Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

καλησπέρα.

 

Εγκατέστησα πρόσφατα το πρόγραμμα και έχω ένα πρόβλημα βασικό.Με το που ανοίγω το πρόγραμμα στα κουτάκια των επιλογών δεν μου εμφανίζονται ελληνικά γράμματα,αλλά ακαταλαβίστηκα.Προφανώς το ecoding των ελληνικών δε γίνεται σωστά.Μήπως ξέρεις πως μπορώ να λύσω το πρόβλημα;πληροφοριακά χρησιμοποιώ windows 7 64bit.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tiesto7 , διάβασε παρακάτω :

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=103&page=32

Επίσης , ειδικά στα Win7 64 bits , καλό είναι να κάνεις μία απεγκατάσταση και μετά να το ξαναεγκαταστήσεις .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καταπληκτικό πρόγραμμα και χίλια μπράβο σου που το μοιράζεσαι μαζί μας!!!

Έχω κάποιες απορίες:

1.Αποθήκευσα μια μελέτη στα έγγραφα μου και μετά πάτησα από το πρόγραμμα άνοιγμα μελέτης και δεν την ανοίγει καθώς μου αναφέρει ότι πιθανόν να άνοιξα αρχείο νεότερης έκδοσης με αυτήν του προγράμματος.

2. Στη διαδρομή Διάφορα->Βοήθεια ενώ πχ πατάω για βοήθεια τη κεντρική θέρμανση δεν μου εμφανίζει κάτι!

Link to comment
Share on other sites

1) Πρέπει να ορίσεις , ως τρόπο διαχείρισης των αριθμών , κάποιον αγγλικό (Έναρξη > Πίνακας ελέγχου > Τοπικές ρυθμίσεις και ρυθμίσεις γλώσσας) . Επίσης , ως υποδιαστολή , θα πρέπει να χρησιμοποιείς την τελεία .

2) Για να εμφανίζονται τα αρχεία βοήθειας θα πρέπει να έχεις εγκαταστήσει το Βασικό πακέτο πηγών στον ίδιο φάκελο που εγκατέστησες και το πρόγραμμα . Ωστόσω , το πιθανότερο είναι το παρόν να επιρεάζεται από το παραπάνω , οπότε φροντίζοντας το 1ο θα λυθεί και το 2ο .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κι αυτό χωρίς επιτυχία. Μάλιστα η γλώσσα του προγράμματος με το αγγλικό έγινε αλαμπουρνέζικη :(

Να πω ότι έχω windows 7 64bit και ότι έχω εγκαταστήσει την 4,07 έκδοση μαζί με το βασικό και επιπλέον πακέτο στο ίδιο φάκελο της Πυξίδος, αλλά δεν κάνει κάτι!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα την πρώτη φορά που την εγκατέστησα σε Win7 64bits μου το είχε κάνει σαλάτα και εξίσου σαλάτα παρέμεινε ακόμα και όταν όρισα την ερμηνεία των μη μονοκωδικών χαρακτήρων με ελληνικά . Εντούτοις , το πρόβλημα λύθηκε όταν την ξαναεγκατέστησα και είχα φροντίσει τις παραπάνω ρυθμίσεις στα Windows .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το δοκίμασα ήδη να το ξαναεγκαταστήσω. Θα κοιτάξω να το βάλω σε ένα παλιό Pc με windows 2000 να δω αν θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως η έκδοση 5.00 δεν θα έχει τόσα προβλήματα συμβατότητας μιας και , σε αντίθεση με τις προηγούμενες , είναι γραμμένη σε VB .NET . Ωστόσω θα πάρει καιρό ακόμα μέχρι να είναι έτοιμη .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ότι και να πω είναι λίγο. Ο iliekater είναι ΙΔΕΑ!

Περιμένω να δω και το νέο με vb.net.

Βιομηχανικά υπάρχει περίπτωση να προστεθούν και άλλα στο μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.