Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

Γρήγορη σημείωση : η τελευταία έκδοση του προγράμματος είναι η 6.06
Αντιστοίχως τα τελευταία πακέτα είναι ;
Βασικό : 38° κατά σειρά
Επιπλέον : 10° κατά σειρά

Σημείωση : Για αναβάθμιση από οποιαδήποτε έκδοση στην καινούργια , κάντε τα εξής :
- Απεγκαταστήσετε την ΠΙΞΙΔΑ (ίσως να μην χρειάζεται , αλλά συνιστάται πάντα για καλό και για κακό) .
- Μην μπείτε στον κόπο να απεγκαταστήσετε τα πακέτα , διότι ούτως ή άλλως αποτελούνται από αρχεία (όχι προγράμματα) και τα οποία αντιγράφονται εκ νέου .
- Εγκαταστήστε την νέα έκδοση (την κατεβάζετε από το σύνδεσμο παρακάτω) .
- Συνιστάται να εγκαταστήσετε τα νέα πακέτα πηγών (αν υπάρχουν) . Αφότου τα κατεβάσετε , κάντε διπλό κλικ επάνω τους και πατήστε το κουμπί "Unzip" .
Σημείωση 1 : Τα πακέτα πρέπει να τα εγκαταστήσετε στον ίδιο φάκελο όπου εγκαταστήσατε και το πρόγραμμα .
Σημείωση 2 : η έκδοση των πακέτων δεν συμπίπτει πάντα με αυτή του πυρήνα του προγράμματος , γι' αυτό ελέγχετε πού και πού διότι μπορεί να έχω ανεβάσει νέο πακέτο χωρίς να έχω αλλάξει την έκδοση του προγράμματος . Για να εγκαταστήσετε νέο πακέτο , απλά κάντε διπλό κλικ επάνω του και προσδιορίστε το φάκελο εγκατάστασης (με άλλα λόγια , δε χρειάζεται να κάνετε απεγκατάσταση του προγράμματος για να εγκαταστήσετε κάποιο πακέτο) .
Σημείωση 3 : κάθε νεώτερο πακέτο περιλαμβάνει , μεταξύ των άλλων , και ό,τι περιελάμβανε το αντίστοιχο προηγούμενο , οπότε αρκεί να εγκαθιστάτε μόνο το εκάστοτε τελευταίο .

Στο τέλος της δημοσίευσης ακολουθεί μία λίστα με τις αλλαγές της εκάστοτε έκδοσης .

Επιτέλους κατάφερα να τελειώσω την έκδοση 6.02 της ΠΙΞΙΔΑΣ και όπως και το άλλο μου πρόγραμμα (το FreeCAD) , έτσι και αυτό το ανέβασα και μπορείτε να το κατεβάσετε δωρεάν . Το πρόγραμμα αποτελεί μία μικρή εφαρμογή για την εκτέλεση κάποιων καταγραφών ή υπολογισμών τους οποίους συχνά έπρεπε να τους κάνω στο γραφείο . Με το πέρασμα του χρόνου πρόσεθεσα διάφορα καλούδια φτάνοντας μέχρι και να προσθέσω και εφαρμογές για σύνθετους υπολογισμούς – όπως η κεντρική θέρμανση και η θερμομόνωση .
Στην παρούσα φάση , η ΠΙΞΙΣ ασχολείται με τα παρακάτω .
1) Θέρμανση
a) Κεντρική θέρμανση
B) Κατανομή δαπανών
c) Εμπειρικοί υπολογισμοί
d) Μηχανοστάσιο (υπολογισμός αναγκαίων διαστάσεων)
2) Θερμομόνωση
a) Μελέτη Θερμομόνωσης
3) Βιομηχανικά
a) Υπολογισμός χώρων αρτοποιείων (με παλιά και νέα νομοθεσία)
4) Σύσταση διηρημένης συνιδιοκτησίας
5) Νομοθεσία
a) Νομοθετήματα (Μέχρι και τον Ποινικό Κώδικα πρόσεθεσα ο αθεόφοβος !)
B) Δικαιολογητικά
6) Φακέλωμα πελατών (ωραία ονομασία , εε ; !)
7) Αμοιβές μηχανικών (για μηχανολογικά)
8 ) Στοιχεία (αρχειοθέτηση εταιριών , συναδέλφων κτλ)
9 ) Διάφορα
a) Υποστήριξη αρχείων (πληροφορίες για αρχεία της ΠΙΞΙΔΑΣ)
B) Γραμμή εντολών (απλά για την πλάκα μου)
c) Βοήθεια (παροχή πληροφοριών για τα παραπάνω)
10) Ρυθμίσεις
11) Περί... (εδώ θα βλέπετε την τρέχουσα έκδοση του προγράμματος)
Το πρόγραμμα περιέχει και άφθονα αρχεία Βοήθειας , απ' όπου μπορείτε να βρείτε πληροφορίες τόσο για την χρήση της ΠΙΞΙΔΑΣ αλλά και για την επίλυση τυχόν προβλημάτων .
Στο μέλλον θα προσπαθήσω να προσθέσω και άλλες εφαρμογές .

