Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σφραγίδα Μηχανικού


gsk2005uk

Recommended Posts

Τώρα που άλλαξε ο ΤΚ, θα αλλάξετε σφραγίδα;

 

 

Καλησπέρα. Εργάζομαι σε μια εταιρεία σαν μισθωτός και θέλω να βγάλω μία σφραγίδα προκειμένου να μπορώ να υπογράφω κάποια σχέδια ή μελέτες της εταιρείας. Δεν έχω κάνει έναρξη στην εφορία ως ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Τι στοιχεία πρέπει να έχει πάνω η σφραγίδα όσον αφορά στο ΑΦΜ, ΔΟΥ και διεύθυνση έδρας;

 

Θα είναι τα δικά μου στοιχεία όλα αυτά, κι ας μην έχω κάνει έναρξη στην εφορία; Ή της εταιρείας στην οποία εργάζομαι;

 

Είτε θα κάνεις έναρξη και θα τα κόβεις στο όνομά σου είτε θα τα σφραγίζει η εταιρεία αν πρόκειται για τεχνική εταιρεία η οποία θα πρέπει πάντα να είναι στελεχωμένη με αρμόδιο μηχανικό.

Καλό είναι να κάνεις μια ανάγνωση αυτά

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/neoi_mixanikoi

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 year later...
  • 3 months later...

Καλημέρα,είμαι νέος μηχανικός και θα ήθελα να μου κάποιος αν υπάρχει κάποιο π.δ. που να αναφέρει ποιόν τίτλο, πρέπει να χρησιμοποιούμε στην σφραγίδα,το πτυχίο μου γράφει ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Τ.Ε. ,χωρίς την κατεύθυνση του τμήματος(δομικών έργων).Μπορώ να γράψω ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Τ.Ε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,είμαι νέος μηχανικός και θα ήθελα να μου κάποιος αν υπάρχει κάποιο π.δ. που να αναφέρει ποιόν τίτλο, πρέπει να χρησιμοποιούμε στην σφραγίδα,το πτυχίο μου γράφει ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Τ.Ε. ,χωρίς την κατεύθυνση του τμήματος(δομικών έργων).Μπορώ να γράψω ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Τ.Ε;

 

Είναι το ΠΔ 254/1986, όπως τροποποιήθηκε από το ΠΔ 388/1989. Η ειδικότητά σου είναι "ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΤΕ". Μετά την αναδιάρθωση της ανώτατης εκπαίδευσης με το σχέδιο "Αθηνά" η ειδικότητά σου μπορεί να αναδιατυπωθεί ως "ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΤΕ".

 

Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται η υιοθέτηση των εκφράσεων "ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ" ή "ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΕ" λόγω παραπληροφόρησης του κοινού.

 

Τις ειδικότητες μπορείς να τις δεις από την ιστοσελίδα της ΕΕΤΕΜ.

Edited by geoste
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα μετονομάστηκε σε Πολιτικών Μηχανικών και όλοι οι απόφοιτοι Έργων Υποδομής και Δομικών Έργων είναι πλέον Πολιτικοί Μηχανικοί ΤΕ. Αρκετοί συνάδελφοι χρησιμοποιούν αυτόν τον τίτλο άφοβα και νόμιμα εδώ και καιρό. Καμία υποχρέωση δεν υπάρχει για αναγραφή της ειδικότητας στη σφραγίδα σου.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ με τον stayros πως από την στιγμή που στο πτυχίο ο τίτλος είναι ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Τ.Ε., αυτός θα χρησιμοποιήσει και στην σφραγίδα ή όπου αλλού...

Δεν νομίζω όμως να υπάρχει πρόβλημα (αν θέλει) να αναφερθεί και η κατεύθυνση.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ειλικρινής ερώτηση: Αναφέρονται τέσσερις βαθμίδες τεχνικής εκπαίδευσης.

α) διπλωματούχος μηχ.

β) υπομηχανικός

γ) τεχνολόγος Μηχανικός πτ. ΚΑΤΕΕ

δ) εργοδηγός

Είναι σωστή η υπόθεση α > β > γ > δ; Λόγω ηλικίας και του ότι δεν είμαι του χώρου των κατασκευών δεν μου είναι σαφές. Ιδιαίτερα ασαφής βέβαια η σχέση β με γ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.