Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

Στην προσθήκη άκρης εκεί που ζητάει χαρακτηριστικό αριθμό τι βάζουμε;

Απλά έναν χαρακτηριστικό αριθμό για να ξεχωρίζουν τα στοιχεία μεταξύ τους (π.χ. Εξ. Τοίχος 1 , Εξ. Τοίχος 2 κτλ) .

 

1) Οι απώλειες από τις χαραμάδες πρέπει να τις υπολογίζουμε; Στην βοήθεια λέει πως δεν είναι απαραίτητο αν αυτές λαμβάνονται υπόψη από τους κατασκευαστές.Έτσι αν έχουμε τον κατάλογο π.χ. alumil europa τι κάνουμε; Πρέπει να θεωρήσουμε σε αυτή την περίπτωση απώλειες από χαραμάδες;

2)Ο συντελεστής διεισδυτικότητας των ανοιγμάτων τίιείναι και πότε τον λαμβάνουμε υπόψη μας;

3)Την ωριαία εναλλαγή αέρα την υπολογίζουμε;

(1) Εγώ τις βάζω πάντα , διότι όσα υλικά έχω χρησιμοποιήσει έχουν , στους καταλόγους τους , το συντελεστή Κ μόνο με τη σύνθεση των υλικών (εξάλλου δεν ξέρω γιατί να μπει κάποιος στον κόπο να δημοσιεύσει και συντελεστή χαραμάδας για τα ανοίγματά του , αφού αυτός μπορεί να μεταβάλεται ανακόγως με τη θέση του ανοίγματος) . Επίσης , ένα άλλο στοιχείο που αξίζει να έχουμε υπόψη μας , είναι στην Κατανομή δαπανών μπαίνουν και οι απώλειες χαραμάδων (που σημαίνει πως αν στα ανοίγματα δεν τις λάβουμε , τότε τι θα λάβουμε υπόψη μας στον πίνακα Κατανομής δαπανών ; Οπότε θεωρώ πως δεν αξίζει να αγνωούμε τις απώλειες χαραμάδων) .

Να σημειώσω επίσης , με την ευκαιρία , πως ο εν λόγω συντελεστής χαραμάδας , Qχ , δεν έχει να κάνει με τα Uf και Ug του ΚΕΝΑΚ . Ο πρώτος (Qχ) αφορά τις απώλειες φυσικού εξαερισμού του ανοίγματος , ενώ οι δεύτεροι (Uf και Ug) αφορούν απώλειες θερμοπερατότητας του ανοίγματος (τζαμιού και πλαισίου) .

(2) Ο συντελεστής διεισδυτικότητας δίνεται στον αντίστοιχο κατάλογο , ανάλογα με το είδος και τον τύπο του ανοίγματος και έχει να κάνει με την κατάσταση των περιμετρικών στοιχείων του ανοίγματος . Θεωρώ πάντως πως μπορείς κάλλιστα να χρησιμοποιείς την προσεγγιστική μέθοδο , αντί της αναλυτικής , για τον υπολογισμό των χαραμάδων (εκτός αν θες , σε κάποιο υπάρχων κτίριο , να είσαι πιο ακριβής) .

(3) Μόνο αν έχεις μηχανικό εξαερισμό (κατά τα λοιπά , οι απώλειες από την εναλλαγή αέρος λόγω φυσικού εξαερισμού , λαμβάνονται χάρει στις απώλειες χαραμάδων - ένας ακόμα λόγος για να μην τις αγνωούμε ! ) .

 

Με την ευκαιρία ανεβάζω ένα νέο βασικό πακέτο , στο οποίο περιλαμβάνεται νέα πρότυπα αρχεία θέρμανσης (C:\Program Files\Pixis\Resourses\Πρότυπα προορισμένων) όπου έχω περιλάβει έτοιμες ("προορισμένες") άκρες για τοίχους , δάπεδα κτλ , τόσο με τα συνήθη χαρακτηριστικά πριν την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ, όσο και μετά την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ (με μειωμένους συντελεστές θερμοπερατότητας απ'ότι παλιά , αλλά όχι τόσο ώστε να ικανοποιούν απόλυτα τις αυξημένες απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ , διότι παραμένει ένα θέμα κάτα πόσο πραγματικά εφαρμόζονται) . Φυσικά πάντα μπορείτε να φτιάξετε τα δικά σας πρότυπα αρχεία .

 

Επίσης ανεβάζω και την έκδοση 5.5 στην οποία έκανα μία πολύ μικρή επέμβαση η οποία όμως αποτελεί μία μεγάλη βελτίωση και - παρόλα αυτά - ξέχασα εδώ και έναν μήνα να την ανεβάσω ! Συγκεκριμένα , σε όλες τις εφαρμογές , μπορείτε πλέον να χρησιμοποιείται ότι υποδιαστολή θέλετε . Είτε κόμα , είτε τελεία . Βασικά , αν θέλετε μπορείτε να τις χρησιμοποιείτε καί τις δύο · η ΠΥΞΙΣ δεν πτοείται ! Οπότε δεν θα χρειάζεται πια να έχετε δεσμευμένο το πληκτρολόγιό σας στα αγγλικά .