Μερικές φωτογραφίες από τα αμέτρητα παράθυρα του προγράμματος :

p02.png

001xs8.jpg

002po9.jpg

aaasl.jpg
Εκτύπωση των φύλλων Θερμομόνωσης μέσω FreeCAD στο AutoCAD !

Edited by GRTOPO
Επικαιροποίηση
  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή η ΠΙΞΙΣ συνδυάζει διάφορα προγράμματα , προκειμένου να πετύχετε τα μέγιστα , πρέπει να έχετε εγκατεστημένα στον υπολογιστή σας τα :
Microsoft Excel
Microsoft Word
Microsoft Access
Adobe Acrobat (είτε Reader είτε Professional είτε κάποιο παρεμφερές)

Για να εγκαταστήσετε το πρόγραμμα , πρώτα κατεβάστε το συμπιεσμένο αρχείο από εδώ :

https://drive.google...iew?usp=sharing

 

αποσυμπιέστε και ακολουθείστε τις οδηγίες . Για να μην ανατρέχετε και εκεί , σας παραθέτω εδώ και τα επόμενα βήματα :
Αποσυμπιέστε το αρχείο και θα βρείτε το αρχείο setup.exe . Κάντε του διπλό κλικ και προσδιορίστε του (αν θέλετε) σε ποιο φάκελο θα εγκαταστήσετε το πρόγραμμα .

Μετά την εγκατάσταση , συνιστάται να εγκαταστήσετε ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ πακέτα πηγών :
α) το βασικό , το οποίο περιέχει τα άκρως απαραίτητα (βάσεις δεδομένων , φύλλα μελετών κτλ) και
β) το επιπλέον , το οποίο επιπλέον συμπεριλαμβάνει και τη νομοθεσία , πίνακες , συγκεντρωτικά αρχεία κτλ
Επειδή πλέον έχει γίνει υπερβολικά μεγάλο , τώρα το έχω σπάσει σε περισσότερα κομμάτια .

Το βασικό πακέτο (38°) βρίσκεται εδώ (περίπου 7,00 MB) :

https://drive.google...iew?usp=sharing

 

Ενώ τα κομμάτια του επιπλέον εδώ (σύνολο 200 MB) (10° κατά σειρά) :
https://drive.google...iew?usp=sharing

Σημαντική σημείωση : σε αντίθεση με τις εκδόσεις πριν την έκδοση 2.00 , πλέον τα περιεχόμενα των πακέτων έχουν αλλάξει (δεν υπάρχει "μικρό" και "μεγάλο" πακέτο") και συνιστάται να τα κατεβάσετε και τα δύο .
Η παραπάνω αλλαγή έγινε προκειμένου να ενημερώνω πολύ πιο εύκολα τα πακέτα σε περιπτώσεις αλλαγών (με τη παλιά τακτική έπρεπε αν άλλαζα ένα αρχείο 200 KB να ανεβάσω πάλι ολόκληρα τα "μεγάλα" πακέτα" που ήταν παραπάνω από 150 MB , κάτι που ήταν ιδιαίτερα κουραστικό ! ) .

Και για τα δύο πακέτα , αφότου τα κατεβάσετε , κάντε διπλό κλικ επάνω τους και φροντίστε να τα εγκαταστήσετε (πατώντας το κουμπί "Unzip")
ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΦΑΚΕΛΟ όπου εγκαταστήσατε την ΠΙΞΙΔΑ .

Αν δεν εγκαταστήσετε κανένα από τα δύο πακέτα πηγών , δεν θα είναι διαθέσιμες όλες οι δυνατότητες των εφαρμογών της ΠΙΞΙΔΑΣ .

Να θυμάστε πως πηγαίνοντας :
Κεντρικό παράθυρο -> Διάφορα -> Βοήθεια
θα μπορέσετε να προσπελάσετε πληροφορίες για όλα τα περιεχόμενα της ΠΙΞΙΔΑΣ .

Τέλος , με το που θα πρωτοτρέξετε την ΠΙΞΙΔΑ , θα σας εμφανιστεί ένα μήνυμα ρωτώντας σας πού να αποθηκεύονται τα δεδομένα σας . Απλά πηγαίνετε Ρυθμίσεις -> Αποθήκευση , και καταδείξτε στον φάκελο που θέλετε να αποθηκεύονται τα δεδομένα της ΠΙΞΙΔΑΣ , οπότε με αυτόν τον τρόπο θα μπορείτε εύκολα να κάνετε αποθήκευση (backup) των αρχείων της . Τέλος πάντων , το τελευταίο δεν χρειάζεται να το θυμάστε , ούτως ή άλλως σας το επισημαίνει η ΠΙΞΙΣ μόλις την πρωτοεκκινήσετε .

Για ερωτήσεις , σχόλια , ευχαριστίες και βρισιές (!) , επικοινωνήστε μαζί μου στο :
[email protected]
Αν επιθυμείτε να προσθέσω κάτι , μην διστάσετε να μου το πείτε !

