Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

Καταρχήν συγχαρητήρια για την δουλειά σου (ΠΙΞΙΣ - cad ) λίγο off topic :έχεις δίκο γι'αυτό που λες για το πρόβλημα με τις διευθύνσεις αλλά μπορείς αν πχ χρησιμοποιησεις gmail ή και κάποιο άλλο mail να παίρνεις ταυτόχρονα με import τα μαιλ του παλιού στον νέο λογαριασμό

πχ δες εδώ :

http://mail.google.com/support/bin/answer.py?hl=en&ctx=mail&answer=21288

 

Πράγμα που είναι πολύ χρήσιμο τουλάχιστον στην αρχή όταν αλλάζεις mail

 

edit απότι βλέπω πρέπει το mail σου να υποστηρίζει pop3 πράγμα που συνήθως γίνεται

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανέβασα την έκδοση 1.03 του προγράμματος μαζί με τα αντίστοιχα καινούργια πακέτα πηγών εδώ :

 

Ο πυρήνας του προγράμματος :

>http://rapidshare.com/files/110546820/Pixis_1.03.zip.html

Το μικρό πακέτο πηγών (3.56 ΜΒ) :

>http://rapidshare.com/files/110548832/Small_package_1.03.exe.html

Τα δύο μέρη του μεγάλου πακέτου πηγών (συνολικά περίπου 171 ΜΒ) :

>http://rapidshare.com/files/110507000/Big_package_1.02_-_part_1_of_2.exe.html
[url]http://rapidshare.com/files/110492509/Big_package_1.02_-_part_2_of_2.exe.html[/url]

(από την έκδοση 1.02 στην έκδοση 1.03 τα μεγάλα πακέτα δεν έχουν αλλάξει , οπότε μην απορήσετε που το μεν Μικρό ονομάζεται 1.03 ενώ τα Μεγάλα λέγονται 1.02)

 

Όπως μπορείτε να διαβάσετε παρακάτω , υπάρχουν μπόλικες βελτιώσεις , διορθώσεις και προσθήκες :

 

 

 

ΠΙΞΙΣ 1.02

Δημιουργεία

- Έγγραφο ιστορικού εκδόσεων .

Προσθήκες

- Πληθώρα νομοθετημάτων .

- Περισότερες πληροφορίες στον κατάλογο σωληνώσεων (συμβολισμοί , λαστικές σωλήνες κτλ) .

- Περισότερες πληροφορίες στο ομότιτλο παράθυρο διαλόγου της φαρμογής Κεντρικής θέρμανσης (πέρι βαλβίδες ασφαλείας , πιέσεις λειτουργίας δοχείων διαστολής κα) .

- Νέος κατάλογος με πληροφορίες πέρι παράπλευρων επιφανειών για τον υπολογισμό Κατανομών κεντρικής θέρμανσης .

- Αρχείο βοήθειας για την εφαρμογή “Υποστήριξη αρχείων” η οποία ενημερώνει τη δομή των αρχείων αποθήκευσης μελετών με παλιότερη έκδοση του προγράμματος .

- Η εφαρμογή Κεντρική θέρμανση επιλέγει την πίεση βαλβίδας ασφαλείας και την μέγιστη πίεση λειτουργίας του δοχείου διαστολής .

- Στα παράθυρα διαλόγου ”Προσθήκη άκρης” και ”Τροποποίηση άκρης” προστέθηκε ένα κουμπάκι , το “Υπολογιστήρι” με το οποίο ανοίγει ένα άλλο παράθυρο όπου ο χρήστης μποεί να υπολογίσει διάφορα εμβαδά (προκειμένου να μην παιδεύεται με πραγματικό κομπιουτεράκι) .

- Μεγάλη διευκόλυνση στον υπολογισμό των παράπλευρων επιφανειών στις Κατανομές δαπανών , χάρη στο νέο παράθυρο διαλόγου όπου ο χρήστης απλά συμπληρώνει τα μήκη των περιμετρικών τοίχων .

