Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
tsl

Πυρασφάλεια - Μηχανικοί Τ.Ε.

Recommended Posts

Καλη σας μέρα.

Αν ξέρει κάποιος θα ήθελα να μου λύσει την απορία, αφού στη πυροσβεστική στις διάφορες ενώσεις κλπ επικρατούν τα "μάλλον", "δεν ξέρω σίγουρα" κλπ...

 

Σαν μηχανολόγος απόφοιτος ΤΕΙ:

Μπορώ να υπογράψω μελέτη πυρασφάλειας?

Υπάρχει οποιοσδήποτε περιορισμός?

Η υπογραφή αφορά σωληνώσεις,αντλίες κλπ?

Θέλει και υπογραφή ηλεκτρολόγου?(αν ναι με τί άδεια?)

Σε κάθε κτίριο το πιστοποιητικό που δίνεται από την πυροσβεστική κάθε πότε ανανεώνεται?(θέλει και τότε υπογραφή?)

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχωρεστε με για το πλήθος των αποριών μου, αλλά κάθε αρχή και δύσκολη!:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλη αρχη σου ευχομαι.

Οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι ΤΕ ξερω οτι μπορουν.

Για τουσ μηχανολογους δεν ειμαι σιγουρος.Μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο στην ΕΕΤΕΜ να σου πουν σιγουρα.

Άλλα Δικαιώματα των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. που αναφέρονται σε άλλες διατάξεις:

 

* Ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων καυστήρων υγρών και αερίων καυσίμων με το Π.Δ. 420/87 αφού αποκτηθεί άδεια σύμφωνα με το Π.Δ. 511/77

 

* Πυροπροστασία: Μελέτη, επίβλεψη, εκτέλεση ανιχνεύσεως και ενεργού κατασβέσεως σύμφωνα με τις πυροσβεστικές διατάξεις 3/1981 άρθρο 13γ’ & 8/1997 ΦΕΚ 168 Β΄/19.8.1997 και το Π.Δ.374/88 ΦΕΚ 168 Α΄.

 

* Ψυκτικές εγκαταστάσεις: σύμφωνα με το Π.Δ. 87/1996 ΦΕΚ 72 Α΄ άρθρο 7&10.

 

* Άδεια Τεχνολόγου Μηχανικού Αυτοκινήτων σύμφωνα με το Ν.1575/85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hector εισαι σιγουρος για αυτο που λες????η πολεοδομια δεχτηκε την μελετη καυσιμου αεριου...αλλα πυροπροστασια, οχι>

Share this post


Link to post
Share on other sites

fel φυσικά και μπορείς. Επικοινώνησε με ΕΕΤΕΜ για λεπτομέρειες και βοήθεια. Δεν είσαι ο μόνος που τα τραβάς αυτά...

Share this post


Link to post
Share on other sites

σαν μηχανολόγοι το έχουμε!πυροπροστασία, ανελκυστήρες , κτλ είναι δικά μας απλά δώθησαν και στους ηλεκτρολόγους μαζί με λίγες θερμίδες για θερμάνσεις!κάτι που θα γίνει και σε εμάς να δωθούν δικαιώματα για ηλεκτικά!κάτι το οποίο γίνεται ήδη!όλες οι πολεοδομίες δέχονται ηλεκτρικά απο μηχανολόγους μηχανικούς Τ.Ε. καθώς και σχέδια ηλεκτρικών η ΔΕΗ αρκεί να έχει και σφραγίδα απο την ΕΕΤΕΜ πάνω!;)

όλα αυτά τα λέω με βάση την εμπειρία και ότι γίνονται αυτή την στιγμή!;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eγώ όσες φορές χρειάστηκα μελέτη ενεργητικής , την συνέταξε και υπέγραψε Μηχανολόγος Τ.Ε. και δεν είχα πρόβλημα σε καμμία υπηρεσία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

μπορούμε κανονικά να υπογράφουμε μελέτες ενεργητικής πυροπροστασίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα οσον αφορά την υπογραφή πυρασφάλειας. Μάλιστα το αναφέρει και η ΠΥ.

Οσον αφορά τα ηλεκτρολογικά, αλλού τα δέχονται και αλλού όχι. Τυπικά δεν έχουμε δικαίωμα (οι Μηχανολογοι ΤΕ).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Καλημέρα συνάδελφοι,μπορώ σαν ως μηχανολόγος μηχανικός να υπογράψω για πυράντοχη πόρτα σε κέντρο νυχτερινής διασκέδασης;

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.