι, ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνώρισε τις σπουδές μου (ισοτιμία) ως Δομοστατικός, και για Πολιτικός (αντιστοιχία) θα έπρεπε να εξεταστώ σε επιπλέον μαθήματα. Μόνο με την ισοτιμία όμως έγινα μέλος του ΤΕΕ, το οποίο και μου έδωσε τα δικαιώματα του Δομοστατικού, περιορισμένα συγκριτικά με αυτά του Πολιτικού αλλά αυτό με αφήνει αδιάφορη αφού στατικά για κτίρια μπορώ να υπογράφω - αυτό δηλαδή που μου άρεσε περισσότερο πάντα.

 

Μαζί με την άδεια άσκησης το ΤΕΕ μού έστειλε και ένα άλλο χαρτί που αναγράφει την ειδικότητά μου (Δομοστατικός) και κάποιες ημερομηνίες. Πήρα και τηλέφωνο να ρωτήσω αν είμαι Πολιτικός Μηχανικός με δικαιώματα μόνο Δομοστατικού ή είμαι Δομοστατικός Μηχανικός. Μου απάντησαν ότι είμαι αυτό που λέει το χαρτί, Δομοστατικός, διαφορετικά θα έπρεπε να αναγράφει Πολιτικός.

 

Αν ήταν να έγγραφε ο καθένας Πολιτικός Μηχανικός στη σφραγίδα, γιατί τότε να δώσει εξετάσεις τα μαθήματα που ζητάει ο ΔΟΑΤΑΠ για την αντιστοιχία; Εκτός αν θέλει να ασχοληθεί κανείς με έργα υποδομής.

 

 

ελπιζω να καταλαβες.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να υποθεσω πως δεν θα το κυνηγησεις ?

Εφοσον ξεμπερδεψες με τα δομοστατικα, θα το θεωρουσα χαζο να μην πας για την λιστα των μαθηματων που σου εδωσαν (εκει κυριως αναφερομαι για τις εισφορες - εξαρταται αν δουλευεις - παρακολουθεις ή αν παρακολουθησεις κανονικα όπως και το ποτε σου απαντησε το πανεπιστημιο οτι σε δεχεται για να παρεις μερος στην εξεταστικη).

Τπτ συγκοινωνιακα και υδραυλικα σου εδωσαν ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συγκοινωνιακά το ένα και οδοποιία το άλλο, αν και εσκεμμένα με το ΔΟΑΤΑΠ στο μυαλό είχα επιλέξει στη σχολή και trasportation και highway engineering - με τον πιο boring ever καθηγητή. Βέβαια δεν έκατσα να δω την αντιστοιχία ύλης για ενστάσεις, πάλι καλά που ήταν δύο μόνο τα μαθήματα είπα, ούτε και στην παρούσα φάση έχω όρεξη να το ψάξω για το πού θα τα δώσω εδώ στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

και μένα μου βγάλανε 2 οδοποιίες και πάω ξανθη να τα δώσω "τινακι" που δεν θέλουνε ούτε εργασίες ούτε τίποτα..η αίτηση που κανεις στο tee είναι άλλη για μερική ευθύνη(structural eng) και αλλα για να πάρεις την ολική ευθύνη του civil eng?μετά dld αν δώσεις τα μαθήματα θα εξεταστείς πάλι η θα τους πας απλά τους βαθμούς και θα σε κάνουνε πλήρη πολιτικο μηχανικό?

 

Παρατήρηση: Τα greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε και διορθωστε το πσοτ σας ΕΔΩ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι μετά που περάσει κανείς τα μαθήματα θα πρέπει να δώσει ξανά την εξέταση-συνέντευξη στο ΤΕΕ, όπως και πριν, με τη διαφορά όμως ότι πλέον θα είναι κάπως τυπικά τα πράγματα (όπως με πληροφόρησαν κάποια παιδιά) και θα έχει πολύ μικρή διάρκεια. Εμένα πάντως για την άδεια του Δομοστατικού με ξεσκόνισαν για τα καλά πάνω στη διπλωματική μου, αλλά προς μεγάλη τους έκπληξη για γυναίκα και για Αγγλία απάντησα σε όλα άνετα και ευελπιστώ αν ποτέ δώσω ξανά να πάει το ίδιο καλά.

 

(Μάλλον πως είμαστε off topic και off thread και θα μας μαλώσουν!)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνώρισε τις σπουδές μου (ισοτιμία) ως Δομοστατικός, και για Πολιτικός (αντιστοιχία) θα έπρεπε να εξεταστώ σε επιπλέον μαθήματα. Μόνο με την ισοτιμία όμως έγινα μέλος του ΤΕΕ, το οποίο και μου έδωσε τα δικαιώματα του Δομοστατικού, περιορισμένα συγκριτικά με αυτά του Πολιτικού αλλά αυτό με αφήνει αδιάφορη αφού στατικά για κτίρια μπορώ να υπογράφω - αυτό δηλαδή που μου άρεσε περισσότερο πάντα.

 

 

Καταρχήν κάπου κάνεις λάθος .

 

Το χαρτί της πράξεως προέδρου από το ΔΟΑΤΑΠ που σου αναγνώρισε την ισοτιμία των τίτλων σου δεν μπορεί να ανέγραφε σε καμία περίπτωση συγκεκριμένη ειδικότητα για την ισοτιμία μόνο .

Το συγκεκριμένο χαρτί από ότι ξέρω και εγώ γράφει ισοτιμία γενικά και αόριστα με τα Ελληνικά Πολυτεχνεία και όχι με κάποια συγκεκριμένη Σχολή της Ελλάδος.