Αλλαγές - βελτιώσεις

- Ενημέρωση πληθώρας νομοθετημάτων .

- Στα νομοθετήματα προστέθηκε μία ακόμα καρτέλα , η «Συγκοινωνιακά» .

- Αλλαγές στη σύνταξη πολλών εγγράφων βοηθείας για καλλύτερη ατανόηση του προγράμματος .

- Διόρθωση ορθογραφικών λαθών σε διάφορα παράθυρα διαλόγου .

- Κατάφερα και πρόσθεσα το σύμβολο της μοίρας (°) στον βαθμό Κελσίου .

- Στο παράθυρο αντοχές αξόνων διαξονικού φορτηγού , τα μεγέθη Χ , Υ και Ζ πλέον μπορούν να έχουν μέχρι 5 χαρακτήρες (πρακτικά θα εμφανίζουν ακόμα και το 3ο ψηφίο μετά την υποδιαστολή άπαξ και αυτό υπάρχει) .

- Στα φύλλα υπολογισμού Κεντρικής θέρμανσης (είτε αυτά δημιουργούνται στο Excle είτε στο Word) , αντί του “Ένδειξη Άκρης” πλέον αναγράφεται “Τμήμα Κελύφους” .

- Στα παράθυρα διαλόγου Προσθήκης και Τροποποίησης Άκρης αλλά και Προορισμένης άκρης , το κουτάκι “Εξωτερική θερμοκρασία” πλέον μπορεί να δεχθεί τέσσερις χαρακτήρες (χρήσιμο σε περιπτώσεις όπως η θερμοκρασία του εδάφους = 10,5 °C ) .

- Στα παράθυρα διαλόγου Προσθήκης και Τροποποίησης Διαμερίσματος , τα κουτάκια “Εξωτερική παράπλευρη επιφάνεια χωρίς οροφή και δάπεδο” και “Συνολική παράπλευρη επιφάνεια χωρίς οροφή και δάπεδο” πλέον μπορούν να δεχθούν έξι χαρακτήρες (χρήσιμο για επιφάνειες όπως 152.32 m2) .

- Κάτα την εκτύπωση του Πίνακα κατανομών κεντρικής θέρμανσης (είτε από το Excel είτε από το Word) , στο επάνω μέρος εγγράφεται με έντονα και μεγάλα γράμματα ο τίτλος «Πίνακας Κατανομών Κεντρικής Θέρμανσης»

- Στο παράθυρο ρυθμίσεων Κεντρικής θέρμανσης οι σημαντικές ρυθμίσεις έχουν χρωματιστεί με αχνό ροζ χρώμα ώστε ο χρήστης να τις εντοπίζει αμέσως .

- Η εφαρμογή Κεντρική θέρμανση χρησιμοποιεί νέα δομή στα αρχεία της και έτσι δεν μπορεί ανοίξει άμεσα αρχεία παλιότερων εκδόσεων . Ωστόσω , αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει συμβατότητα με τα παλιότερα αρχεία #903; απλά χρησιμοποιηώντας την εφαρμογή Υποστήριξη αρχείων (Κεντρικό παράθυρο > Διάφορα) μπορείτε να μετατρέψετε τα παλιά σας αρχεία στη νέα δομή ώστε να μπορείτε να τα ανοίξετε .

- Πλέον ο χρήστης δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει την τιμή “0” στις ιδιότητες “Εξωτερική παράπλευρη επιφάνεια χωρίς οροφή και δάπεδο” και “Συνολική παράπλευρη επιφάνεια χωρίς οροφή και δάπεδο” , κάτι το οποίο οδηγούσε σε μορφή απειρίας (κάτα η διαίρεση Fεξi / Fπαρi = 0 / 0) .

