Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σφραγίδα Μηχανικού


gsk2005uk

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι νέος πολιτικός μηχανικός και θα πάω να δουλέψω σ' ένα εργοτάξιο, μακριά από το μόνιμο τόπο κατοικίας μου (και την ΔΟΥ στην οποία υπάγομαι).

Στη σφραγίδα του μηχανικού, ποια διεύθυνση οφείλει να αναγράφεται; Ρωτώ, μιας και θα νοικιάσω ένα σπίτι κοντά στο εργοτάξιο.

Επίσης, είμαι απόφοιτος Πανεπιστημίου Πατρών, με ΜΔΕ από το ΕΜΠ. Στη σφραγίδα αναγράφω μόνο το "Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός Παν/μίου Πατρών";

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φαντάζεται να αλλάζεις σφραγίδα σε καθε έργο που θα πηγαίνεις εκτος έδρας;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Πιο πολύ ήθελα μια προσωπική γνωμη/συμβουλή πέραν του τυπικού που απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για όσους είναι απόφοιτοι ξένου πανεπιστημίου. Μπορούν να γράψουν τη σχολή στη σφραγίδα ακριβώς όπως είναι γραμμένο στην άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Πχ Διπλ. Πολ. Μηχ. Glasgow University - Ηνωμένο Βασίλειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα. Εργάζομαι σε μια εταιρεία σαν μισθωτός και θέλω να βγάλω μία σφραγίδα προκειμένου να μπορώ να υπογράφω κάποια σχέδια ή μελέτες της εταιρείας. Δεν έχω κάνει έναρξη στην εφορία ως ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Τι στοιχεία πρέπει να έχει πάνω η σφραγίδα όσον αφορά στο ΑΦΜ, ΔΟΥ και διεύθυνση έδρας;

 

Θα είναι τα δικά μου στοιχεία όλα αυτά, κι ας μην έχω κάνει έναρξη στην εφορία; Ή της εταιρείας στην οποία εργάζομαι;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς πρέπει να κάνεις έναρξη να βγάλεις ΑΦΜ και να δηλώσεις ως έδρα το σπίτι, στην σφραγίδα βάζεις την οδό της έδρας σου και το ΑΦΜ που θα σου δώσουν στην ΔΟΥ. Βάζεις δικά σου στοιχεία και οχι της εταιρείας. Τα στοιχεία της εταιρείας πρέπει να είναι στην σφραγίδα του εργοδότη.

 

Για το πως θα είναι η σφραγίδα κοίτα το post του georgegaleos πιο πριν.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω (λογικά σκεπτόμενος) ότι η σφραγίδα δεν προϋποθέτει έναρξη στην εφορία, καθώς όλα τα στοιχεία που περιέχει υπάρχουν και χωρίς έναρξη.

 

Αν κάποιος συνάδελφος έχει κάποιο νόμο, ΦΕΚ κλπ που να λέει το αντίθετο, παρακαλώ ας το παραθέσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εργάζομαι σε μια εταιρεία σαν μισθωτός και θέλω να βγάλω μία σφραγίδα προκειμένου να μπορώ να υπογράφω κάποια σχέδια ή μελέτες της εταιρείας. Δεν έχω κάνει έναρξη στην εφορία ως ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Τι στοιχεία πρέπει να έχει πάνω η σφραγίδα όσον αφορά στο ΑΦΜ, ΔΟΥ και διεύθυνση έδρας;

 

Θα είναι τα δικά μου στοιχεία όλα αυτά, κι ας μην έχω κάνει έναρξη στην εφορία; Ή της εταιρείας στην οποία εργάζομαι;

 

 

Που θα πηγαίνουν αυτά που υπογράφεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.