 

Το βασικό είναι εδώ (32ο) :

http://rapidshare.com/files/2026376437/Basic_pachet_number_032.exe

ή

http://www.filefactory.com/file/246626z7869z/n/Basic_pachet_number_032_exe

ή

http://www.fileserve.com/file/bQvJp49/Basic_pachet_number_032.exe

 

Η έκδοση 5.5 του προγράμματος :

http://rapidshare.com/files/3772601343/Pixis_5.05.zip

ή

http://www.filefactory.com/file/3il8ctu8aqjr/n/Pixis_5_05_zip

ή

http://www.fileserve.com/file/9Jk75DR/Pixis_5.05.zip

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

iliekater:

Το ΠΥΞΙΣ είναι φοβερή δουλειά.

Βλέπω οτι έχεις ακολουθήσει την πρακτική που κάθε στοιχείο περιέχεται στο προηγούμενο. Επειδή η θέρμανση θα μπορούσε πλέον να βγαίνει από τον ΚΕΝΑΚ εφόσον το εξωτερικό κέλυφος χωριστεί και ανά χώρο το κοιτάω μήπως προσθέσω ορόφους, δωμάτια και στο la-kenak με την προυπόθεση ότι το περίγραμμα εισάγεται χωρισμένο ανά δωμάτιο. Δηλαδή ένα δάπεδο πρέπει αναγκαστικά να χωριστεί στα δωμάτια, όπως και η τοιχοποιία εξωτερικά.

Έχω το εξής να πω μιας και ασχολήθηκα αρκετά με την πυξίδα. Το μόνο που πρέπει να διορθωθεί για να συμβαδίζει πλέον με τον ΚΕΝΑΚ η πυξίδα είναι ο πίνακας A/V και οι συντελεστές λ των δομικών υλικών (ΤΟΤΕΕ-20701-2). Το συνολικό U μπορεί να προστεθεί και τώρα με βάση τον ΚΕΝΑΚ αλλά ο έλεγχος πλέον πρέπει να αλλάξει με τον νέο πίνακα A/V και 4 ζώνες.

 

Συγχαρητήρια για ένα εξαιρετικό λογισμικό. Όσους μας ενδιαφέρει η δουλειά και όχι τα πολλά - πολλά είναι ιδανικό. Είναι όπως λες και στο πρώτο post από μηχανικό για μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Sw0rdf1sh , πολύ πιθανώς να το κατάλαβα , αλλά για κακό και για καλό μου το ξαναλες , διότι δεν είμαι σίγουρος πως το έπιασα :smile: .

Link to comment
Share on other sites

Λέω πως ο έλεγχος του μέγιστου μέσου συντελεστή θερμοπερατότητας της κατασκευή με βάση το F/V (παλιότερα) πρέπει να γίνει με τον πίνακα A/V (τώρα) με βάση την ΤΟΤΕΕ-2. Είδα τον πίνακα F/V στη βοήθεια στο τυπολόγιο γι αυτό το αναφέρω σε επόμενη έκδοση να προσθέσεις τον A/V του ΚΕΝΑΚ.

Το δεύτερο είναι πως έχεις προσθέσει την λίστα των δομικών υλικών με τα λ τους όπως ίσχυαν στον ΚΘΚ και καλό θα ήταν να προστεθούν τα υλικά όπως στην ΤΟΤΕΕ-2 με τα λ τους.

 

Το πρώτο είναι βασικό για τον ΚΕΝΑΚ και το λέω για να υπάρχει συμφωνία σε μελέτες θέρμανσης και ΚΕΝΑΚ ως προς τα U.

Το δεύτερο δεν είναι αναγκαστικά απαραίτητο καθώς σε κάθε ακμή το U ενδιαφέρει και όχι πως υπολογίστηκαν οι στρώσεις με βάση τα λ.

Link to comment
Share on other sites

Α , ναι . Απλά εγώ τα είχα κάνει πιο περίπλοκα στο μυαλό μου :smile: ! Πράγματι είναι καλή σκέψη .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπράβο για την προσπάθειά σου και από εμένα . Όμως δυστυχώς δεν έχω μπορέσει ακόμα να το εγκαταστήσω γιατί δεν μπορώ να κατεβάσω το επιπλέον πακέτο . Μου λέει ότι δεν το βρίσκει . Αν μπορέσεις ανέβασε το ξανά κάποια στιγμή !!!

Link to comment
Share on other sites

Κανένα rapidshare link δεν λειτουργεί. Μπορείς να ανεβάσεις το Extra_pachet_number_009.exe κάπου αλλού;

Το καλύτερο είναι να ανοίξεις ένα google drive

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως , θα το φροντίσω . Πάντως - πληροφοριακά - το "Επιπλέον" πακέτο δεν περιέχει και ιδιαίτερα πράγματα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κανένα rapidshare link δεν λειτουργεί. Μπορείς να ανεβάσεις το Extra_pachet_number_009.exe κάπου αλλού;

Το καλύτερο είναι να ανοίξεις ένα google drive

Έχεις δίκιο ούτε σε μένα κρίμα και φαίνεται καλή δουλειά........
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.