- Το πλάτος των κελιών της πρώτης στήλης της εκτύπωσης των αποτελεσμάτων της εφαρμογής Κεντρική θέρμανση πλέον δεν επιρεάζεται από το πλάτος των κελιών όπου αναγράφονται τα ονόματα των χώρων (πρακτικά , αν έχετε ονόματα χώρων με πολλούς χαρακτήρες , πλέον στους πίνακες που σχεδιάζονται δεν αλλιώνονται οι στήλες) .

- Κάτα την αντιγραφή κάποιου επιπέδου , ο χρήστης μπορεί να επιβάλει όλες τις άκρες που είναι του τύπου “Δάπεδο” ή “Οροφή” να έχουν μία άλλη τιμή στον συντελεστ΄΄η θερμοπερατότητας . Αυτό είναι χρήσιμο όταν το νέο επίπεδο που δημιουργείται , κάτα την αντιγραφή , αποτελεί ουσιαστικά το ανώτερο ή κατώτερο επίπεδο , οπότε οι οροφές / δάπεδα των δωματίων του πρέπει να έχουν διαφορετικό συντελεστή Κ απ’ότι τα αντίστοιχα ενδιάμεσα επίπεδα .

- Ύστερα από απαίτηση , κάτα τον υπολογισμό της φόρτισης του οπισθίου άξονα του διαξονικού φορτηγού , πλέον λαμβάνεται υπόψη και το βάρος των επιβατών παρότι οδηγεί σε ευνοϊκότερη κατάσταση .

Διορθώσεις

- Διόρθωση της ονομασίας το ΒΔ του ‘56 στα Πυροσβεστικά (αναγραφόταν ως του ’50) .

- Η επιθυμιτή θερμοκρασία των χώρων ελαφριάς εργασίας αντικαταστάθηκε στην τιμή των 12°C (από 18 πού λανθά ήταν) .

- Διορθώθηκε το σφάλμα κάτα το οποίο δεν ενημερωνόταν η ιδιότητα “Διαμέρισμα” των Ακρών όταν γινόταν :

+ αντιγραφή χώρου

+ αντιγραφή επιπέδου (δεν αντιγραφόταν καν)

+ τροποποίηση του ονόματος του χώρου

+ τροποποίηση του διαμερίσματος του χώρου

- Διόρθωση του σφάλματος κάτα το οποίο δεν διαγράφονταν οι Προορισμένες άκρες όταν γινόταν :

+ άνοιγμα κάποιου αρχείου Κεντρικής θέρμανσης (ενώ υπήρχε ήδη κάποιο ανοιχτό)

+ εκκίνηση νέας μελέτης

- Πλέον οι καταγραφές στην βάση δεδομένων στο “Φακέλωμα” δεν εμφανίζονται μπερδεμένα . Όσοι έχουν ήδη φτιάξει τέτοια βάση δεδομένων , ας διαβάσουν το αντίστοιχο αρχείο βοήθειας (“~~ Φακέλωμα.doc”) για τον τρόπο με τον οποίο να διορθώσουν γρήγορα το πρόβλημα στις υπάρχουσες βάσεις δεδομένων τους .

 

 

 

ΠΙΞΙΣ 1.03

Αλλαγές - βελτιώσεις

- Στον κατάλογο προσαυξήσεων λόγω προσανατολισμού υπάρχει η δυνατότητα επιλογής επαύξησης 10 % για βορεινό προσανατολισμό .

- Στον κατάλογο συντελεστή θερμοπερατότητας – μέρο Α , προστέθηκαν τρεις συντελεστές Κ για διοδρομικούς τοίχους χωρίς θερμομόνωση .

Διορθώσεις

- Διορθώθηκαν τα σφάλματα κάτα τα οποία η ΠΙΞΙΣ αντιμετώπιζε πρόβλημα λόγω κάποιων στατικών διευθύνσεων που αναφέρονταν σε κάποια αρχεία *.ico .

 

 

Ακόμα και αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για μελέτες θέρμανσης ή ότι άλλο περιλαμβάνει η ΠΙΞΙΣ , αξίζει να την κατεβάσετε μόνο και μόνο για την συγκεντρωτική νομοθεσία .

