Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σφραγίδα Μηχανικού


gsk2005uk

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν γνωριζω να απαντησω αυτο το ερωτημα. Ενα αλλο που μου μπηκε εμενα, ειναι οτι προσφατα επρεπε να σφραγγισω καποια εγγραφα. Βρηκα τη σφραγγιδα του Μηχ. Ομως αυτο το πλακέ πραγμα με το μελανι ειχε στεγνωσει λογο της χρησης τελευταια. Και οκ σκεφτομουν να το μελανώσω, ομως δεν ειναι η καλυτερη ιδεα. Σκέπτομαι, επιτρέπεται Μηχ. σημερα να χρησιμοποιει αυτομελανώμενη, την σφραγγίδα που λειτουργει με πίεση στο εγγραφο και εντος διαθέτει τη σφραγγίδα αναποδα γυρισμένη να ακουμπα μελανι, ενω στρίβει η πλαστικιά οταν πιεστεί πάνω στο έγγραφο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι γτ όχι? Η σφραγίδα πέραν των στοιχείων (ειδικότητα-Α.Μ ΤΕΕ) και των φορολογικών (ΑΦΜ-ΔΟΥ Εδρα) δε νομίζω ότι εχει καποια προτυποποίηση ώς προς μέγεθος κλπ. 
Για το προηγούμενο ερώτημα σχετικά με τη δυνατότητα υπογραφής χωρίς βιβλία ανοικτά νομίζω ότι δε γίνεται. Βεβαια εφόσον υπογράφεις εσύ? Ρωτα λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, να σου απαντήσω στο εξής, τα πρώτα χρόνια όταν έφτιαχνα την πρώτη ξύλινη μου, με τον κατασκευαστή που μιλούσα η συζήτηση είχε ως οτι "οι του Μηχανικού αποτελουν αλλη κατηγορια" δηλαδη τον ρωτησα. Συγκεκριμενη διασταση μου είπε. " 9 χ 4 εκ. " θυμάμαι τωρα οτι μου ειπε ή κάποια παρομοια.

Και ρωτάω διότι η αίσθηση μου με το μάτι όπως βλέπω την αυτολιπαινόμενη, είναι ότι δεν είναι 9χ4 εκ.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω ως εξής :

Δύο σφραγίδες : η μία 9 8x3εκ. όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, για σχέδια, τεχνικές περιγραφές και κάθε λογής έγγραφα τεχνικού περιεχομένου (ονοματεπώνυμο, ειδικότητα, ΑΜ ΤΕΕ, διεύθυνση, τηλέφωνο, χωρίς ΑΦΜ - ΔΟΥ) και μια μικρότερη (δεν θυμάμαι διάσταση), με ονοματεπώνυμο, ειδικότητα, διεύθυνση, τηλέφωνο συν ΑΦΜ - ΔΟΥ, για έγγραφα οικονομικού περιεχομένου (μπλοκ παροχής υπηρεσιών, προσφορές, συμβάσεις κ.λπ.). 

Η λογική που ακολούθησα για τη δεύτερη είναι ότι αναγράφονται όσα στοιχεία είναι απαραίτητα για οικονομικό έλεγχο. Το ΑΜ ΤΕΕ δεν το έβαλα στη δεύτερη, καθώς κατά την έναρξη επιτηδεύματος ζητείται υποχρεωτικά από τη ΔΟΥ, η βεβαίωση εγγραφής στο τεχνικό επιμελητήριο. 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

αρχικά μου ακούγεται παράξενο να μην γράφει η σφραγγίδα το ΑΦΜ . Δεν την ξέρω την πρώτη περίπτωση και πως το έκανες εσύ. Να πω όμως ότι σήμερα πέρασα σε γνωστό μου βιβλιοχαρτοπωλείο και μαθαίνω ότι ναι είναι υποχρεωτικό να είναι μια συγκεκριμμένη διάσταση προκειμένου να το δεχτούνε. Επίσης αυτό που μου έδειξε ο βιβλιοχαρτοπώλης το οποίο πιστευω ότι έχει σημασία, το είχα παρατηρήσει και στην δικιά μου όμως, είναι ότι τα γράμματα στην παλιά γνωστή την ξύλινη βρίσκονται μέσα σε ορθογώνιο παραλληλόγραμο πλαίσιο. Δυστυχώς πληροφορήθηκα με την έρευνα μου στο κατάστημα σήμερα ότι, μια αυτολιπαινόμενη κοστίζει 40€.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σου πω ότι μια αυτολιπαινόμενη μου κόστισε γύρω στα 25Ε (διαστάσεις όπως πάνω, μάρκας colop / το καλοκαίρι που μας πέρασε), σε αντικατάσταση της παλιάς που μου έσπασε. Μήπως να το κοιτούσες και πουθενά αλλού ;

Σε δεύτερο χρόνο, θα σε παραπέμψω στην πρώτη σελίδα του topic, όπου συζητούσαμε τότε (δηλαδή πριν 10- χρόνια), τι απαιτείται και τι όχι.

Edited by Directionless
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Arche, @Directionless... παιδιά μην με παρεξηγήσετε αλλά κυριολεκτικά είστε όλα τα λεφτά ... και σε μια δύσκολη ώρα μου φτιάξατε την ημέρα...  με την  .... "αυτολιπαινόμενη σφραγίδα" ...+10000 .... μάλλον εννοούσατε "αυτομελανούμενη"...

bunny.gif.91170ab4fcfa05299e18b1a1cb2243a8.gif

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

ή αυτογομώμενη.

 

Ο σωστός όρος νομίζω ότι είναι μηχανική σφραγίδα.

Και επί του θέματος δεν εννοείτε (φορολογική) σφραγίδα χωρίς ΑΦΜ. Επίσης η αφραγίδα μηχανικών έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές (το αναφερόμενο πλαίσιο, διαστάσεις κλπ). Νομίζω όμως ότι πλέον κανείς δεν δίνει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.