Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Είσοδος - έξοδος με αγροτική οδό


tyflos

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα και πάλι. Είμαι εκτός θέματος πλέον, το ξέρω, απλώς γράφω εδώ επειδή είναι σε συνέχεια με το παραπάνω. Συγγνώμη για το εκτός θέματος αν χρειαστεί το μεταφέρουμε αλλού.

Η υπηρεσία μου γύρισε την αίτησή μου πίσω και μου λέει ότι επειδή είμαι εκτός σχεδίου, κι επειδή ανήκω σε πρωτογενή τομέα η διάστρωση με άσφαλτο και 3Α προσμετράται στην κάλυψη μιας και η διαμόρφωση γίνεται με συμπαγή υλικά. 

Υπάρχει κάποια διάταξη που μου διαφεύγει? Ισχύει κάτι άλλο σε σχέση μ αυτά που γνωρίζουμε? (Στο τηλέφωνο δεν μπορώ να βρω κανέναν από την συγκεκριμένη πολεοδομία)


 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι οι συνάδελφοι που συμμετέχουμε εδώ, προσπαθούμε να συγκρατηθούμε για να μην αναρτήσουμε τους χαρακτηρισμούς που μας έρχονται δημοσίως. Αν δεν τρελαθούμε τώρα με αυτά που  μας λες, δεν θα το πάθουμε ποτέ. Καταρχάς, αν θυμάμαι καλά το αρχικό ερώτημα, η άδεια αφορούσε περιτοίχιση-περίφραξη σε εκτός σχεδίου γήπεδο. Χωρίς ύπαρξη κτίσματος για ποια κάλυψη συζητάει ο ελεγκτής; Αν πίνει ληγμένα ή μη, να πάει για αποτοξίνωση. Προφανώς, τα έχει όλα συγκεχυμένα στο μυαλό του, μπερδεύοντας την υποχρεωτική επιφάνεια φύτευσης (2/3 υποχρεωτικού ακαλύπτου στα εντός σχεδίου ακίνητα) που δεν επιτρέπεται να επιστρωθεί, με την κάλυψη. Στο γήπεδο δεν υπάρχει καμία χρήση (στεγαζόμενη). Η γη όπως πολλες φορές έχει εκφραστεί και σε νομολογία, έχει πρωταρχικό σκοπό την καλλιέργεια. Το αν στρώσεις σε κάποιο τμήμα (πχ στην ράμπα ανόδου, ή στο πλάτωμα της εισόδου, χαλίκια, αμμοχάλικά ή κροκάλες είναι υλικά τα οποία είναι μια χαρά κατάλληλα για διάστρωση και δεν επηρεάζουν και την απορροή των όμβριων υδάτων. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην ίδια κατάσταση. Προσπαθώ να  συγκρατηθώ  και προσπαθώ όσο γίνεται πιο απλά να εξηγήσω και στον πελάτη μου τον παραλογισμό της όλης ιστορίας. Εϊναι απίστευτο.

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση για να ξεμπερδεύεις είναι να μην αναφέρεις τίποτα στην Τ.Ε για επίστρωση με 3Α. Πηγαίνετε και κάντε το. Δεν αποτελεί αυθαιρεσία. Όμως, έτσι δεν θα  αλλάξει κάτι και ο "τύπος" θα συνεχίσει τα τρελά του. Υπάρχει και η δύσκολη διαδρομή με έγγραφα, εξώδικα και ιεραρχική αλληλογραφία με τεκμηρίωση βάσει της κείμενης νομοθεσίας, σε ότι αφορά την μη έγκριση της Ο.Α. Εκτιμώ, ότι δεν θα χρειαστεί να φτάσετε σε νομικές ενέργειες και θα αλλάξει ρότα μόλις αναγκαστεί να απαντήσει εγγράφως με αριθμούς πρωτοκόλλου φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Ένα εξώδικο από έναν δικηγόρο με κοινοποίηση στο διευθυντή της πολεοδομίας και στον δήμαρχο αρκεί για να πάει ο κάθε βλάξ στη θέση του! 300 ευρώ θα κοστίσει, όσο πέντε μέτρα περίφραξη....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Μια λύση για να ξεμπερδεύεις είναι να μην αναφέρεις τίποτα στην Τ.Ε για επίστρωση με 3Α. Πηγαίνετε και κάντε το. Δεν αποτελεί αυθαιρεσία. Όμως, έτσι δεν θα  αλλάξει κάτι και ο "τύπος" θα συνεχίσει τα τρελά του. Υπάρχει και η δύσκολη διαδρομή με έγγραφα, εξώδικα και ιεραρχική αλληλογραφία με τεκμηρίωση βάσει της κείμενης νομοθεσίας, σε ότι αφορά την μη έγκριση της Ο.Α. Εκτιμώ, ότι δεν θα χρειαστεί να φτάσετε σε νομικές ενέργειες και θα αλλάξει ρότα μόλις αναγκαστεί να απαντήσει εγγράφως με αριθμούς πρωτοκόλλου φυσικά.

Το έχω σκεφτεί αλλά από την άλλη δεν γίνεται να περάσει έτσι τέτοιο πράγμα. Τέτοια ασχετοσύνη κι ευθυνοφοβία δεν έχω ξαναδεί. Κάποια στιγμή μου είχε πει:  "Γιατί δεν την κάνεις την περίφραξη με συρματόπλεγμα να μη χρειαστείς άδεια να μην μπλέκομαι κι εγώ? Ή βγάλτην με βεβαίωση όρων δόμησης" με ευθύνη δική σου. 

Link to comment
Share on other sites

 Συμφωνώ απολύτως ότι δεν πρέπει να το αφήσεις να περάσει έτσι. Αυτός ο άνθρωπος, πληρώνεται από τους Έλληνες φορολογούμενους πολίτες και θα λάβει και μια ωραιότατη σύνταξη για να ταλαιπωρεί μηχανικούς και ιδιοκτήτες με όλα αυτά τα παλαβά που λέει. Τελικά δεν είναι στραβός ο γιαλός σε τούτη τη χώρα..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώντας με τον Ιάσονα, θα προσθέσω και καταγγελία στον επιθ. δημ. διοίκησης, με κοινοποπίηση στα πειθαρχικά όργανα του τεε (αν κι αυτό το τελευταίο δεν πρόκειται να χαλάσει τη ζαχαρένια του).

Στο εξώδικο, να ζητείται και τεκμηρίωση των παράλογων απαιτήσεων του υπαλλήλου, με παράλληλη επίρριψη ευθυνών στον υπογράφοντα (προϊστάμενο, δ/ντή, κλπ), διότι αυτός είναι στην ουσία ο κύριος υπεύθυνος.

Υπάρχει, βέβαια, κι άλλος τρόπος, αλλά αυτά δεν μπορούν να γραφούν εδώ...

Edited by tetris
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.