Link to comment
Share on other sites

Έχετε υπόψη σας πως μετά από μικρό χρονικό διάστημα αφότου εξέδωσα την έκδοση 1.02 (στην αμέσως παραπάνω δημοσίευση) , επειδή πληροφορήθηκα πως υπήρχε κάποιο πρόβλημα με κάποια αρχεία *.ico , κυκλοφόρησα μία ακόμα έκδοση , την 1.03 .

Τα αρχεία της τελευταίας έκδοσης (1.03) θα τα βρείτε στην παραπάνω δημοσίευση όπου επίσης θα μπορείτε να διαβάσετε και τις αλλαγές που επήλθαν σε αυτήν την καινούργια έκδοση (την 1.03) .

Έχετε υπόψη σας πως από την έκδοση 1.02 στην 1.03 μόνο ο πυρήνας του προγράμματος άλλαξε , οπότε αν παραπάνω κατεβάσατε τα πακέτα πηγών της έκδοσης 1.02 (είτε το μικρό είτε το μεγάλο) δεν χρειάζεται να τα ξανακατεβάσετε επειδή δεν έχει αλλάξει κάτι σε αυτά .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανέβασα μία ακόμα έκδοση , την 1.04 , την οποία μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ :

http://rapidshare.com/files/113238617/Pixis_1.04.zip.html

 

Οι αλλαγές στην νέα έκδοση είναι :

 

 

ΠΙΞΙΣ 1.04

Αλλαγές - βελτιώσεις

- Στο παράθυρο διαλόγου των ρυθμίσεων θέρμανσης υπάρχουν σε κάθε καρτέλα από ένα κουμπί ”Κατεξοχήν” για την επαναφορά των κατεξοχήν ρυθμίσεων .

- Η προσαύξηση λόγω προσανατολισμού εισάγεται αυτόματα βάσει του προσδιορισμένου προσανατολισμού . Αν ο χρήστης το επιθυμεί , μπορεί να απενεργοποιήσει αυτήν τη ρύθμιση ή να ορίσει διαφορετικές τιμές προσαύξησης , από το παράθυρο ρυθμίσεων της Θέρμανσης .

- Στο αρχείο αποθήκευσης της Κεντρικής θέρμανσης πλέον αποθηκεύονται και οι κατεπιλογήν ποσοστιέες μονάδες προσαύξησης λόγω προσανατολισμού και ή αντίστοιχη ρύθμιση πέρι της επιθυμίας ή μη του χρήστη για τη χρήση τους . Ως εκτούτου , η δομή του αρχείο αλλάζει εκ νέου , αλλά αυτό δε σημαίνει ότι χάνεται η συμβατότητα με τα αρχεία των προηγούμενων εκδόσεων . Μπορείτε να ενηνερώσετε τα παλιά σας αρχεία χρησιμοποιηώντας την εφαρμογή Υποστήριξη αρχείων (Κεντρικό παράθυρο > Διάφορα) . Η ΠΙΞΙΣ αναπαμβάνει από μόνη της να σας το προτίνει όταν επιχειρήσετε να ανοίξετε κάποιο παλιότερο αρχείο .

- Η εφαρμογή Κεντρική θέρμανση επιλέγει τη διάμετρο της βαλβίδας διαφορικής πίεσης .

- Κάτα τον υπολογισμό των αντοχών αξόνων , στο διαξονικό φορτηγό , το “νέο ωφέλιμο φορτίο” υπολογίζεται αφαιρώντας το συνολικό απόβαρο και όχι το άθροισμα των επιμέρους απόβαρων .

- Σε όλες τις εφαρμογές αντοχής αξόνων , όταν το περιεχόμενο στα κουτάκια των αρχικών δεδομένων αλλάξει , τότε αποκρύπτονται τα περιεχόμενα στα κουτάκια των αποτελεσμάτων , προκειμένου ο χρήστης να αναγκαστει να ξαναπατήσει το κουμπί υπολογισμού , ώστε να μην βασιστεί σε παλαιομένα αποτελέσματα .

