Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Pixis - Δωρεάν λογισμικό: νομοθεσία, μελέτες θέρμανσης, θερμομόνωσης


iliekater

Recommended Posts

Χμμ... Σημαίνει πως κάτι ακόμα πιο βασικό συμβαίνει ... Τι να πω ... Δοκίμασε να σβήσεις τα φάκελο εγκατάστασης της ΠΥΞΙΔΑΣ και μετά ξαναεγκατέστησέ την . Κράτα όμως ένα αντίγραφό του αρχείο αρχικών ρυθμίσεων για να το εξετάσουμε στο μικροσκόπειο , μήπως φταίει αυτό (βρίσκεται εντός του φακέλου όπου είχες εγκατεστημένο το πρόγραμμα και έχει την ονομασία InitialOptions.pio ) . Αν θες μπορείς να το ανοίξεις και ο ίδιος με οποινδή κειμενογράφο .

 

Κάτι άλλο που ίσως να έχει σχέση και το οποίο το το παρατήρησα σήμερα καθώς χρησιμοποιούσα στο γραφείο την εφαρμογή της Θερμομόνωσης : αν κάπου έχεις κουτάκι όπου εισάγεις κείμενο , απόφυγε να χρησιμοποιείς το σύμβολο (διπλή απόστροφος ή αγγλικά εισαγωγικά) :

"

και αντί γι'αυτό κάνε διπλή χρήση της σκέτης αποστρόφου :

'

 

Το οπτικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο . Παρακάτω στην αρχή έβαλα διπλή απόστροφο ενώ μετά έβαλα δις την σκέτη απόστροφο :

" ''

 

Αυτό αξίζει να το κάνεις διότι με την διπλή απόστροφο (απ'ότι ξέρω σε όλες τις γλώσσες προγραμματισμού) θέτονται οι μεταβλητές κειμένου (π.χ. α = "μπλα μπλα μπλα" ) . Βάζοντας ο ίδιος διπλή απόστροφο , το πρόγραμμα μπουρδουκλόνεται μη γνωρίζοντας πού ακριβώς τελειώνει η μεταβλητή .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δάβασε το παραπάνω μύνημα , αν δε το έχεις διαβάσει , και να σου πω κάτι ακόμα που μου πέρσα από το μυαλό : μήπως μετά από την περίοδο της σωστής λειτουργίας του , άλλαξες της ρυθμίσεις γλώσσας (κατάργησες την αγγλική γλώσσα) ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..

Σχετικά με τα παραπάνω μυνήματα για την εφαρμογή PIXIS.

Ειχα σβήσει το φάκελο εγκατάστασης του PIXIS απο την αρχή του προβλήματος, πρίν υποβάλω ερώτημα εδώ. Εγινε επανεγκατάσταση και δεν διορθώθηκε το πρόβλημα και δυστηχώς δε ήξερα τότε για να κρατήσω αρχείο αρχικών ρυθμίσεων.

 

Οσο για την διπλή απόστροφο δεν είχα χρησιμοποιήσει καθόλου κάτι τέτοιο στο PIXIS .Ειχα χρησιμοποιήσει μόνο την νομοθεσία από αυτά που περιέχονται στην εφαρμογή.

 

Δυστηχως είμαι αρνητικός σε όλα ,καθώς δεν είχαν πειραχτεί ούτε οι ρυθμίσεις γλώσσας. Και επειδή τον τελευταιο καιρό μου κάνει διάφορα κόλπα ο Η.Υ. πάω για αλλαγή μονάδας, μιας που το σκεφτόμουν πολύ καιρο τώρα

Αλλα τα vista είναι που με προβληματίζουν.

Ευχαριστώ ..

Link to comment
Share on other sites

Φίλες giannist , δε ξέρω τι να πω . Ίσως να είναι κάτι από τα Windows . Δοκίμασε μία επανεγκατάσταση και αν πάλι δεν δουλεύει καλά , δημοσίευσέ μας ένα αντίγραφο του αρχείου αρχικών ρυθμίσεων , για να δούμε μήπως κάτι δεν είναι γραμμένο καλά εκεί μέσα .

 

 

Με την ευκαρία θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μερικά καλά νέα ! : σήμερα ήταν μία ιστορική μέρα ! Διότι σήμερα η ΠΙΞΙΣ εκτέλεσε επιτυχώς τον πρώτο πλήρη υπολογισμό μιας μελέτης θερμομόνωσης και μάλιστα είναι σε θέση να εκτυπώσει τις πρώτες σελίδες από το τεύχος της μελέτης !

Βέβαια , μέχρι την ολοκλήρωση της νέας έκδοσης θα περάσει ακόμα λίγος καιρός , διότι υπάρχουν ακόμα πολλά πράγματα να γίνουν (προσθήκη ακόμα περισσότερων δυνατοτήτων , συγγραφή αρχείων βοήθειας κτλ ) .

Με το πέρας των παραπάνω θα ασχοληθώ και με τα διάφορα προβλήματα που υπάρχουν στις εκδόσεις της σειράς 1.** . Προς το παρών έχω ήδη καταφέρει να λύσω κάποια από αυτά , όπως το ενοχλητικό πρόβλημα κάτα το οποίο όταν γινόταν επανεκτύπωση των αποτελεσμάτων το πρόγραμμα "'εσκαγε" .

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω και το initialoptions.pio ίσως μπορεσει να βοηθήσει για την λυση τυχόν προβλημάτων.

 

"---------------------------------------"

"| Αρχείο (Πρόγραμμα , Είδος , Έκδοση) |"

"---------------------------------------"

"Pixis","Αρχικές ρυθμίσεις","1.00"

"-----------------------------------------"

"| Ρυθμίσεις ( Φάκελ.Ρυθμ.ΚαιΔεδομένων ) |"

"-----------------------------------------"

"C:\Βασικές Ρυθμίσεις.pmo"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια . Ευέλπιστώ πολύ σύντομα να ανεβάσω την έκδοση 2.00 , η οποία ήδη εδώ καιρό δουλεύει τη νέα μελέτη Θερμομόνωσης . Έχω μερικά πράγματα ακόμα που θέλω να κάνω :

- Ολοκλήρωση του αρχείου βοήθειας της συγκεκριμένης εντολής .

- Ολοκλήρωση της "Γρήγορης βοήθειας" , ένα νέο χαρακτηριστικό , για την νέα εφαρμογή .

- Ολοκλήρωση της αντίστοιχης εφαρμογής στο FreeCAD με το οποίο η ΠΙΞΙΣ θα μπορεί να εκτυπώνει τα φύλλα της μελέτης με τις όψεις .

- Πρόσθεση ενός ακόμα παραθύρου στο FreeCAD με blocks εξοπλισμού (σπιτιού , γραφεία , συνεργεία , καταστήματα κτλ) .

 

Ουσιαστικά δεν είναι πολλά , αλλά ο χρόνος μου έχει γίνει πλέον πολύ περιορισμένος . Κάθε βράδυ που γυρνάω στο σπίτι όλο λέω πως θα προσθέσω κάτι ακόμα , αλλά και όλο δεν το κάνω , διότι είμαι πολύ κουρασμένος . Τι να κάνουμε ... υπομονή !

Link to comment
Share on other sites

iliekater ο μόνος λόγος που δεν δοκίμασα το ΠΙΞΙΣ είναι ότι δουλεύω σε openoffice. Συνεργάζεται το λογισμικό σου με αυτό το office?

 

Σε κάθε περίπτωση δηλώνω φανατικός fan σου!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.