Η αναγραφή κάποιας ειδικότητας αναφέρεται μόνο στο σημείο της αντιστοιχίας με την χρέωση των μαθημάτων σου και πουθενά αλλού .

Προφανώς το ΤΕΕ σου έδωσε μία παρεμφερή ειδικότητα με την δική σου μέχρι να περάσεις τα μαθήματα που σου χρέωσε το ΔΟΑΤΑΠ και να πάρεις την αντιστοιχία με αυτήν της αιτήσεως σου .

 

@Τινάκι

Επίσης το ΤΕΕ δε δίνει ειδικότητες - μόνο επαγγελματικά δικαιώματα.

 

Κάνεις λάθος .

 

Το ΤΕΕ δίνει παρεμφερή ειδικότητες ανάλογες με τους τίτλους σπουδών των φοιτητών που σπούδασαν στο εξωτερικό στις περιπτώσεις που εκκρεμεί η αναγνώριση τους από το ΔΟΑΤΑΠ .

 

Επίσης τα δικαιώματα αυτών των φοιτητών που παίρνουν παρεμφερή ειδικότητα είναι περιορισμένα ώσπου να πάρουν την πλήρη αναγνώριση της ισοτιμίας και αντιστοιχίας από το ΔΟΑΤΑΠ .

 

Χωρίς την αναγνώριση και της αντιστοιχίας του ξένου τίτλου ως προς το Ελληνικό τίτλο κανένας με παρεμφερή ειδικότητα δεν μπορεί να βάλει σφραγίδα και να προσυπογράφει ως μηχανικός .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Θα εκτιμούσα την συμβουλή σας. Είμαι νέος αρχιτέκτονας και δεν έχω "προλάβει" να δώσω εξετάσεις για ΤΕΕ, ώστε να έχω το δικαίωμα υπογραφής. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω κάνει μια προμελέτη για εξοχική κατοικία, και οι πελάτες μου θέλουν να προχωρήσουμε στην οικοδομική άδεια (να σημειώσω ότι ασχολούμε μόνο με την αρχιτεκτονική μελέτη). Δεν θέλω να χάσω την δουλειά αλλά σφραγίδα για τους επόμενους 3 μήνες δεν θα έχω.

 

Γενικά τελειώνοντας στο Πολυτεχνείο κανείς δεν μας έχει ενημερώσει για τα επαγγελματικά μας δικαιώματα, και τι επιλογές έχουμε, που μπορώ να μάθω?

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Πάντος εμένα, από τον ΔΟΑΤΑΠ με χρέωσαν 5 μαθήματα, και στο ΤΕΕ με ειδικότητα: Μηχανικός Διαχείρισης Κατασκευών με Ανάλυση για συνήθεις μη Σεισμικές Δράσεις...

Ξέρει κανείς πώς θα το χωρέσω στην σφραγίδα?? Πρέπει να το βάλω όλο?

Το καρτελάκι του ΤΕΕ πάντος τη λέξη Δρασεις δεν το χώρεσε!

 

Εγώ παρακολουθώ τα μαθήματα όσο μπορώ για να πάρω το τίτλο του ΠΜ.

 

ΥΓ: η Οδοποιία είναι εύκολο μάθημα... και δεν είχα ξανακάνει ποτε..

Link to comment
Share on other sites

Πάντος εμένα, από τον ΔΟΑΤΑΠ με χρέωσαν 5 μαθήματα, και στο ΤΕΕ με ειδικότητα: Μηχανικός Διαχείρισης Κατασκευών με Ανάλυση για συνήθεις μη Σεισμικές Δράσεις...

Ξέρει κανείς πώς θα το χωρέσω στην σφραγίδα?? Πρέπει να το βάλω όλο?

Το καρτελάκι του ΤΕΕ πάντος τη λέξη Δρασεις δεν το χώρεσε!

 

Εγώ παρακολουθώ τα μαθήματα όσο μπορώ για να πάρω το τίτλο του ΠΜ.

 

ΥΓ: η Οδοποιία είναι εύκολο μάθημα... και δεν είχα ξανακάνει ποτε..

 

Την παρεμφερή ειδικότητα σου την έδωσαν πρόσκαιρα αυτό όμως δεν σημαίνει ότι και αυτήν μπορείς να την εφαρμόσεις .Δεν σου το επιτρέπουν οι ίδιοι του ΤΕΕ.

Π.Χ

Στο θέμα της σφραγίδας πρέπει να το ψάξεις καλύτερα πριν κάνεις οτιδήποτε διότι συνάδελφος σου πολιτικός μηχανικός με επίσης παρεμφερή ειδικότητα και με χρέωση 3 μαθημάτων από το ΔΟΑΤΑΠ δεν του επιτρέψαν να υπογράψει τοπογραφικά σχέδια με την παρεμφερή ειδικότητα και γενικά να κάνει χρήση οποιασδήποτε είδους σφραγίδα μέχρις ότου να πάρει και την αντιστοιχία από το ΔΟΑΤΑΠ.

 

Στο θέμα της παρακολούθησης τον μαθημάτων καλά κάνεις και τα παρακολουθείς διότι είναι θετικό και οφέλημο για σένα .

 

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ

 

Μην χρησιμοποιείς στην ταμπέλα σου στο επάγγελμα την λέξη Μηχανικός διότι χωρίς την αναγνώριση και της αντιστοιχίας του τίτλου σου από το ΔΟΑΤΑΠ είναι παράνομο

 

Η ιδιότητα για την ΕΛΛΑΔΑ χρησιμοποιείται μετά την αναγνώριση της αντιστοιχίας της από το ΔΟΑΤΑΠ .Μηχανικοί προς το παρών είμαστε μόνο για την Ευρώπη εκτός Ελληνικών συνόρων .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.