- Στην αντοχή αξόνων διαξονικού φορτηγού προστέθηκε ένας ακόμη έλεγχος : αν το άθροισμα των επιμέρους αποβάρων είναι μικρότερος από το συνολικό απόβαρο .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

προσπαθώ να κατεβάσω το ΠΙΞΙΣ 1.04 (έχω ήδη το .01 το οποίο ομολογουμένως είναι πολύ καλό) όμως για να κατέβει θέτει μια ερώτηση ασφάλειας 'Please enter the following code when downloading. Only enter symbols attached to a cat. This is for security reasons. Premium users can jump this step.'

:ο Ποια είναι η απάντηση γιατί με έχει παιδέψει ( το 'cat', η '"acat"' δεν λειτουργεί)???

Χ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καταρχήν διόρθωσε το ποστ σου γιατί τα greeklish ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ και διάβασε τους κανόνες συμμετοχής

 

Αν κατάλαβα καλά και εννοείς για το rapidshare βλέπεις σε ποιά από τα γράμματα υπάρχει επάνω η εικόνα της γάτας και τα γράφεις κάτω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω το εξής πρόβλημα:

ενώ είχα εγκαταστήσει και χρησιμοποιούσα κανονικά το PIXIS μετα απο κανα μηνα επιχειρησα να το τρέξω σήμερα και μου βγάζει το εξής μυνημα...

Run-Time error 13

Type mismatch

εγκατέστησα και την καινουργια εκδοση αλλα τίποτα.

Στην συνέχεια τα απεγκατέστησα όλα και τα ξαναεγκατέστησα, αλλά και πάλι τίποτα.

 

Εχει τύχει κάτι ανάλογο σε κανέναν?

Καμία γνώμη??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

giannist :

Run-Time error 13

Type mismatch

Το συγκεκριμένο πρόβλημα εμφανίζεται στο ίδιο σημείο ; Πέσε μου σε παρακαλώ , πώς ακριβώς προκύπτει ;

Από τον τύπο (13) σημαίνει πως κάπου γίνεται χρήση διαφορετικού είδους μεταβλητής από αυτήν που θα έπρεπε κανονικά (π.χ. 3 + Ναι , δεν είναι δυνατόν να προστεθούν) . Έλεγξε μήπως κάπου έχεις δώσει κάποια τιμή διαφορετική από αυτή που θα έπρεπε (π.χ. αντί για μηδέν "0" να έδωσες όμικρον "Ο" ) . Αν το πρόβλημα γίνεται κάτα τη χρήση κάποιου αρχείου αποθήκευσης , στείλτο μου να το κοιτάξω . Ίσως να έχω αφήσει κάπου το πρόγραμμα ελεύθερο να δεχθεί οποιαδήποτε τιμή ενώ δεν θα έπρεπε - αν και φροντίζω να υπάρχουν μυνήματα σφάλματος για τέτοιες περιπτώσεις ...

Όπως και να έχει , προκειμένου να βοηθήσω , δώσε μου όσες πιο πολλές λεπτομέρειες μπορείς σχετικά με το πώς ακριβώς διεξάγεται το πρόβλημα , προκειμένου να μπορώ να το αναπαράγω για να δω τι φταίει .

 

 

negreponte :

δεν ανοίγει αποθηκευμένα αρχεία

Αυτό το πρόβλημα μου το έχουν αναφέρει και άλλοι ... Δυστηχώς ακόμα δεν έχω βρει τη λύση του . Ευελπιστώ στην έκδοση 2.00 να μπορέσω να το λύσω . Προς το παρών , το μόνο που μου περνάει από το μυαλό είναι σε περίπτωση που δεν έχετε το αρχείο comdlg32.ocx :

http://rapidshare.com/files/128485372/comdlg32.ocx.html

να to εγκαταστήσετε στο φάκελο Windows > System 32 .