Mirror: https://drive.google.com/folderview?id=0B-UULbDDRuxxU2U4X1ROd2RFSkU&usp=sharing


Ακολουθεί μία κατάσταση με τις αλλαγές που επήλθαν με τις τελευταίες εκδόσεις :


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Επειδή έλαβα μυνήματα με αποροίες σχετικά με το πώς να κατεβάσετε τα αρχεία από τις διευθύνσεις που έγραψα , προσθέτω ένα μικρό οδηγό :

Επειδή δεν έχω προσωπικό θέρετρο (site) ανέβασα όλα τα αρχεία σε server που τα δέχεται δωρεάν . Βέβαια ,
η εξυπηρέτηση και το κατέβασμα των αρχείων είναι πιο εύκολα αν φτιάξεις κάποιο site , αλλά ακόμα ακόμα και έτσι , όπως θα δείτε , είναι πολύ εύκολο .
Έτσι λοιπόν , όλα τα αρχεία βρίσκονται στο site του RapidShare.com . Για κάθε αρχείο απλά πηγαίνετε στην αντίστοιχη διεύθυνση που έχω γράψει , και στο κάτω μέρος της ιστοσελίδας θα δειτε δύο κουμπάκια .
Το ένα λέει PREMIUM ενώ το άλλο Free . Αν έχετε συνδρομή στο site τότε πατήστε το PREMIUM και θα μπορείτε να κατεβάσετε με ασύληπτες ταχύτητες και με άλλα πλεονεκτήματα (συνέχιση τηλεφοράς σε περίπτωση διακοπής κτλ) . Αν δεν έχετε , πατήστε το κουμπί Free (σημαίνει δωρεάν) . Ακόμα και έτσι , προσωπικά , πιστεύω πως η ταχύτητα είναι πολύ καλή .
Στη νέα σελίδα που θα εμφανιστεί , εισάγεται τον κωδικό στο κουτάκι και πατήστε Enter .
Αυτή τη διαδικασία πρέπει να την κάνετε για κάθε αρχείο που θέλετε να κατεβάσετε . Όταν ολοκληρωθεί η τηλεφορά (το κατέβασμα) κάποιου αρχείου , για κάποιο χρονικό διάστημα δε θα μπορείτε να κατεβάσετε αρχείο από το server του RapidShare . Αυτό γίνεται για να μην υπερβάλλονται τα όρια ταχυτήτων από συνδέσεις σταθερών IP . Αν έχετε συνηθισμένη σύνδεση σύνδεση (λίγο σπάνιο να έχετε σύνδεση σαν την προηγούμενη ! ) , τότε μην ανυσηχείτε . Απλά αποσυνδεθείτε από το διαδίκτυο , περιμένετε
μερικά δεπτερόλεπτα και ξανασυνδεθείτε , οπότε και μπορείτε να προχωρήσετε στην τηλεφορά άλλου αρχείου .

Edited by GRTOPO
Ενημέρωση links
Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω να κατεβάσω τα πακέτα πηγών μου βγάζει μήνυμα στο rapidshare "File not found". Το πρόγραμμα εγκατάστασης το κατέβασα κανονικά. Μήπως είναι λάθος τα links ή δεν υπάρχουν πλέον τα αρχεία;

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ... Δεν είναι δυνατόν να τηλεφερθούν τα αρχεία . Τους ξαναπαραθέτω εδωπέρα σε παράθεση .

Το μικρό πακέτο πηγών :

Τα δύο κομάτια του μεγάλου πακέτου :

Γνωρίζει κανείς πώς να τροποποιήσω το αρχικό μου μύνημα ; Θέλω να βάλω και εκεί του συνδέσμους σε παράθεση .

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω - ξέρω . Θα γελάτε με την ονομασία που έβαλα στο αρχείο του μεγάλου πακέτου . Άκου εκεί "Big_packet" ! ! Τι να κάνω ; Εκείνη την ώρα δεν είχα έμπνευσή !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΦΙΛΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΒΑΛΕΣ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΡΠΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ (ΒΛΕΠΕ ΧΑΪΒΑΝΟΠΑΙΔΑ ΠΟΥ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΖΩΗ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ Η ΤΣΟΝΤΑ ΣΤΟ ΙNTERNET ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 100ΔΕΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΑΘΑΝΕ ΝΑ ΔΙΜΙΟΥΡΓΟΥΝ "ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ") ΕΣΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΔΩΡΕΑΝ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ, ΣΕ ΕΜΑΣ...ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣ, ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ. ΑΜΟΙΒΕΣ, ΕΚΚΟ ΚΤΛ. ΦΤΑΝΕΙ ΜΑΣ ΕΓΔΑΡΑΝ ΟΙ ΕΠΩΝΥΜΟΙ.! ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΜΟΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια . Όσο για το FreeCAD , πλησιάζει η μέρα που θα εμφανιστεί η έκδοση 2.00 .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.