Αν το έχετε ήδη (σημειώνετε εδώ πως η ΠΥΞΙΣ δεν το εγκαθιστά) , τότε στείλτε-τό μου και εμένα προκειμένου να φτιάξω ένα αρχείο εγκατάστασης χρεισιμοποιόντας αυτό το ocx , μήπως και είναι αυτό που προκαλεί το πρόβλημα (μπορεί για παράδειγμα το δικό μου ocx να είναι παλιότερης έκδοσης) .

Link to comment
Share on other sites

giannist :
Run-Time error 13

Type mismatch

Το συγκεκριμένο πρόβλημα εμφανίζεται στο ίδιο σημείο ; Πέσε μου σε παρακαλώ , πώς ακριβώς προκύπτει ;

Από τον τύπο (13) σημαίνει πως κάπου γίνεται χρήση διαφορετικού είδους μεταβλητής από αυτήν που θα έπρεπε κανονικά (π.χ. 3 + Ναι , δεν είναι δυνατόν να προστεθούν) . Έλεγξε μήπως κάπου έχεις δώσει κάποια τιμή διαφορετική από αυτή που θα έπρεπε (π.χ. αντί για μηδέν "0" να έδωσες όμικρον "Ο" ) . Αν το πρόβλημα γίνεται κάτα τη χρήση κάποιου αρχείου αποθήκευσης , στείλτο μου να το κοιτάξω . Ίσως να έχω αφήσει κάπου το πρόγραμμα ελεύθερο να δεχθεί οποιαδήποτε τιμή ενώ δεν θα έπρεπε - αν και φροντίζω να υπάρχουν μυνήματα σφάλματος για τέτοιες περιπτώσεις ...

Όπως και να έχει , προκειμένου να βοηθήσω , δώσε μου όσες πιο πολλές λεπτομέρειες μπορείς σχετικά με το πώς ακριβώς διεξάγεται το πρόβλημα , προκειμένου να μπορώ να το αναπαράγω για να δω τι φταίει .

 

 

Tο συγκεκριμένο μύνημα μου το βγάζει απο την εκκίνηση του προγράμματος PIXIS. Δηλαδή το πρόγραμμα δεν τρέχει καθόλου απο την αρχή και όχι σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο ή κατα τη χρήση κάποιου αρχείου αποθήκευσης.

Δεν έχω καθόλου πρόσβαση στο PIXIS.

 

Τώρα όσο αφορά τις τιμές δεν έχω πειράξει τίποτα τέτοιο, γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό και απο πού το πειράζουν :)

 

Παρόλο που το απεγκατέστησα και το ξαναεγκατέστησα το πρόβλημα παρέμεινε ακριβώς το ίδιο.

 

Παιρνω τα αρχειο εγκαταστασης και πάω στο Η.Υ στο σπίτι να κάνω μία εγκατάσταση σε άλλο Η.Υ.Μηπως φταίει το μηχάνημα. Αφού το περνάω, το προγραμμα τρέχει κανονικά αλλα στη νομοθεσία δεν μου ανοίγει κανένα pdf.

Δεν παρουσιαστηκε run time error.απεγκατάσταση επανεγκατάσταση τίποτα.

 

Τα νεύρα μου... :evil:

χα λέω , έχω το λαπτοπ. Παίρνω τα αρχεία εγκατάστασης και πάω στο λάπτοπ . Εγκατάσταση κανονικά. Το προγραμμά τρέχει και εδώ κανονικά χωρις run time error, αλλα και πάλι δεν ανοίγει τα pdf της νομοθεσίας.

 

Τελικά πήγα στο program files βρήκα το φακελλό εγκατάστασης του pixis και έψαχνα τα pdf ένα ένα, αλλά ακόμα δεν έχω τελειώσει, είναι πολλά.

 

Ευχαριστώ πάντως, μόνο που ασχολείστε

 

οπ. το αρχείο comdlg32.ocx δεν το δοκίμασα ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.